bugün

biri entrysinde 15 temmuz ibaresi kullanmış, okumadan eksiledim.

(bkz: 15 temmuz 2016 saray tiyatrosu)

27 mayıs cumhuriyet tarihinin şanlı günlerinden biridir.

defalarca sözlükte savunduğum ismet inönünün dahi hata yaptığı -ki bence onun bile yargılanması gereken- bir dönemde halkın çıkarlarını savunan ve arkasında duran askeri, dönemin, ekonomimizi, sosyal haklarımızı ve geleceğimizi amerika'ya peşkeş çeken demokrat parti zihniyetine yaptığı darbedir.

bugün oturup sonuçlarını konuşuyoruz ama kimse bu darbe olmasa idi sonuçları ne olacaktı onu düşünmüyor. kimse 1950 de başlayıp 10 sene boyunca iktidarda olan bu iğrenç zihniyetin halkını, geleceğimizi nasıl zehirleyeceğini idrak edemiyor.

birileri, inisiyatifi eline aldı. birileri, sizi özgür kılmak adına elini kana buladı. ve yine o birilerini hâlâ daha kötülüyoruz. onlar, -birileri- 60 sene evvel bugünlerimizi hür yaşayalım diye elini taşın altına koymuş iken biz onlara darbeci , cuntacı hatta ve hatta vatan haini diyoruz. öyle üzülüyorum ki, çok üzülüyorum, sözlük.
Adnan menderes ve demokrat parti diktatörlüğünü bitirip 1961 anayasasını getiren devrimdir. 60.yıldönümü kutlu olsun.
27 mayısa devrim diyenin sike sürülecek aklı yoktur.
demokrasiye saygılı olmayanların iktidardan silah zoru ile indirilmesidir. doğru çalışsalar böyle birşey olmayacaktı.
Yarım kalan bir devrim.
Demokrasi düşmanlarını alaşağı eden şanlı bir devrimdir.

Tek üzüldüğüm yanı idamlar, tutuklulara karşı haksız davranışlar ve mahkeme sürecinin teröristbaşı'nın davasında olduğu gibi ağırbaşlılıkla yürütülmemesidir. Devlet yönetiminde intikamcılık olmaz.

ismet Paşa tam bir devlet adamıydı. idamları durdurmak için çırpındı. Olmayınca hapistekileri kurtarmak için uğraştı ve başardı da.. CHP içinden "neden kurtarmaya çalışıyorsun? Bunlar yine memlekete bela olur" diyenlere, "karışmayın, kuyudan adam çıkarıyorum" demişti.

Velhasıl Şarkta düşmanlığın öldüresiye olması adet olduğundan, ne Menderes'in canı kurtarılabildi, ne de ismet paşa'nın büyüklüğü taktir edildi.

Efendim, devrim değildir, darbedir diyenlere diyeceğim şudur: dünyada binlerce kez darbe yapıldı. 27 mayıs hariç Hangi darbeden sonra en demokratik anayasa yazıldı, numunelik bir örnek verin, ben de darbedir diyeyim.
Demokrasinin katledildiği kara bir gündür evet o gün demokrasiyi katleden zihniyet bugün muhalefet konumundadır fırsatını bulsalar yine yaparlar allahtan karşılarında ümmetin lideri gibi cesur ve kararlı bir lider var da bu it sürüsüne papuç bırakmıyor, evet bir daha asla milletin iradesini pis postallarınızla çiğneyemeyeceksiniz.
Türkiye Cumhuriyeti nin en büyük dönüm noktalarından biridir.
60 darbesi sonrası ekonomik tedbirler ve atılımlar sayesinde minik sanayi kırıntıları oldu bu ülkede. türkiye tarihi değil iki bin yıllık türk tarihinin en büyük ihanetine son verildi. verildi de bilemiyoruz ki amk kim hain kim değil. kim bilir darbeyi yaptıran da kimlerden emir alıyordu. sönmez reyisin bir lafını bırakıyorum buraya.

"ülkeyi satmışsınız, amına koymuşsunuz ülkenin lan. pu böyle kaderin amını talihini sikeyim"
Bir bahardır.

(bkz: türkeş türkeş gelecek)

görsel
Bugün 1960 darbesinin yıldönümü.
Şanlı bir devrimin sene i devriyesi.
ikinci cumhuriyetçiler devrim olarak görür bu kanlı darbeyi.
27 MAYıS FACiASı,CHP'NiN Kara Lekelerindendir. idam Edilen ADNAN MENDERES ve Bakanlara, ALLAH'TAN Rahmet Diliyoruz. Zâlimler için Yaşasın Cehennem.
Gençlerin demokrat amcasının (!) ölümüne sahip çıktığı demokrasi karşıtı darbe.
görsel
27 MAYIS 1960 CHP: -KAÇACAKLAR! ASACAZ! KESECEZ!
27 MAYIS 2022 CHP: -KAÇACAKLAR! ASACAZ! KESECEZ!
EY CHP. BiR DAHA ASLA.
en kibar başbakan: " O geleceği vakit, kocam hasta dahi olsa evden çıkardı. Pencerede parolamız vardı. Kocam başvekilin gittiğini anlar, dönerdi."