bugün

televizyonlarda gördüğüm ve özellikle devlet hastanelerinde sıkça yaşanan olaylar dizidir, hekime saygı, hekime şiddete hayır gibi kampanyalarla halkın sopasına karşı durulmaya çalışılsa da yapacak bişey yok, eğer miletin hastanesinde, milletin verdiği maaşla millete hizmet etmezsen, millet senin doktorluğuna falan pek bakmadan hiç bilinmedik yöntemlerle ele alabilir. adamm olun millet başında taşır, öyle doktorum küçük dağlar benim falan sökmez yani bu millete, 15 temmuzda f16 ya levye, çatal, kaşık fırlatan milletin neleri yapıp yapamayacağını kestiremezsinizzzzz benden söylemesi.
Gidiyorum. Acil güya amk. Kayıt yatırıyorsun beklemeye başlıyorsun. Kimse bakmıyor. Kayda gidip doktor çağırıyorsun. Tamam diğer hastalara bakıyor diyor. Bakıyorsun kimse yok etrafta. Gidiyorsun 5 dakika daha bekliyorsun yine gidiyorsun kayda doktor yok mu diyorsun şimdi gelecek diyor. Sabır deyip dönüyorsun. 5 dakika sonra yine gidiyorsun gelecek kardeşim diye azarlamaya çalışıyor. Hasta var sabır deyip merdivene hava almaya çıkıyorsun bir de sigara içerim diye. O da ne kapıyı açıyorsun ki elinde sigara iki doktor çayla kakari kikiri gülüyor sohbet ediyor keyif yapıyor.

Şimdi hangisini dövmeli?

Sağlık şikayet hattı var. Defalarca bazı hastaneleri fotoğraflarla pislik içinde olduğunu görev ihmal edildiğini şikayet ettiğim halde hiç bir değişiklik olmadı.

Siktir git özele diyen Amına koduklarım devletin parasını da ben veriyorum.
Yok öyle bir gerçek,sen sanrılarla yaşıyosun başlık sahibi, insanların sağlığı için saçlarını ders çalışırken feda etmiş insanları dövmek nedir lan.olum kutsal meslek amk.respect.
Nankörlüğün ve dangalaklığın son noktasıdır. Ulan şu ülkede zaten bi doktorları sevemediniz. Adam binbir zorlukla okuduğu okuldan sonra dayak yeme korkusuyla hastaneye bile gitmek istemiyor sizin gibi insanlar yüzünden. Ufacık bir şey olsa doktora saldırmak için hazır herkes. Şimdi "biz mi oku dedik?" diyen tayfa damlar buraya. illa birileri okumak zorunda. Hemen başınız ağrıdığında doktora gitmesini bilirsiniz o zaman saygı da duyacaksınız.
Beyinsiz andaval şerefsiz oçların savunacağı piçlik.
Doktor dövmek hanzoluktur. Arabanı tamir ettirdiğin tamirciyi dövdükten sonra o arabaya güvenerek binebilirmisin? Sen doktora şiddet uyguladıktan sonra o adam hangi kafayla senin hastana bakacak? Yada her mesleğin kendine has şeyleri vardır. Senin hastana bir ceza kesmeyeceğini nerden biliyorsun? Ahada yeni oluşmaya başlamış bir kanser tümörünü gördü kendi özel çabalarıyla ve sana söylemedi. Sende birşeyim yok diye gittin. Bir yıl sonra rahatsızlıkların başladı ve kanser olduğunu öğrendin. Oysa o dövdüğün doktor en başta söyleseydi tedavi olur, kurtulurdun. Sen el alemin içinde adamı dövüp küçük düşürmeyi hakkettiğini düşünürsen o da sana bunu yapamazdı?
Hakatten çıldırtanları garip havalarda olanları var çok iyi olanlarıda var.
dayımı yoğun bakımda yer yok diye normal odaya alıp ölümünü daha da çabuklaştıran adam da doktordu.

o orospu çocukları benim dayımı gencecik yaşında ölüme götürecek ben onlar dövdüğüm zaman sıkıntı olacak.

alayını değil kendini beğenmişlerinin hepsini tek tek döveceksin. hem de öyle döveceksin ki ondan sonra gelen hastaların köpeği olacak.

adamın işi bu parasını alıyor sike sike yapacak. biz de gün içinde tonlarca adam ile muhatap oluyoruz. bize de bağıran çağıran tonlarca insan var. biz ama işimizi düzgün bir şekilde yapmaya çalışıyoruz götümüz kalkık takılmıyoruz
Doktor ve hemşireye şiddetin başlıca nedenleri;
-Bu işi kolay zannedip daha sonra içinde yaşadığında pişman olan ve bunun acısını hastalardan çıkaran doktorlar
-Müthiş derece de cahil olup şehir eşkiyası gibi davranan ve kendi küçük aklınca herşeyden nem kapıp kavga çıkaran hastalar
-Eğitim sistemi

Doktor ve hemşireler bu işi seçtiklerinde bazıları sevdiklerinden seçmiyor. Zora ki olarak veya doktorluğu çiçek böcek zannederek okuyup sağlıkçı olduklarında işin zorluğunu görüyorlar. Alışmak ve sevmek yerine bunu her geçen günü sorun ve problem ediyorlar ve artık işlerine karşı nefret oluşuyor. Hali ile gelen hastalardan hınçlarını çıkarıyorlar.
Doktor olduktan sonra güneydoğu bölgesine göreve gittiği için işinden nefret eden doktorlar var. Ulan doktor dediğin her koşulda yeminini yerine getirip kendisine verilen her görevi yerine getirir ve hastalara bakar. Yok ben oraya gitmiyorum, şuraya gitmiyorum ne demek lan..?

Gelelim cahil ve ruh hastası hastalara. Bunlar bildiğiniz şehir eşkiyaları. Kuş kadar beyinleri ile hastaya yapılan ilkyardım müdahalesini veya muayeneyi yeterli bulmazlar. Ben kendi gözlerim ile 85 yaşında ki adamın kalp krizi geçirdiği ve onu kurtarmak için direk ameliyata alan ama tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı için doktoru ''sen bilerek öldürdün'' diyerek dövdüklerini gördüm. Ulan psikopat manyak adam, 85 yaşında adamın daha ne olmasını bekliyordun..? Herif niye bilerek senin hastanı öldürsün.? Bu olaydan sonra doktor darp edildi ve dava beraat ile sonuçlandı. Üstelik beraat edildikten sonra tehdit almaya başladı.

Son olarak eğitim sistemi. Lafa gelince sağlık sistemimiz isveç ile yarışıyormuş. Sağlık sistemi isveç ile yarışıyor olabilir ama hastaların bilinçsizliği ortadoğunun gelişmemiş ülkeleri ile yarışıyor. Herifin ayak serçe parmağı hafif sızlasa kendini hastanede buluyor. Hem de böyle aile hekimine de gitmiyorlar. Direk devlet hastanesine veya üniversitelere gidiyorlar. Halbu ki bu kadar önemsiz kıçı kırık olay için senin orada ne işin var.? S.ktir git aile hekimine görün. Ama yok illa oralara gelecek. Ondan sonra oralarda gerçek ağır hastalar mağdur oluyor.
Bir de pişkin pişkin ''bizi neden bu kadar çok bekletiyorsunuz, alt tarafı muayene edeceksiniz'' diyor. Bir de bunu pişkin pişkin söylüyor. Kendi kendine yaptığı işkenceyi de doktorlara yıkıyor. Hasta bu kadar müthiş cahil ve sistemi bilmiyor. Bu gibi durumlarda ilk önce aile hekimine gidersin. O seni ilçe sağlık kurumuna gönderir. Eğer onlarda gerek görürler ise o zaman devlet hastaneleri veya üniversitelere gidersin.

Kısacası nereden tutsanız elinizde kalan vahim bir durum. Bir ara devlet bunun için maddi şekilde önlem aldı. Gereksiz yere sürekli doktora görünen hastalar için para kesintisi oluyordu. Ama malum bu gereksiz yere muayene olan kesim çoğunlukta olunca ve kıyameti de koparınca geri adım attılar. Ne diyelim sağlık olsun...
1) "dayak" dediğimiz eylem hakedilen bir şey midir ?

2) evet ise hangi durumlarda hakedilir ?

3) hakedilen bir şey değil ama sizin görüşünüze göre haketti. bu eylemi yapmak sizin üzerinize görev mi ?

4) niçin dayağı bir çözüm olarak görüyorsunuz ?

5) kaç yaşına geldiniz, hala utanmıyor musunuz karşınızdaki bir erişkinle olan probleminizi "dayak" yolu ile halletmeye çalışmaya ?

size müstehak böyle birbirini döven milletvekilleri! valaha bak!
Devlet hastanelerinde evet ulan sana devlet 10.000₺ aylık maaş veriyor ya severek yapacan yada milleti azarlamıyacan. Ayrıca yanlış tedavi oranı en yüksek olan bölüm acilmiş.
Bir gün bir doktora ihtiyacınız olacak ama bulamayacaksınız.
Bence bu konuda trolluk yaparken bir daha düşünmek lazım; kızınız ateşler içinde yanıp tedavi beklerken onu tedavi edecek hekim orospu çocuğunun biri yüzünden görevini yerine getiremeyebilir yani.

Çomarlar sizi.
nasıl bir kafa yapısına sahip olduğunu anlayamadığım kafa.

sen tek bir gece acildeki doktor kaç hastaya bakıp usanıyor düşünmüyorsun, sana ilgi göstermedi diye dayak atmayı düşünüyorsun. nasıl çalışıyor sizin beyin?

dayağı bile hak etmek o kadar kolay değil.
Varmi oule bir dunya? Sen hayvan gibi calis oku bitir, sonra kro cahil bir comar gelsin dovsun? Siktiriniz lutfen hic bir sekilde hakli degildir. Cok biliyorsaniz kendi kendinizi tedavi edin o zaman. Emege saygi olsun azicik.
Hak edeni de var etmeyeni de. Doktor olduğu için kendini dünyanın merkezi hisseden ve tepeden bakmaya çalışan tüm doktor arkadaşlar acil de karsilasmayalim.
O dayagı hemsirelerden daha fazla hakeden yok, insan düşmanı gereksiz yaratıklar. Yapmıycaksın bu işi, götlük yapıcaksan.
bir realite. çünkü fakirin kaderi doktorun ücretini dayakla ödemektir.
Doktorlar hergun yuzlerce hastanin derdiyle bogusuyor, her bir saniye onlar icin onemli. Elbette bazen hastayla doktorun arasinda tansiyon yukseliyor. Ama bu ne doktorun dayak yemesine ne de hastanin doktor tarafindan azarlanmasina bir neden olarak gosterilebilir. Artik insanlarin birbirine ne saygisi ne sevgisi ne de tahammulu kalmis. Hep ben ben ben olmus herkes. Hic dusunulmemis bu doktorun da bir sorunu var midir yok mudur bir seyleri ters gitmis midir hasta midir gibisinden. Eh, bazi doktorlar varki rahatligiyla insani deli edebiliyor. Sigarasiydi kahvesiydi cayiydi falan bitmiyor hic. Ama genellemeleri cok da sevmem yahu. Herkes bi kendinde arasa sorunu olacak bitecek.