bugün

Şimdi allah ın tayip erdoğan olduğunu düşünelim 80 milyonu da insan Tayip hepsiyle ilgilenemez ve bunlara kimlik verir tc no verir bunları takip eden memur lar da melektir.
o kadar girift sorular ki neredeyse Allah yok mu var mı ikilemine düşecektim. (yaş kaç?).
Melek değilde, Esas sorulması gerken soru allah neden şeytana müsade etti.
deney olabilir.ve belki daha basarili bir deney olabilicek insan! cunku biz dusunen varliklariz.ama ne kadar.
Çünkü meleklerin alt boyutunda yaşayan şeytan ve cinleri dizginleyecek, varlıklar yaratmış olabilir. Zira insan içinde aynı şey geçerli. Bugün nadiren de olsa yapacağımız kötü işten vazgeçiyorsak bu onların sayesindedir.
islamiyette tanrı'ya hizmet için yaratılmışlardır. hristiyan inancında ise tanrı'nın yargılarının araçlarıdır. iyi melekler inanlılara yardım için gönderilirler. yine hristyan inancına göre meleklerin özgür iradeleri, zekaları ve duyguları vardır. isterlerse tanrı'ya hizmet etmeyebilirler. inanlıların dualarına tanrı'nın yanıtı ulaştırır, zor zamanlarda cesaret verebilirler. islamiyette ise meleklerin özgür iradeleri yoktur.
Öncelikle başlığı açan kişinin bilgisiz olduğu apaçık ateist olsan bile bilgili olacaksın meleklerin iradesi yoktur şeytan bir melek değil cindir zaten melek olsaydı allaha karşı gelmezdi melekler Nurdan cinler ateşten insanlar topraktan yaratılmıştır ve sayısız melek kainatın yaratılışından beri allaha secde etmektedir. Önce bunları iyi bilmek lazım cinler insanlar ve şeytan irade sahibidir hz. Muhammed hem cinlerin hem insanların peygamberidir. CinlErden de müslüman olanlar vardır. Kısacası insan zekası ne melekleri ne kendisine çok benzeyen cinler anlayabilir ki allahın yüce amacını sorgulayabilsin. Allah insana irade vermiştir ki kendisi için doğru olanı bulsun melekler gibi sorgusuz sualsiz itaatimizi istese insanı ve cinleri yaratmazdı. Şeytan meleklerin hocasıydı ve allaha insanları niye yarattın dediği için lanetlenip cennetten kovuldu. Kısaca meleklerin yaratılisini sorgulamak şeytanın cennetten kovulurken yaptığını yapmaktır.
Kendisine melekleri ibadet etsin diye yaratmadi. Onları insanlara yardım etsin diye yarattı. Bu insanların korunması onları Cinler den veya nefsindrn korkusunun diye olabilir.

Allah kendisine ibadet etsin diye yalnızca cinleri ve insanları yaratmıştir.
Kendisi fazla mesaiden yoruluyordu, bitip tükenmişti.
Yardım etsinler diye melekleri yarattı.
Ya sanane kardeşim allahın derdi sana mı düştü, demek isterdim. Ama olmuyo öyle bize bi şeyler söylüyorsunuz altı bomboş. Bu yüce adam beni öldürmek için niye azraili yolluyor. Gelsin bi karşıma çıksın görelim nur yüzünü.
Peşimize takmak için.

Sağdakiler sevapları soldakiler günahları yazıyormuş diyorlar.
Aslında hepsi birer mitolojik tanrı. insan oğlunun zihinsel gelişimi ile sonradan tek tanrının melekleri yapılmışlar.
Çarşıda bir işim oluyor. Arabama atlayıp gitmeye gücüm var ama o işi halledeceğim kişi ile zırt pırt görüşmek istemiyorum. Bu durumda anahtarı bi elemana veriyorum o çarşıya inip o işi hallediyor.

Melekler işte bu yüzden var.