bugün

Bahçe önleri için en çok tercih edilen bitkilerdendir, mor ya da koyu pembe açar.
Bu bitkiler arasında çay içmek ayrı bir zevkli oluyor, denendi onandı.
aslında bu sabah marcus haiderin seslendirdiği sway parçasını ekleyeceğim loris karius entryimi düşündüm bir ara yolda iş yerime doğru arabamı sürerken.

sonra bir mesaj geldi. içinde başrol olduğum.

ve aklıma 1989 yılının yaz mevsimini düşürdü. iki katlı bahçeli evimizde geçirdiğimiz son yaz idi. sonrasında aynı mahalle kültürü devam etse de apartman dairelerine ve üç oda bir salonun en büyük odasını nasıl kaparım düşüncelerine dalacaktık önümüzdeki yıllarda. çünkü kapitalizm öyle düşünmemizi gerektiriyordu ve bizler sadece gerekeni yapmak zorunda olan insanlardık, fazlası olamadık asla.

neyse 89 yazına geri dönersek ; mahallemize yazları tatile gelen ailenin kızı olan kıvırcık saçlı, mickey mouse t-shirtlü, kısa şortlu güzel kız hülya hepimizin aklını başımızdan almış, yaşımın verdiği yetkiye dayanarak da yakartop oynarken o yanmasın ben yanayım modunda dolaşan daha ergenliğe bile girmemiş bir çocuk olarak ; gelecek zamanlarda başıma geleceklerden bir haber mutlu bir şekilde yaşıyordum. acıktığım zamanlarda oyun arası eve koşarken elime tutuşturulan ekmeğin arasına sürülen salça hiç bitmeyecekmiş gibi hissediyordum.

aslında hülyayı ya da çocukluğumu ya da geleceğimi de anlatmayacaktım...

konuya dönersek mesajın sahibi arkadaşımla geçen akşam otururken belki de alkolün verdiği etkiyle üç cümleye başlayıp ikisini unutuyor bön bön suratına bakıyor sonra da gülümsüyordum. onunla konuşurken açılmıştı çocukluk yılları, süreyya sineması, geceye kadar bitmeyen saklambaçlar, yediğim dayaklar derken konu iki katlı evimizin bahçe duvarının dibindeki çiçeklere gelmiş fakat ben gene isimlerini unutmuştum.
şimdi o an'ı hatırladım ve ileride unutmamak için yazıyorum ;

duvar dibinde rengarenk bir görünüm veren, içinde siyah ve yeşil tohumların bulunduğu, meyve ağaçlarımızın hemen dibinde biten o çiçek kümesinin adı akşam sefası idi. akşamları açar sabaha bir daha kapardı kendini. bazı insanlar gibi.
(Mirabilis jalapa), akşamsefasıgiller (Nyctaginaceae) familyasından çok yıllık bir süs bitkisi türü.

Amerika'nın tropik bölgelerinden dünyanın birçok yerine dağılmış olan akşamsefası çabuk gelişen ve 1 m'ye kadar boylanabilen bir bitkidir. Kısa saplı oval yaprakları, eklem yerleri şişkince bir gövdesi, beyaz, sarı, pembe ve kırmızı çiçekleri vardır.

Bazen çizgili ve benekli de olabilen çiçekleri akşamüstü açıp, sabahları kapandığı için bitkiye akşamsefası denmiştir. Kalıtım deneylerinde kullanılan köklerinin müshil ve solucan düşürücü etkisi vardır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ak%C5%9Famsefas%C4%B1
Kaliteli bir akşam bitkisidir. Kalıtım şeması bazı ansiklopedi kaynaklarında vardır. Evet.
Bir bitkinin adı.
Küçük bir zeytin çekirdeğini anımsatan tohumlarının öylesine bir yerlere atılması yeterlidir. Böyle arsız olup da güzel kokanı az bulunur. Kafasının estiği yerden çıkıyor maşallah.
trt nin 16.08.2014 tarihinde (yani bu gün) 'Yozgat' tan yayınlanan programıdır.
kokusu huzur veren güzel çiçektir. evet.
lise yıllarında kalıtım şeması öğretilmeyen bitki türü. hababam sınıfından sonra modası geçmiş demek ki.
seyrine dalınası, içe çekilesi narin güzellik.
genelde yaz akşamları için kullanılan bi terimdir, günün sıcaklığını rüzgarın hafif esintisiyle kaybeden hava vücudun manevi olarak serbest kalmasını sağlar tabi bu bana yetmez diyen gider rakısını veya birasını alır bunu dahada eşsiz kılar. Bu duruma Türkçe'nin en iyi anlatma kabiliyetiyle akşam sefası denir.
bence dünyanın en güzel kokan çiçeğidir. çocukluğumun çiçeğidir. latincesi mirabilis jalapa'dır
siyah tohumları olan ve renkli çiçek açan bir bitki.
kokusu harika, bol bol tohum veren görüntüsüyle de görsel zevk yaşatan bir çiçek.
iki sene sonra tıp fakültesinden mezun olacak bir arkadaşımın ezan okununca açan çiçek diye facebookta paylaştığı vidyoya konu olan bitki.adamın hiç sikinde değil hani turgor basınç falan.allah akıl fikir versin ne diyim.
trt nin kaliteli yapımlarından birisi..
insanı keyiflendiren vazgeçilmez yapım.
trt nin önünde saygıyla eğildiğimiz programıdır.
o mükemmel seslere neden albüm çıkarılmaz? neden mahrum kalırız anlayamam.
trt 1 de salı akşamları türk sanat müziğine doyuran, pek çok sanatçının sesiyle mest olduğumuz müzik programı.
nusret yılmaz, ayşen birgör, utku güdü, alp arslan şiddetle dinlenmesi tavsiye edilen sanatçılar arasında.
siyah tohumları lsd yapımında kullanılan bir çeşit renkli bitki.
lat. mirabilis jalapa
(bkz: bediuzzaman said nursi/#3379594) değerlerin farkında olması nedeniyle değerinin farkına varmamı sağlayan yazar.
akşam olunca açan sabah olunca kapanıp solan bir çiçektir. çok güzel kokar ve genelde pembedir ama bazıları rengarenktir.
mor ve beyaz renkli çiçek ,yaz akşamları bahçeleri süsler.
sıkı bir hurriyet com tr okuyucusu. ben sözlüğün yalancısıyım.
biri bu yazarı durdursun canım, hahaha. evet içimde kubilay peynircioğlu kaçtı fakat haklıyım. bu paşa bir frenleyemedi kendini, sürekli ortalarda. oto kontrol diye birşey var bilmem duydu mu hiç.
neyse paşam üfle bakalım kaç promil alkol var bünyede.