bugün

üniversitenin de zorunlu hale gelmesiyle oluşturulacak eğitim sistemi.
bu sistem ile öğrenciler 4 yaşında okula alınırsa:
4+4+4+4+4 = 20
bu yaştan sonra okumuş ve tüm eğitimim tamamlamış askerler olur. 6 ay askerlikle. 21 yaş itibariyle mükemmel bireyler olarak vatana hizmet ederler.
bir işe yaramayacak sistemdir.

6-4 olsa kapı alırsın en azından.
bugün itibariyle başlayan eğitim sistemi.
akabinde yollarda yürüyen çantalar görmemize neden olacak.
-şşşt nerden geliyon lan?
+okuydan *mına goyum.
-oha, nerden öğrendin oğlum bunu ilk gün.
+muyattan, akşama kadar uykum vay *mına goyum dedi durdu. sessizdeydi abi, okul ne zaman bitey?
-büyüyünce biter işte.
+hay amına koyayım!
iran diye yırtınanlar , iran hakının %50 üniversite mezunudur.

iranda kadın nüfusun %40 üniversite mezunudur.

ingilterede okula başlama yaşı ; 64-66 aydır.

belçika da ; 66-68 ay.

isviçre de ; 65-69 aydır.

vay türk halkı cahil , vay 30 yaşında üniversideden mezun olacağım , vay anam vay..
kolay kolay oturmayacak bir sistemi 1 yılda yürürlüğe koymaktır. öncelikle türkiye'deki okul açığı kapatılmalıdır. kimi okullar var ki, ilk 4 sınıfı birlikte, aynı sınıfta okuyorlar. bu durum olduğu müddetçe bir yararı olmayacaktır bu sistemin. bakınız ki bu sene sadece 300 sınıf öğretmeni alındı. bölüm mezunları "siktir" edilmiş gibi oldu. bu sistem buysa olmaz olsun!
gangbang.

edibüdü; madonna şarkısı, ehehe...
EĞER DOĞRU HAREKET EDiLiRSE iYi BiR SiSTEM. AMA MAALESEF BiZiM ÜLKEMiZDE ÇOK ZOR BUNU UYGULAMAK. ÖĞRENCiYi iMAM HATiPE YÖNLENDiRME AMACINDAN ÇOK YAPABiLDiĞi ALANA YÖNLENDiRMEK OLSAYDI KEŞKE AMAÇ. AMA BAKIYORSUN, DÜZ LiSELER iMAM HATiP OLUYOR YAVAŞTAN, ÖĞRETMEN LiSLERi iMAM HATiP OLUYOR, ORTAOKULLAR iMAM HATiPE DÖNÜŞTÜRÜYOR.

ŞiMDi ŞÖYLE DEĞERLENDiRMEK LAZIM:

1-4.YILIN SONUNDA ÖĞRENCi ORTAOKULA KAYIT OLUYOR. ZATEN ÖNÜNDE PEK FAZLA SEÇENEK YOK. YA NORMAL BiR ORTAOKUL YA DA iMAM HATiP ORTAOKULU. AMA EĞER ÇOCUK HEM ÖĞRETMEN HEM VELi TARAFINDAN DOĞRU YÖNLENDiRME YAPILARAK BiR OKULA GÖNDERiLSE SiSTEM HARiKA OLACAK. BUNUN iÇiN ORTAOKULLARIN DA LiSELER GiBi KATEGORiLERE AYRILMASI LAZIM. SPOR, FEN, SOSYAL, MATEMATiK, YABANCI DiL ORTAOKULLARI GiBi.

2. HER ÖĞRENCi HER ŞEYi YAPACAK DiYE BiR ŞEY YOK. BiZ MATEMATiK YAPAMAYAN ÖĞRENCiNiN 16 YIL MATEMATiK ÖĞRENMESiNE ZORLUYORUZ. BASMIYOR KAFA iŞTE NiYE ZORLUYORUZ. AYNI ŞEKiLDE YABANCI DiL YETENEĞi YOK. 14 YIL YABANCI DiL EĞiTiMiNE ZORLUYORUZ VE EĞiTiM ÖĞRETiMDEN SOĞUTUYORUZ.

3. ÖĞRENCi SPOR A YATKINSA 4 YILIN SONUNDA SPOR iLE iLGiLi ORTAOKULA KAYIT OLMALI. MATEMATiKSE MATEMATiK. FENSE FEN.

4. EĞER ORTAOKUL KISMI iYi GEÇMiŞSE BU SEFER LiSE iLE iLGiLi BÖLÜME DEVAM ETMELi KENDi ALANIYLA iLGiLi. HA ORTAOKULDA BAŞARISIZ OLMUŞSA LiSEDE FARKLI ALANA YÖNLENDiRiLMELi. YANi BiR ŞANS DAHA VERiLMELi.

5. LiSELER GiBi ORTAOKULLAR DA ALAN ALAN AYRILMALIYDI 4+4+4 SiSTEMiNDE. ORTAOKUL KISMI SADECE iMAM HATiP ORTAOKULUNA AYRILDI DiĞER ORTAOKULLAR DÜZ.
iMAM HATiP ORTAOKULUNDAN MEZUN 8.SINIF ÖĞRENCiSi KENDi ALANIYLA iLGiLi BiR iMAM HATiP LiSESiNE GiDERKEN, DÜZ ORTAOKULDAN MEZUN BiRi MESLEK EĞiTiMiNE LiSE DE BAŞLIYOR Ki BU iMAM HATiP ORTAOKULUNDAN MEZUN BiRiNE GÖRE OLDUKÇA GEÇ.

6. BURADA SINAVLARDAN ÇOK ÖĞRENCiNiN YETENEĞi VELi VE ÖĞRETMEN iŞBiRLiĞi OLMALI. BiR ÇOCUK SADECE BiR ALANA YA DA iKi ALANA YÖNLENDiRiLMELi OKUL ÇAĞINDA. ÇOCUK BU YA ÇOCUK. VE ORTAOKULDA YAPABiLECEĞi ALAN iLE iLGiLi ORTAOKUL BULABiLMELi. RESiM, SPOR, MATEMATiK VS. O ZAMAN NE SPORCULAR, NE MÜHENDiSLER, NE ÇEViRMENLER, NE CEVHERLER YETiŞiR.

teoride harika ama pratikte sadece imam hatip öğrencilerine yarayan bir sistem. diğer öğrenciler eski sistemin içindeler hala her ne kadar 4+4+4 sistemi içinde görünüyor olsalar da.

umutluydum ama umudum çok azaldı. kademeli olarak sadece imam hatip ortaokul ve liseleri açıldı. diğer alan ortaokulları açılmalı. spor lisesinde önce çocuk spor ortaokuluna gidebilmeli. fen lisesinden önce fen ortaokulu vs.
4rsenal-4mund-4şehiri hatırlatır.
galatasarayın futbolu kadar boktandır.
yine de galatasaray'ı eğitmeye yetmemiş sistemdir. daha çok + 4 ler gerekir.
Kaygıları haklı çıkaran sistem...
36 bin 401 kız çocuğu hicbir okula kayıt yaptırmamış.

Edit: eksileyen götüne okullardaki bayrak direği girsin sevgili arkadaşım.
ben hep derim 3-5-2 en iyi sistemdir. arsen wenger de hep bu sistemle oynatmıştır mesela takı... bi saniye yanlış başlık galiba.
(bkz: imam hatip ortaokulları)