bugün

herşeye karşı ali nin üstünlüğü savunan mezhep, kafa olarak çok dışadönük, prezentabl görünse de aslen, çoğu mezhepten daha tutucu, kendi içinde daha gericidir.
yine de sunni ye, şii ye tercih ederim.(kötünün iyisi)

seklinde cok genelleme iceren bir entry yazmisim vakti zamaninda. elestirdigim aslen aleviligin kendi icinde "butunluk" ve "disa donuk savunma" icgudusu sebebiyle kendi icinde baskici tutumlar sergilemesi, uyesi bulunanlar uzerinde kisilik haklarini asacaklar karalar almaya yojnlendirmesi idi (ki evlilik vesair gibi konularda siklikla gorulen bir tutumdur.).

lakin bu: aleviligin, alevinin tanimi olmamalidir. her azinlik grup konumu geregi cogunluga gorece olarak tepki vermeye daha acik konumda olacaktir. muspet ya da menfi tepkilerinden yola cikarak bir "grup"un taniminin yapilamayacagini soyluyor, alevilerden ve insanliktan ozur diliyorum.
Elbette içlerinden örnek sayılabilecek insanlar vardır ama bir kısmı aile sevgisini kendi kişisel fantazilerine alet etmistir.
suratlarından şer akan, cennete gidip körpe huri hayalleri kuran, yobaz köpeklerin dillerinden düşürmedikleri güzel insanlar.

edit: eksileyin amk yobazları, eksilemezseniz sizin ben o beş para etmez ciğerinizi sikeyim.
çirkin sözlerle saldırıya uğrayan ülkenin gerçek evlatları bilmelisiniz ki; ağzından lağım akanların söyledikleri değerinizi düşürmek yerine bilakis yükseltiyor.

alevilere saldırdığında cennette huri kapacağını hayal eden embriyo zekalı inananlar varmış bu vesile ile öğrenmiş olduk.
öncelikle; insandırlar. gerçek manâda insan. iki ayaklı bok makinelerinden değil yani.
bu ülkedeki tartışmasız en güvenilir insanlar.

hiç tanımadığım bir alevi'ye evimi 1 ay bırakıp giderim, hiçbir şey olmayacağına dair içimde tek bir şüphe kalmaz.

not: alevi değilim.
kapanmazlar, namaz kılmazlar, camilere pek gitmezler, sebebi hz. ali nin namaz kılarken öldürülmesidir. alevilere yapılan katliamlar genelde camide planlanmıştır. osmanlı dan şu zamana kadar bu katliamlar sürmüştür.
(bkz: şiiler)
vantutri, Kur-an'da yazılmayanları yapmadıkları için dinsiz mi oldu şimdi Aleviler?
Ben sünnî yim sevgilim alevî. Kimse kimsenin mezarına beraber girmicek. insanlar nerde namaz kılmış, tuttuklari oruç zamanında su içmiş içmemiş kimseyi ilgilendirmez. Daha bir cok sey.

Alevilik denince insanlarin aklinda bi ön yargi var evet. inkar edilemez. Görünüyor ki bu öyle kolay kolay da yikilacak bi ön yargi değil. Belli bir cahil kesimin uydurduğu şeyler bilmeyen insanların aklini karistiriyor. Öyle bir milletiz ki okumak öğrenmek hiç huyumuz değil zaten. Bu nedenle arastirip okumak lazim. Hatta onlarla yasamak lazim.

Ev arkasimin ikisi alevî idi. Biri benim gibi sünnî. Ben en çok fikir catismasini sünni olan arkadasimla yasiyorum. Alevî arkadasim;
Görüyorum ki benden daha temiz. Görüyorum ki benden daha dinine düşkün.
Yani demem o ki; bir müslüman müslümandir arkadasim bunun mesebi olmaz. Olsa da yaptigi yapma diği ibadet, insannin kendisinedir.
bence sunnilerden daha iyiler, sunniler daha bağnaz oluyor çünkü. aleviler daha hoşgörülü insanlar gibi gözüküyor.
iyi insanlar zararları yok.
iyi insandırlar ama artık şu bizi çok ezdiler kimliğimizi gizledik tarihin her döneminde bizi katlettiler felsefeleri bırakmaları lazım. artık kabak tadı vermeye başladı. tamam zulüm çektiniz kimliğinizi gizlediniz ötekileştirildiniz ama şimdi böyle bir durum yok her platformda kimliğinizi açıkça gösteriyorsunuz. birde müslüman olmayıp alevi kültürüyle yetişen ve kendini hem deist-ateist-panteistvsvsvs.- hemde alevi sananlar artık kararlarını versinler müslüman olmadan alevi olunmaz. alevilik islamın hoşgörü felsefesiyle ortaya çıkmıştır.
Çoğu ateisttir.
20.yy ve 21.yyda gelenekçi sünni babaların oğullarının evlenmemesini istediği kızlara sahiptirler.

hatta bu sahne bana hep oğluna alman kızlarla naparsan yap ama evlenmek yok! diyen gelenekçi sunni almancı babayı hatırlatmaktadır.
sunnilerin ve diğer mezheplerden insanların psikolojik olarak rahatlaması için dünyaya gönderilmişlerdir.siz sövün sayın haddinize olmayan eleştirileri yapın diye çünkü böyle kendinizi daha bir müslüman hissediyorsunuz.
devam edin gençlik.peygamberin ümmeti sizsiniz hea..
ermeni dönmesi k*rt alevileriyle gerçek türk alevilerini ayırmak gerekir.

benim tanıdığım hiç bir türk alevi tutup da hpd gibi terörist bir partiyi desteklemez ya da söylemlerini haklı bulmaz. büyük çoğunluğu kendisini atatürk milliyetçisi olarak adlandırır ve sıkı türk milliyetçisidir.

ben de alevi bir türk olarak bir zamanlar türkçüler derneği üyesiydim. işler araya girince bıraktım orası ayrı. halamın oğlu avukat, ankara ülkü ocaklarının hukuk işleriyle ilgileniyor ve ocak üyesi.
Bir inancın içindeki kişilerdir. Hepsi kendi inancını yasar. Bu dünyada insanlar ikiye ayrılır, iyiler ve kötüler. Başka bir kıstas yoktur.

Ben aleviyim, aynı zamanda da çepni'yim. Tuncelide ya da ülkenin bilmem neresinde herhangi bir bok yiyen bir alevinin yükü benim yüküm değildir. Ben kendi yediğim boka bakarım.

Bu yüzden kendi bokumun öz eleştirisini yaparım.
Genelleme yapmıyorum diyerek hepsini bi kefeye koyamazsınız. Alevilik bi inançtır. Terör kümesinin bi alt kümesi değildir.
bir kısmı dhkp-c terör örgütünü çok sever.
Alev'i çok severler.
Müslüman olmayan insanlardır efendim. Müslümanlar ramazanda oruç tutar,camiye küsmez. Tabi istediğini yapmakta özgürdür.
Az alevi tanidim iki uc tane ucu de bir sunni etmez
Saka lan alevileri tanimam etmem hic alevi arkadasim da olmadi uzaktan gormek zorunda kaldik iki yil neyse ki burda alevi malevi yok.
mezhebimdir . gurur duyuyorum .
türk alevileri candır canımızdır. terörle zerre gram alakaları yoktur. içlerinden katil terörist hain bölücü çıkmaz .

kürt aleviler onların ne mal olduğu malum.
6 yıl çorumda yaşadım aileminde benimde cok alevi arkadası oldu hepsini terorist ilan etmek cok yanlis cok candan insanlari var, sunni olupta terorist olan yok mu insanlari etiketlemeyin artik.Bu yuzden bu hale geldik ya zaten.