bugün

Türkiye: 2019 yılında bütçe açığı 123 milyar 693 milyon TL oldu.

Almanya: 2019 yılı bütçesi 13 milyar 500 milyon euro fazla verdi.

Almanya bizi kıskanıyor gardaşım...

görsel
almanya bizi kıskanıyor mu bilmiyorum ama almanyanın hem dış hem iç politikasının ana gündem maddesi reis ve türkiye.
görsel
Bundan 450-500 sene önce olsaydı belki. Artık değil. Kanuni sultan süleymanın, alman imparatoru Sarlken e yazdığı mektup. Karşıma çıkmazsan krallık tacını bırak da eteklik giy diyor sözde koca alman imparatoruna. Hey gidi heyy. Nereden nereye. Şu halimize bak.

--spoiler--
Kanuni Den savaş alanında karşısına çıkmayan SARLKEN ' i savaşa çeke bilmek için yazılmış mektup;

-”Bu kadar zamandır erlik davası güdüp durursun.Ne senin ne kardeşinin adı sanı yok.Sizlere saltanat ve erlik davası haramdır.Belki karından dahi utanmazsın.Belki kadınlarınızda gayret var sizde yok.Er isen meydana gelesin,takdir ne ise yerine gele.Gel seninle saltanatı Beç(Viyana) sahrasında paylaşalım.Reaya fukarası dahi asude(huzurlu) olsun,yoksa meydanı arslandan hali(boş)buldukça tilki gibi fırsatla şikar(av) almayı erlik sayma.Bu kerre dahi meydana çıkmazsan kadınlar gibi çıkrık alıp padişahlık tacı takmayasın.”

https://mobile.donanimhab...uniden-sarlken-e--5567919
--spoiler--
almanya değil alman hükümeti kıskanıyor.
neden?
çünkü dünya üzerinde ağır vergilerle, kısıtlanan özgürlüklerle, en düşük asgari ücretle çalışıp ve yüksek enflasyonla sikilmesine rağmen daha çok sikilmek için yıllardır aynı kişiye oy veren daha gerizekalı bir halk yok.
bu ibnelere verdiğimiz vergileri almanyaya versek ve mülteci gibi düşük ücretle çalışsak almanya o paralarla su an evrenin hakimi olurdu amk.
Kıskanmak değil rahatsız olmaktır zira türkiye gerçekten bir değişim geçirmiştir güçlenmiştir ve açılmıştır almanlar ve tüm avrupa bundan rahatsızdır ama almanlar milyonlarca türküde içinde barındırdığından ekstra rahatsızdır.
araç üretmeden daha fazla kazandığımız için mesala.
çünkü 1 dolar verip 5 küsur kendi paralarını alamıyorlar

1 dolar verip 5 kere zçamıyorlar.

sıkıyorsa almanyada dövizciye

1 dolar verip 5 euro alsınlar.

işte dik duruş, sağlam irade.

düşmana korku salıyor.
Bizi kimse kiskanmiyor. Ama üzerimizde oyunlar oynanıyor bu bir gerçek.
almanya ile ilgili diyebileceğim tek bir şey var.
doğru, adamlar bizden ekonomik anlamda, ve hayat tarzı olarak çok öndeler. ama...ne diyeyim, ahlaki anlamda çökük bir ülke. fikir özgürlüğü yok. sansür ülkede her yerde, her şeye uygulanabiliyor. ama toplumu ahlaki olarak yozlaştıracak her şey, misal, cinsellik, insanlara çok erken yaştan aşılanıyor, ve toplumda sapkınlığın her türlüsü kabul görmüş durumda. Ben oraya 10 yaşımda gittim, 14-15 yaşında geri döndüm. gördüklerimi anlatsam ağzınız açık kalır. hep de türkiye özlemiyle o süremi geçirdim orada. yani para var, ama biz orada doğmadığımız sürece orada yaşamamız imkansız. o yüzden bizim almanya'yı kıskanmamız söz konusu olamaz, zira onların da bizi kıskandığını düşünmüyorum. iki apayrı dünya. istediği kadar arpası olsun, türklerin orada yaşaması, oraya tam anlamı ile ayak uydurması imkansızdır arkadaşlar.
o yüzden ne kadar almancı tanıdığım varsa, onlara türkiye'ye ivedilik ile geri dönüş yapmalarını söylüyorum, çünkü bu işin sonunda kan çıkacak.
bizdeki kadar düdüklenip hala düdükleyenleri alkışlayamadıkları içindir. baksana hala şu şöyle bu böyle böyle geliştik uçuyoruz kaçıyoruz ondan kıskanıyorlar deniliyor. yukarıda asgari ücret oranları verilmiş daha bunun normal maaş olayları var ama bizdeki bir köprü bir hava alanı yüzünden adamlar bizi kıskanıyormuş. hayatı boyunca belki hiç binemeyeceği uçak için yapılmış hava alanına adamlar her yaz uçakla gelip iniyor. üstüne krallar gibi tatillerini yapıyorlar gene senin gidemediğin bodrumda antalyada. ama bizimkiler hala bizi kıskanıyorlar diyorlar şaka gibi.
Artık türkiye'ye almanya'dan turist de gelmiyor.
ne bileyim havasını suyunu, tarihini kıskanır da gelir diyeceğim, ama o da yok artık.
kimsenin kıskandığı yoktur.
Çünkü alamanya fak fakir bir ülke. Mergel diye saftirik biri yönetiyor. Net.
nedeni yok. çünkü kıskanmıyor. kıskanılacak neyimiz var ki kıskansınlar. rüyalar aleminde gezmeyin.
Almanya bizi kiskaninca bizde onları kıskanmış sayıldık.
Götümle güldüğüm başlıktır.
Antalya bizim şehrimiz diye.
çünkü merkel rte'ye aşık...
Amerikayla sevgiliyiz o yüzden.
Bu kadar enayi vatandaşı olan ülke kıskanılmaz mı.

Ohal uzatılır ses çıkarmaz.
Vikipedia kapatılır ses çıkarmaz.
Yaşamına müdahale edilir ses çıkarmaz.
Sermayeye ezilir ses çıkarmaz.
Vergileriyle yapılan köprüler birilerine peşkeş çekilir ses çıkarmaz.
Geçmediği köprü için para öder ses çıkarmaz.
Araba alırken bir tane de devlete alır ses çıkarmaz.
Her seçim aynı vaadler verildiği halde kimse hesap sormaz

Almanya kıskanır tabi
istanbul borsasına kayıtlı tüm şirketlerin toplamının dört katı, evet tam dört katı,

bir apple etmiyor.

bu nedenle dingiller, mesala almanlar, bizi çok pis kıskanıyor.

" barmen çek ordan bi alman birası, bor madenli olsun "

edit : nasıl kudurttum ama almanı: " bor madenli bira " olayıyla. şimdi, bunlarda bor yok ya.
iklimimiz ve tatil yörelerimiz nedeniyle. bu ülkenin başka kıskanılacak neyi var ki?
o kadar yıllık almanya
bir ebru şalsız olsun
bir tuğçe olsun çıkarabilmiş mi ?

o zaman kıskanacaklar bu çok doğal bir şey.
Yok tayyipmiş, yok ötv' imiş, yok hava alanıymış.
Hiçbiri.

Almanların bir nihat doğanı var mı ?
Bir tuğce kazaz var mı?

Hepsinden vazgeçtim,
almanlarda bir cüppeli,
bir kadir mısıroğlu varmı ?
Yok.
Lan bunların bor madeni bile yok.
Tabiki bizi kıskanırlar.

görsel