bugün

Ailesine ve çevresine imtihan ve ayrıca görenler için haline şúkretme gibi sebepler. Dinlerde ki cevabı budur. Fiziksel boyutuna bakarsak yediğimiz gıdaların genlerimizin falan sebebiyet vermesi. Bunlar yani başka cevabı yok.
ahirette keşke beni de felçli yaratsaydı diyeceksin genç adam. unutma sen de öleceksin. belki ansızın, belki kıvrana kıvrana. asıl yaşam orası.
ölümün yaşa bakmadığının en büyük kanıtıdır öyle mal mal sorular sormamanın her an ölebileceginin aldığın her nefesin emanet olduğunu hatırlatandır.
(bkz: Cevapsız başlıklar)
kötülük problemi bu.

tanrı mutlak iyi ve her şeyin nedeniyse nasıl kötülüklerin nedeni de olmuyor ve mutlak iyi nasıl oluyor da kötülüğü var edebiliyor?

iyi bir insandan tecavüz eylemi beklemek ne kadar onun iyi olmasıyla çelişirse mutlak bir iyiden kötü şeyler beklemek de onun mutlak iyi olmasıyla çelişir.

ayrıca nedenselliğe göre her şeyin nedeni ama kendi nedensiz olan bir tanrı modeli tüm suçların bizzat sorumlusu oluyor.

çünkü kötülüğün bir nedeni varsa en başına kadar gidersek bu ilk nedene gidiyor ve her şeyin sorumlusu bizzat ilk neden oluyor.

bu da ciddi bir tartışma konusudur.
- koşup durmayın lan kafam şişti!
+ kikikikikiki
- eeeeeeeeeeh benden günah gitti!
Çocuk felci cocuğun çoğunlukla bir bacanı tutan polio virüsünün yaptığı bir hastalık. Hareket kaybı yapıyor.yirmi yıldır da görülmüyor türkiyede.ben bu entryi olur olmaz konuşan çocuk felci deyince ölüyor sanan yazarlara adıyorum.
allah'ın varlığına inanan bir kişi, o çocukların sonsuza kadar cennette kalacağını bilir. sonsuza kadar cennette kalmanın yanında hüzünle geçen birkaç on yılın o kadar da önemli olmadığını düşünür, çocuk için üzülse de yapacağı bir şey olmaz.
öldükten sonra anlayabileceğimiz sebeplerden olabilir. çabuk " sınav bunlar " cılar gelmeden.
gerçek çocuk felci bu değil.
çocukların da masum olmadığını gösterme çabasıdır.