bugün

aslan ceylanı, ceylan bitkileri neden yiyorsa o yüzden.

herkes güçlü ya da herkes güçsüz olsa emin olun akan kanın miktarı çok daha fazla olurdu.

herkes o gücü kullanabilecek kadar akıllı değil ne yazık ki.
Bu da Allahin bir imtihanidir. Ac birakarak Afrikadaki cocuklari sinar. Dosdogru yolda kalacaklarmi yoksa isyan edeceklermi falan filan diye. Bir yandanda bizleri imtihan eder. Ne kadar duyarliyiz diye. Acima duygumuz ne kadar var diye. Yardim etcezmi etmiceszmi diye.
Senin yuzunden. Yardım et diye seni göndermiş sen hala sözluk başında göt büyütüyorsun şeklinde cevaplanası soru.
bu mantıga göre cehennem de olmasın, imtihan da. Allah varsa niye insanlar inanmıyor gibisinden. Sömürenler belli, sömürülenler belli.

Hayır hayır! Yetime ikram etmiyorsunuz.
Yoksulu yedirmek konusunda birbirinizi tesvik etmiyorsunuz.
Haram helal demeden mirası alabildigine yiyorsunuz.
Malı da pek cok seviyorsunuz.
Fecr17,18,19,20.

Allah rızıkta kiminizi üstün kılmıstır. Bol rızık verilenler rızıklarını ellerinin altındakilere verip de, bu hususta kendilerini onlara esit kılmazlar. Durum boyle iken allah'ın nimetlerini inkar mı ediyorlar? Nahl71.
(bkz: cause of donkey cock)
"Allah vicdanı yaratmıştır"

Tanım: Düşünmeden faaliyete geçenleri ateist edebilen soru...
Senin yuzunden. Yardım et diye seni göndermiş sen hala sözluk başında göt büyütüyorsun şeklinde cevaplanası soru.
Şimdi herşeyi Allahtan beklemek sacmalik olur. Sana verdiği emirlere uygun mu ki bu soruyu soruyoruz. Unutmamak gerekir ki her suçun bi cezasi olacaktır. Allah yarına bırakır ama yanına bırakmaz.
Kuran okuyan bir insan evladının demeyeceği sözdür.
haline şükret diye pezevenk.
"geri zekâlı bir malım" demenin soru formatına girmiş hâli.

allah/tanrı/god/lord/monseigneur/yhwh'nin * konuyla ilgisi yoktur. bahsedilen durumun biricik ve tek sorumlusu, "insan" donuna girmiş "iki ayaklı"lar ve onların kurduğu dünyasal düzenlerdir.

söylemekten dilimizde tüy bitti, ne zaman algılayabileceksiniz bilemiyorum ama bir defa daha

(bkz: her iki ayaklı insan değildir)
dünyanın tüm nimetleri şuanda yaşayan tüm insanları rahat rahat doyurmaya barındırmaya yetiyor. sizce allahmı yok ? yoksa insanlığın adaleti ve vicdanı mı ?
allah ın elcisinden öğrenebiliriz bunu ne demiş peygamber efendimiz, komşusu acken tok yatan bizden değildir. dolayısıyla suçu bizi yaradanda değil kendimizde aramalıyız.
allah suçun cezasını verir diyenin ordaki çocukların suçlarını açıklayamayacak olduğu gerçeğinin yanında bu durum beni dünyanın biri tarafından yaratılmış olsa da birinin kontrolü altında olmadığını düşünmeye sevk eden durumlardan sadece birtanesidir.
Neden biz şükredelim onlar aç kalsın? Nerde adalet?
öyle cok dindar bi kişilik değilim ama herkesin zengin bolluk bereket içinde yaşadıgı bir dünya cok sacma panpişitolar not:fakirim.
şimdi şöyledir efenim.. Ben gidip yan gelip yatayım ve sonra allaha isyan bayrakları açayım, geleyim böyle ulu orta yerlerde avazım çıktığı kadar bağarayım..
-neden ben? neden o değil??? Herkes zengin, herkes tok sırtı pek..
Evet canım kardeşim bazıları hayata şanslı başlar. Bazıları ise şansız. O bazıları ise kendilerince hayatına şans yaratmakla mükelleftirler. Zorundadırlar.Örneğin bazıları, dolar milyarderi bir babanın oğlu olarak gelir dünyaya. gel gelelim asıl konumuza.
E öyleyse bizde diyebilirmiyiz bu kader? Bu şans? Peki sen hayatın karanlık tarafını görüp kabul ederken, işil asıl zor olanı aydınlığa gitmek, gitmek eylemininde elbetteki bir efor harcanması gerektirdiğinden, doğal olarak kolay olanı, hiç bir şey yapmadan çalışmadan emek etmeden, hatta hiç bir girişimde dahi bulunmadan buna kader diyerek basit yolu seçmek.. Sizcede bu adilmidir?..
zekat, fitre gibi mekanizmaların çalışmadığı dünyada suçlunun allah olmadığnı bildiğimiz sorunsaldır.

allah faizi yasaklıyor, fitreyi, zekatı, yardımlaşmayı emrediyor.

o'nun kurduğu ekonomik düzeni, toplumsal yardımlaşma düzenini yaşıyor muyuz ki insanlığın bir kısmının fakirliğinden o sorumlu olsun?

sen borcunu ödeme, sonra neden haciz geliyor de, yok öyle.
çünkü bu lanet olası dünya bir satranç tahtası ve bizde taşlarıyız.

(bkz: acı ama gerçek bir klişe)
Afrikadaki insanlarin sinavi budur. Ahiret inanci olmayan,her seyi dunya hayati sanan insanlara anlamsiz gelmesi dogaldir.
Allah onları böyle sınıyor demek en büyük bencilliktir. senin lüksün ne ki karnın tok sınanıyorsun bunu sor bakalım bi, O da zengin doğup karnı tok sınanmak isterdi. Bu açlığın nedeni insan oğlunun aç gözlü olmasıdır. masallardaki gibi gökten yemek yağdırıyor örümcek ağlarıyla gizliyor deseydiniz 1500 yıl önce inanılırdı. Gerce hala inananlar var tabi. (bkz: Allah belanı versin)
Bir müslüman tarafından söyle cevaplanır. Berber varsa bu insanların niye saçı uzun?.
insanların yardımdan uzak bencillikte zirve yaptığı bir dönemde tüm sorunları tanrıya kitleme huylu arkadaş söylemi. onlar aç çünkü sen götünü kaldırmıyorsun.
Çünkü onların melisi yok.
Bu, Allah'ın onları açlıkla; bizi de elimizdeki nimetleri onlarla paylaşmamızla sınama biçimidir. Sınandığının farkina var.