bugün

bütün meslektaşlarımıza kutlu olsundur.
Bugün bayram
Erken kalkın doktorlar
Giyinin en güzel önlükleri...

Sağlık sektöründe şiddetin, zorbalığın son bulması; hastanın hekime, hekimin de hastaya hoşgörülü davrandığı örnekleri daha sık görmemiz dileğiyle 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.
Bu günde stephen hawkins in ölmesi bir tesadüf müdür dedirtir.
Cem yılmaz.
doktorlarımızın ve diğer tüm sağlık emekçilerimizin bayramı. kendilerini kutluyorum.
22 mart acil tıp teknisyenleri günü
11 nisan sağlık teknisyenleri günü
16 nisan biyologlar günü
21 nisan ebeler haftası
28 nisan laborantlar günü
5 mayıs ebeler günü
10 mayıs psikologlar günü
12 mayıs hemşireler haftası
14 mayıs eczacılar günü
6 haziran diyetisyenler günü
3 eylül halk sağlığı haftası
25 eylül dünya eczacılar günü
8 eylül fizyoterapistler günü
26 ekim hasta hakları günü
8 kasım radyoloji günü
22 kasım diş hekimleri haftası
29 kasım tıbbi sekreterler günü
1 aralık acil sağlık hizm. Haftası
6 aralık diş protez tekn. Günü
13 aralık anestesi tekn. Günü
18 aralık sağlık idarecileri günü
22 aralık paramedikler günü

Sağlık hizmetlerinin tüm yükünü çeken, sistemi ayakta tutan, en az 10 yıl okul okuyan, her problemde hastayla muhatap olan, hayatımızı kurtaran, şifa veren doktorlarımızın gününü tıp bayramı adı altında sağlık çalışanlarına genellemeyi kabul etmiyorum. Zamanı gelince tüm meslek gruplarının günü kutlu olsun ama bugün bari doktorların günü olsun. Tüm "DOKTOR" ların gününü kutlarım. iyi ki varsınız.
bu tıp bayramına hala bitmeyen dahiliyeyi okuyarak girdim. seneye daha da iyi şekilde girmem dileğiyle. kutlu olsun.

ha unutmadan; kanaglifozin, böbrekte glikoz geri emilim kanallarını bloke etmesi nedeniyle diyabet tedavisinde yerini alacak bir ilaç. not edin.
ayrıca tıp bayramı vesilesiyle güzel bir hediye de almış oldum.

görsel
Tüm koca memeli hemşirelerin tıp bayramını kutluyorum.
işini hakkıyla yapan tüm tıp sektörü insanlarının günü kutlu olsun. Evet.
doktorlar dayak yemesin ne olur günü.
(bkz: tıp)
Mesleğini, erdemleriyle harmanlayarak yapan, empati duygusu gelişmiş, onurlu ve insan vasfına haiz tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının günü kutlu olsun.
Iyi ki varlar!
Tüm doktorların ve doktor adaylarının geçmiş tıp bayramlarını kutlarım.
14 Mart tıp partisindeki doktor adayı arkadaşlarımı görünce bir ara şüphe etmedim değil nasıl emanet edeceğim ben kendimi gelecekte diye. Tabi 2 dk sonra ben de sızmışım..
Bu yıl da sessiz sedasız kutlanan bayram...
sadece türkiye'de, türk doktorlar tarafından kutlanan bayram.

esasen, tıp bayramı milli bir bayramdır.

bugünkü gata yani mektebi tıbbiye-i şahane'nin kuruluş yıldönümüdür 14 mart.
ama 14 mart'ın "tıp bayramı" olarak kutlanışının sebebi başkadır.
görsel

1919'un Mart ayında, istanbul'da, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, ingiliz birlikleri tarafından işgal edildiğinde, işgalcilere karşı ayaklanmak ve okulu kurtarmak için çareler arayan tıp öğrencileri; okulun kuruluş yıl dönümü olan 14 Mart'ı topluca kutlamaya karar verirler.
görsel

Tıbbiye 3. sınıf talebesi olan Hikmet Bey (bkz: tıbbiyeli hikmet) önderliğinde büyük bir gösteri yaparak okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı asarlar, işgal kuvvetleri bu duruma müdahale etseler de durduramamışlar ve bu olayın yıl dönümü olan 14 Mart, tıp camiasının emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışının yıl dönümü olarak tarihteki yerini almıştır.
görsel

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra 14 Mart tarihi her yıl Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.
Hikmet Bey, tıp öğrencilerinin temsilcisi olarak katıldığı Sivas Kongresi’ndeki konuşması ile tanınır.

7 Eylül 1919’da yapılan ikinci celsede verilen önergede Hikmet Beyin de imzası vardır.
Kongrenin 9 Eylül 1919 gecesi, mandacılık tartışmasında bu konuyla ilgili olarak Atatürk’e hitaben yaptığı konuşmada;
“Paşam, murahhası bulunduğum tıbbiyeliler beni buraya istiklal davamızı başarma yolundaki mesaiye katılmak üzere gönderdiler, mandayı kabul edemem. Eğer kabul edecek olanlar varsa, bunlar her kim olurlarsa olsunlar şiddetle red ve takbih ederiz. Farz-ı mahal (örnek olarak), manda fikrini siz kabul ederseniz, sizi de reddeder, Mustafa Kemal’i vatan kurtarıcısı değil vatan batırıcısı olarak adlandırır ve tel’in ederiz” demiştir.
görsel

Duyduğu coşku ve heyecanla söylenmiş bu sözler, kongre salonunda büyük etki yaratmıştır.

Bu konuşmayı Mustafa Kemal şu sözleriyle değerlendirmiştir:
“Arkadaşlar, gençliğe bakın; Türk milli bünyesindeki asil kanın ifadesine dikkat edin!
Gençler, vatanın bütün ümit ve istikbali size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır,’" diyerek Hikmet Bey’e dönmüş ve "Evlat; müsterih ol. Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. Biz, azınlıkta kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tektir ve değişmez: Ya istiklal, ya ölüm!"

Mustafa Kemal, Sivas Kongresi'nde Hikmet beyi alnından öperek; Daima ilerici ve devrimci fikirlere alemdarlık etmiş olan tıbbiye’nin mümessili olan genç" olarak tanıtması, Türk hekimleri için bir övünç kaynağı kabul edilmektedir...

not: tıbbiyeli hikmet'in sivas kongresinde manda ve himayeyi reddettiği tarihi konuşma, mustafa kemal'in bilgisi dahilinde yapılmıştır, zira kongrede manda talep eden pek çok temsilci bulunmaktaydı, mustafa kemal bunun önüne geçmek için tıbbiyeli hikmet'in bu konuşmasını karakol cemiyetine organize ettirmiştir.

bu coğrafya millet olarak bir bütün olduğumuz için "vatan" haline gelmiştir.
vatan olmamız; askeri ile, komutanı ile, mebusu ile, kadını ile, yaşlısı ile, çocuğu, öğretmeni, doktoru, hemşiresi, köylüsü, kentlisi ile toplumun her kesiminin emeği ile gerçekleşmiştir. o günleri anmadan, o günleri anlamadan bugünlerin kıymetini bilemeyiz.

ek; milli mücadele'nin tıbbiyeli kahramanları;
görsel

ek-2; (bkz: tıbbiyeli hikmet/#41455979)

ek-3; tıbbiyeli hikmet'in doğum yeri olan savaştepe'deki anıtı balıkesir tabipler odası tarafından yaptırılmıştır.
görsel

not: bugün tıp bayramı ve türk tebabeti kritik bir döneme denk geldi ne yazık ki, bu tıp bayramı vesilesi ile bugün corona virüsü ile yapılan mücadelede cansiperane çalışan doktorlarımızı ve tüm sağlık personelimizi yürekten kutlar, teşekkürü borç bilirim. iyi ki varsınız.
bu verdiğiniz mücadele ve emek, türk milleti tarafından asla unutulmayacaktır.
corona virüsü ile yapılan mücadele adeta bir milli mücadeledir.

size güveniyor ve gurur duyuyoruz...

tekrar bayramınız kutlu olsun.
ilacını yazdırmak isteyen mümessilin, ürününü sattırmak isteyen medikalcinin yakalalık amacıyla kutladığı bayramdır.
işini layıkıyla yapan, bilgisine, sevgisini ve merhametini katarak erdemle çalışan tüm sağlık çalışanlarının bayramı kutlu olsun.
iyi ki varlar!
görsel
görsel
Büyük fedakarlıklarla gece gündüz demeden sağlığımız için çalışan, salgın sürecinde de en ön cephede mücadele veren tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz.
Hepinizin Tıp Bayramı kutlu olsun.
Edit: iyileştirilmiş şartlarda çalışmaları dileğiyle.
Taşın altına elini koyma konusunda uzmanlaşmış, özveriyle, merhametle çalışan, özellikle pandemi sürecinde canını, sağlığını ortaya koyarak, üstün bir performansla halka hizmet eden, eli öpülesi, o kutsal insanların bayramı kutlu olsun.

iyi ki varsınız, millet olarak hepinize minnettarız!
kıymetlerini bilmiyoruz dövüyoruz ceza vermiyoruz hak etmiyorlar.daha fazla değer vermeliyiz.
Bu zor günlerde tüm gayretlerini büyük bir özveriyle ortaya koyan sağlık çalışanlarımızın Tıp bayramını kutluyorum.
14 Mart 1919’da istanbul’un ve ülkenin işgaline karşı çıkan TIBBiYE’li gençler protesto ettiler ve pek çoğu işgal kuvvetlerince tutuklandı. 14 Mart hekim dayanışmasının, hekimlerin ülke işgaline başkaldırısının sembolüdür.
tıp bayramı kutlu olsun.
tüm doktorlarımıza ve sağlık emekçilerine saygıyla...

not: 25 şubattan bu yana,
yaklaşık 20 gündür ben ve ailem oldukça ağır bir covid-19 süreci yaşadık.
doktorlarımızın desteği ve yardımıyla "kayıpsız" atlattık. iyi ki varlar.
görsel
sözlükteki ve de diğer tüm sağlık emekçilerini kutladığımız bayram günü.