bugün

olum şu gramer saçmalığına ingilizler bile gülüyor

siz sanıyomusunuz ingilizlerin bu kadar grammer e dikkat ettiklerini

kaç kişi şuna türkçede mesajlaşırken veya konusurken geliyorum gidiyor ben ve çevremdekiler geliom gidiom diyor.
Anasını sikiyim ben o eğitimin. Bi boka yaradığı yok zaten. 4 yıllık üniversitede bile öğrendiğim şeyler bir elin parmaklarını geçmez.

Milli Eğitimin de, n.A.'nın da yanına koyayım.
45 kişilik sınıfta tutupta speaking dersi yapmanın mümkünatı yok.

önce okul yapın okul!
lise 1de bir sırada 3 kişi oturduk lan biz.
bırakın ingilizce konuşmayı çocuklar daha kendini türkçe olarak bile ifade etme şansını bulamıyor. konular erken bitsin son 1bucuk ayda ders anlatmiyim diyen hocalardan hesabını sorun!
eğitim sisteminin ingilizce öğretemediğini 12 sene bitince anlayan mal.

kızmayın arkadaşlar ben de bu mallardan biriyim. biraz farkındalık lütfen. en azından kardeşlerinize, çocuklarınıza özen gösterin bundan sonra.
okuldan sonra seçmeli kurslar olmalı. Çocuklara speaking session yaptırılmalı.
Çürümüştür. Evet.
yılda 6 ay tatil yapan öğretmenlerin eseridir. evet.
Kasıtlı olarak yapılıyor.
Kendileri bilmiyor ki öğretsinler. Balık baştan kokmuş.
sorsan kuran kelam öğretirler.
Burada öğretmenlerimizin kalitesizliği gün yüzüne çıkıyor. Öğretmenin içinde öğretme duygusu olmalı. Ben dersimi anlatayım adet yerini bulsun mantığıyla hareket edildiği sürece bırak 12 seneyi 35 sene geçse kimse tek kelime birşey öğrenemez. Her şeyi sisteme bağlamayın lütfen.
öğretmenler ile alakası olmayan durumdur.

öğretmenin işi bellidir. her sene milli eğitim müfredatını yollar, öğretmen onu öğretmekle mükellef olur. ilkokulda gelen müfredatla lisede gelen müfredat aynı olduğu sürece öğretmenin yapabileceği pek birşey yoktur.
öğretmen bilmiyor ki öğrenciye öğretsin.
Diğer dersleri öğrendiniz bi ingilizce kaldı

12 sene matematik görüp ygs ortalamalarına ve barajı geçenlere baktığınızda kendini geliştirmek gerek sistemle olmaz sadece ...
sadece ingilizce öğretemeyen sistem değüldür. bir bok öğretemeyen sistemdir. ingilizceyi daha beter öğretemiyordur. yurdum üniversitelerinin salonlarında ingilizce dersi veriliyor ve 65 yaşındaki hocamız bağırıyor. ardımdan tekrar edin books on the table. ve üniversite çağındaki adamlara 4. sınıf çocuklarıyla aynı şeyi öğretmeye çalışıyorlar. lan öğret ilkokulda bunu adam gibi. adını söyleyemeyen davarlarda siktirsin okumasın üniversite falan.
Sistem ve öğrenci kaynaklıdır.

Müfredat a2 seviyesinden öteye gitti de biz mi öğretmedik? Her sene a1 taş çatlasa a2 seviyesi olmasına rağmen hala cümle kuramayan öğrenciye de azimli tembel der sınav için hazırlar geçerim.

Dil yeteneği biraz da kişiye özel. Kişisel çaba şart. Dizi, film, kitap, müzik, oyun, sosyallik, merak şart.

ısrarla ben kültürlenmek istemiyorum diyen hazırbulunuşluğu sıfır öğrenciye kendini yırtsan öğretemezsin. Sistemin de zaten öğretme gibi bir derdi yok meb'e göre öğrenci Kendini, ailesini tanıtsın yeter.

Öğretmen mızmızlığı yapmak amacım değil ama burda sorunun kaynağına öğretmen demek yersiz. Türkiye'nin en donanımlı öğretmenleri ingilizce öğretmenleridir. Ben hiç ruhen ve fiziksel olarak genç olmayan, problem çözme yeteneği olmayan, pozitif ve donanımlı olmayan ingilizce öğretmeni görmedim ve benim öğrenciliğim zamanında da böyle olmasına rağmen okullar ingilizce öğretmemişti bize. Üniversite bile öğretmedi. Siz hayatınıza ingilizceyi entegre edeceksiniz tembelliği bırakıp. Haftada 4 saat görülecek ingilizce eğitimi zaten havada kalır.

Öğretmen sadece yol gösterir. Kimsenin beynini açıp zorla bilgi koymaz. Tembelliği bırakın.

Dertlendirdiniz yine.
12 yılda turkce ogrenmeye dahi direnc gosteren ogrenciden de bahsetmek gerek bu noktada.
Haftada iki saat ingilizce dersi ile değil 12 sene 40 sene geçse kendi çabası da olmadan zaten bir bok öğrenilmez.
Valla açık konuşmak gerekirse 12 yıl okudum ve ingilizceden bana arta kalan 'Yes ay dozont' oldu başkada bir şey öğrenemedik.
Kusura bakmayinda, sistemin degil, kisinin sucu olan durumdur. Lisani okuldaki birkac saaat dersle ogrenebilecegini sanan zaten bastan yapar hatayi. Dil ogrenmek kopek gibi calismak ve pratik yapmak gerektirir.
Aynı sistem nedense bana öğretebilmiştir. Herhangi bir ek kurs vs. Olmadan... çaba olmadan sistem ne yapsın?
üniversitede de aynı bok amk. Almancadan 95 almışım sor bakayım almanca hakkında ne biliyorum hepsini unuttum. belli başlı şeyleri tahtaya yazıp çalışın diyorlar öğrettikleri şeylerde günlük hayatta pek kullanmıyorlar. yıllarca baba father diye öğrettiler ingilizler çoğunlukla dad-daddy derler. yani işe yarayan şeyler öğretmiyorlar hep sistem.
"yoldo olto oylok totol yopon ogrotmonloron osorodor"

öğretmene değil müfredata sorulması gereken sorudur. her sene "beginner" seviyesinde öteye gidemeyen, Amerikan aksanı mı ingiliz aksanı mı belli olmayan bir ingilizceyi konu olarak anlatıyorsa öğretmende mecburen bunu işler. daha A1 seviyesi ingilizceyi bile beceremeyen, ingilizceye merakı olmayan tipler gitsin bir kitap okusun bir film izlesin bir konu tekrarı yapsın please. öğretmenin misyonu dersi anlatmak, senin misyonu da anlamaya çalışmak.
Okulda temelleri alcan sonra sen ekleme yapcan. Okuldaki hocalarımız kelime öğren sonra yabancı film izle arada yabancı dili halledersin. Zaten elinde internet var imkanlarını sonuna kadar kullan başkasını suçlamak insanı yerinde saydırır. Allah'ta emek harcıyana yardım eder boş durana yardım etmez.
burada hepimiz yazarız. dürsütçe söyleyin kaç tanemiz lisede anlatılan derslerin üzerine bir şey koymaya çalıştı. liseyi geçtim üniversitede bile her şey dersi geçmeye yönelik. kimsenin öğrenmek giibi bir arzusu olmazsa sistem ne yapacak. evet bu sistem kötü ama öğrenciler isteksizken daha iyi bir sistem getirmek bile çözüm olmaz.

iki ay boyunca html+css anlattım. 5-6 tane uygulama yaptırdım derslerde. haftalık ödev verdim. her sorunla tek tek ilgilendim. çocuklar oyın oynayalım diye diretti ben uygulama yapmazsanız öğrenemezsiniz uygulama yapacağız diye direttim. geçen hafta sınav yaptım. uygulama olarak verdiğim ödevin aynısını sınavda sordum. 18 kişinin 6-7 tanesi bir şeyler yapabildi. diğerleri boş boş bilgisayar ekranına baktı iki saat.

hatalı bensem lütfen söyleyin kendimiz düzelteyim. doğrusunu söyleyin öyle yapayım. öğretmenlere atıp tutarak, sistem kötü diyerek bir yere varılmıyor.