bugün

gayet mümkündür.
dünyada hiç bir teknolojik çözüm gizli değil ve alternatifsiz değil.
diyelim bu uçakların bilgisayarları çok güçlü. yapamıyorsun.
lan koy oraya 2 bilgisayar işleri böl al sana çözüm.
en fazla ne olur. adamın uçağı 7 ton olur seninki 9 ton.
onunkinin menzili 2000 km olur seninkinin 1500 km.
ne kadar fark edebilir ki böyle daha mı iyi yani sıfır menzil. uçak yok çünkü.

diğer taraftan; bakın beyler motor işi falan da zor işler değildir. yav eski bir motoru al kopy yap kopy. kimse gelip inceleyemez senin motorun kopya mi değil mi.
uçağı uçur yeter teknolojisini geliştirisin.
hele bi uçsun çalışanı tasarımcısı şöyle bir moral bulsun.

ya ben var ya üzülüyorum cidden. bazı konulardaki zayıflığımız türklükle bağdaşmıyor.
güç en çok türk e yakışır çünkü dünyanın en adaletli milleti türklerdir.
ezmez, haksızlık yapmaz. çoluk çocuk, yaşlı, kadın öldürmez.
türk derken gensel, ırksal bir durumdan bahsetmiyorum. türk kültürü almış insanlar topluluğundan bahsediyorum. türk kültürü almış yani bu topraklarda yetişmiş her insan benim açımdan türktür taa ki kendisi hayır deyilim diyene kadar aöa kendisi de ne kadar hayır diyebilecek ki aldığı kültür türk kültürü ve davranışları belirleyen de büyük ölçüde kültürdür.
bir almandan komşusunun yaşlısına yemek götürmesini bekleyemezsin. bu onun kötü olduğundan değil, kültürüyle ilgili bir konudur.

türkle ilgili yazdıklarımı abartı sanmayın. elbet savaşlarda insanlar öldürdük ama başka milletlerin yaptığı işkence, acımasızlıklar ve canavarlıklar cidden insanın kanını donduracak cinsten.

önce barış. barış için türk güçlü olmalı.

(belki devam eder entrysidir)
okumadım bile.
bak üzerinde düşününce hatta daha ileri gidelim saçmalayınca bile ne güzel şeyler çıkıyor.
adam ne demiş koy s400 ü üzerine.
hiç te mantıksız değil.
s 400 ün menzili sonsuz olur o zaman. düşman da kolay kolay yer tespiti yapamaz.

okumadan geçenlerse büyük ihtimalle beni, sanayi ustası falan sandı.
40 yıllık müyendisiz ve kendimizi söylediklerimizi gerçekleştirerek gerçek hayatta ispat etmişiz.
o açıdan okusan iyi olur derim.

üretmektir.
her gram, her ağırlık önemli falan değildir.
dedik ya seninki 9 ton olur en fazla rakibinki 8 ton iken.
bu da senin menzilini biraz düşürür.
bunlar için işi uzatmaya gerek yoktur. uçak uçmaya başlar sen geliştirmene devam edersin.
bilgiyi ne yönde kullandığınız önemlidir.
bilginiz sizi durduruyorsa o büyük ihtimalle bilgi değil şartandırmadır.
bu tür davranışlar tüme varımcı insanlarda görülür ki bunlar yönlendirici değil, işin ameleliğini yapmaya yatkın insanlardır.
buna işi verceksin yap diyeceksin kendini parçalar ama al bunu geliştir dediğinde olmaz der.

tümden gelimci yaklaşımlar ileriye taşır. tüme varımcı yaklaşımlar insanı durdurur.
fabrkalar mühendisler tamamda bizim burada anlatmak istediğimiz özgür teknolojidir.
yani başkasının lisansı ve kontrolunde olmayan teknoloji.
biz zamanında 200 civarında f16 yaptık. biliyoruz değil mi?
f 16 zamanın en ileri uçağı.
e şimdi motor yapamıyoruz. hani f 16 yapmıştık. o motorsuzmuydu.
işin aslı şuydu. amerika ufak tefek teknolojilerini bize verdi. al bunları montaj yap dedi. hadi hatırın kalmasın. kuyruk kaportasını kanadını falan da sen yap dedi.

beyler özgür teknoloji beyin emeğidir. oturacaksın. beynindeki olmazları bi kenara atacaksın. zor ama senin ürettiklerin kimsenin kontrolunde olmayacak.
zor ama güzel.
#8 sikip atmış.

Tam yorum yapacaktım.
benim söylediklerimin süslenip püslenip yinelenmesi hoş tabi.
olay burada işte.
ben basit bakıyorum. şöyle böyle olur diyorum sen detaya dalıyorsun ve yeni hiç bir önerinolamıyor çünkü beyin kapasitenin çoğunu detaya harcıyorsun halbuki ileri bak. ileri bak.
detay hallolur ama amacını unutma.

uçuş bilgisayarı tasarlamak zor değildir.
al anlatayaım sana.

uçuş teknği bilgileri var mı var.
yani kanadı sağa eğersen ne olur sola eğersen ne olur biliyorsun.

yazılımda biliyorsun. komut yazıyorsun. ne diyor o komutlarda. şu olunca bunu yap. bu olunca ise bunu yap.

be hey adam bu ikisini birleştiremiyorsan ben sana ne dyeyim.
(bkz: yerli ve milli otomobilimiz göklerde) diyerek konuyu kapatıyoruz.
"yerli" ifadesinden ne anlıyorsunuz bilmiyorum ama benim anladığım yerli demek için o ürünün tamamen (belki hammadde dışarıdan temin edilebilir) yurtiçinde üretilmesi demektir. Benim anlayışıma göre de Türkiye yerli bir şarj cihazı veya TV kumandası bile üretemez. Çünkü daha bir asır önce icat edilmiş kıytırık bir devre elemanını bile (bkz: diyot) üretemiyor. Yerli ve milli diyenlere duyurulur.
7000 sensör olsun.
sensör nedir biliyor musun. bir devreyi ya açar ya kapar. bildiğin lamba düğmesi evde var ya.
sen şimdi 7000 taneyi tek tek yakıp söndürecek kafa yapısına ya da teknolojiye saip değil misin.
ben biliyorum sahipsin ama seni korkutmuşlar ya. bilgiyle doldurmuşlar bak ne kadar karışık asla yapamazsın ı öğretmişler.

lan bunları yapanlar rap söyleyen kafayı çeken amerikalılar. bildiğin insan yani.
zaten o uçakları insan yapmıyor ki uzaydan gelen canlılar yapıp amergaya veriyor.

üretmektir.
taramalı bonba da takarsak var ya uff. alman gavuru yine çatlayacak.
Tersine mühendislik aslında hiç de saçma bir şey değil çin, bugünkü çin olabildiyse bu en çok tersine mühendislik sayesinde olmuştur.

Tersine mühendisliğin en çok görüldüğü sektör ise askeri teknolojidir.
bilgili insanların bu bilgilerini sürekli olarak işin olamayacağına dair deliller sunmak için kullanmaları düşündürücü.

o bilgiler size bunun için mi verildi.
neden olmaz ı açıklayın diye mi.
neden olur a yoğunlaşırsanız bi nebze bilginizden faydalanırsınız.

olur.
Yazılanları okuyunca "bu kadar cehalet anca okumayla olur" demek az geldi.
bir de şu testler meselesi var. sözlük açıldı her detaya değiniyor.
bu testleri kim yapıyor. devletler ve şirketler.
her test türkiye de yapılmıyor sanıyorum.
bu işin en zor tarafı olsa gerek. düşünsene savaş uçağı ypmışın trafiğe çıkmak için senin savaş uçağı yapmanı istemeyen bir ülkenin kurumundan onay alacaksın.

olmaz olmamalı.

ha hepsi türkiye de yapılıyorsa sorun yok. hızlı olsun dersin. trafiğe çıkıp diğer uçaklara zarar verip vermeyeceği konularını test edersin gerisi uçarken de olur.
kurtuluş savaşı vermiş bir millet olarak ordu ve ordu savunmasına ağırlık vermemiz gayet normal durumdur. abartılacak bir durum değil.
Bir yolcu uçağı ve Altay tankı olayı vardı.. Ne oldu onlara?

Bu arada istanbul fırkateyni 4 yıldır kızakta, daha denize indirilip, donatılmaya, test edilmeye başlanmadı bile. Kardeş gemileri olacak 3 fırkateyn ise kızağa bile konulmadı. 18 yıllık AKP iktidarında donanmamızı tek bir fırkateyn, tek bir denizaltı eklenmedi..
ABD 6. nesil savaş uçağının testilerini bitirdi bile...