bugün

iki takımında gerçekten güzel futbol oynadığı bir karşılaşmaydı. lakin sivasspor teknik direktörü bülent uygun'un maçtan sonra yaptığı açıklama beni yardı, yardı, yardııı... adam resmen futbolcularını büyük klüplere satmaya çalışıyor yahu. yaa senin takımın şu anda ikinci adamlar güzel de top oynuyor, sen neden hala yok biz şampiyon olamayız havasındasın ki be adam. yazık vallahi yazık... sen böyle oynamaya devam et sivaslılar sana da takımına da sahip çıkar. yamayın bunları arkadaşım.
maçın en onemli olayı fenerli futbolcu istemiyoruz tezahüratı idi *
besiktas'n artik hakemlere suclama yapmaya biracakacagi mactir.
krallar gibi cıkaracaklardı paf takımını biz her turlu variz diyectik. ama ne oldu tükürdüğümüzü yaladık korkaklık yaptık. peki yine ne oldu ? hakem hatalarıyla dolu bir mac. biz ne kadar onlara yüklenirsek onlar da o kadar hata yapacaklardır. bence artık bu yönetimin biz cok yıprandik ne yapsak olmuyor buraya kadar demesi lazım ve 2. yarıya yeni yönetimimiz ve takıma takviyelerle biz yeniden dogduk demeliyiz. ertugrul salam ın da arkasında durmalı ona destek cıkmalıyız.
''ay dont si bek ay si fıront, anforçınıtliy in dı tabela samtink is evriting happınt'' şeklinde bir açıklama bekledim sinan engin'den uzun süre.
beşiktaşın bir suçu yok kapasiteleri o kadar sivasspor çok iyi oynadı ve kazandı.
sÂdece kısa dönemde yaptıklarıyla bile beşiktaş yönetimine az bile gelen bir mağlubiyetle sonlanmış maçtır. sivasspor iyi oynadı ve kazandı.

önce derbiye hazırlanmıyor da savaşa gidiyormuş gibi gaz ver medyaya. taraftarlara kin ve nefret pompala.
yedek kulübüsende oturtmak için yabancı futbolcu alıyormuşcasına her maç son dakikalarda oyuna giren yabancıların bu gidişâtına ses etme. normal karşıla.
maç oynansın, bobo karşı karşıyayken atamasın. sonra son dakikada hakem bir pozisyona faul desin düdük çalsın ama gürültü patırtısıyla meşur çarşı grubu sağolsun o düdük duyulmasın, bu pozisyondan tam 3 pozisyon sonra da gol olsun. ama ortada verilmiş bir karar gereği de gol sayılmasın.
bu doğruluk payını hiçe sayarak hakemin ebesini bellemeye çalış. bu ne biçim federasyon hakkımız yeniyor de. bağır çağır. tüm 90 dakikanın eksikliklerini bu pozisyonla geçiştirmeye çalış. ancak sezon başından beri neden bu takım 8 kişi savunma 2 kişi ileride oynuyor diye sorgulama, sorgulatma. üstüne bir de paf takımla çıkacağım de.
babanızın malı mı 104 yıllık kulüp acaba?
maç bitsin, önünde cehennemde geçecek bir şampiyonlar ligi maçı, arada 3-4 gün. sen sanki bu maç yokmuş gibi hâl derbiden bahset. oyuncularda konsantrasyon adına hiçbir şey bırakma. devamlı bir intikam lafından bahset. bu tamtamlarla ingiltere'ye uç. bizim okul takımının alabileceği bir skorla yurda geri dön. hatta "acımıyor avrupalı" diye de bir demeç var. neyine acıyacak lan? hakem acıdı 5 dakika uzatma olması gereken bir de penaltı verilmesi gereken maçı 90. dakikada bitirdi ya...eee...liverpool demesin mi şimdi bana averaj lâzım 10'a kadar giderdi bu maç diye. hayret yıldırım demirören'Den bir açıklama beklerdim dakika 85'de kornerimiz verilmedi bu hakemlerle buraya kadar diye 1 söz.

son olarak da şamar oğlanı bir ruhla yurda dön ve o da nesi sivasspor karşısında as takımın çıksın...
tükürdüğünüzü mü yaladınız? elinize ne geçti, asma kesme gürleme.
anaokulda okuyan komşunun oğlu dedi bana bunlar pafla çıkamaz atıyorlar diye, yoksa ben de tahmin etmezdim(!). kaynak sağlam oldu.
stad'ın maç boyunca;

--spoiler--
yıldırım demirören yeter.
--spoiler--

tezahuratlarıyla geçen maçtır.
ben demiştim :
(bkz: liverpool un intikamini sivas tan almak)
beşiktaşlıların, mağlubiyete aman aman üzülmediği, aksine, -inşallah- yönetminin istifasına, sinan engin'in istifasına neden olacağından, yepyeni, temiz bir sayfa açacağından, bilakis, iyi tarafından baktıkları maçtır.
artık yönetimin istifasını açıklamasını bekliyoruz.
öncelikle, taraftarın görevini sonuna kadar yerine getirdiği maçtır.

"beşiktaş başkanı sözünü yemez", "yönetim istifa", "sinan engin istifa", "taraftar burada, paf takımı nerede", "fenerli futbolcu istemiyoruz" sloganları ile, gerçek beşiktaşlı duruşu nasıldır, cümle aleme göstermişlerdir. tükürdüğünü yalayan bir camia olmadığımızı göstermişlerdir, yönetimin -başta büyük başkan yıldo- artık bu saatten sonra o koltukta kalması çok daha vahim sonuçlar doğuracaktır. destek verilen tek kişi, ertuğrul sağlam olmuştur.

maça gelince, sivasspor'u tebrik etmek gerekiyor, çok iyi kontra atak organizasyonu yapıyorlar, mehmet yıldız sadece küçük takım yıldızı mı, yoksa büyük yıldız olabilecek mi bilemem ancak, beşiktaş'ı yıkan adamdı. topu her aldığında, ilk karşısına kim geldiyse, bu ilk karşılayan futbolcuları, neredeyse her defasında çalımlamıştır.

ibrahim üzülmez'in artık koşması, kıçını yırtması, taraftarın sabır taşının çatlamasına çare olmamıştır.

ali tandoğan, pas attıktan sonra bindirme yapmayı düşünemeyecek kadar zeki (!) futbolcu olduğunu bir kez daha gösterdi. pası atıyorsun, kanattan bindirme yap ki, pas verdiğin yetenekli adam -delgado, rico veya serdar- rakibi ekarte ettikten sonra, orta yapman için topu yine sana atsın, ancak nato kafa, nato mermer.

ricardinho ise, tam bir fiyasko, ertuğrul sağlam, toraman'ın kırmızısından sonra neden oyundan onu değil de, delgado'yu aldı anlamak mümkün değil.

bobo attığı gol dışında yine yoklardaydı...

higuain'e uzun bir paragraf ayırmak isterdik ancak, kelimeler kifayesiz kalıyor... ulan acı ama "hala" şüphelerim var ancak, kumaşı sağlam adamın belli... çok zeki futbolcu, sırtı rakip kaleye dönükken, kendisine atılan pası, yine pas olarak değerlendireceğini düşünüp, kademeye giren futbolcuları, kendi ekseninde 180 derece dönerek ekarte etmiştir defalarca... aldığı topu istisnalar dışında rakibe kaptırmaması gerçekten alkışlamaya değerdi. asisti çok iyiydi, koştu çırpındı, şut attı ancak mağlubiyete engel olamadı.

hakem konusuna gelince, maçta iyi niyetli uygulamalarda bulundu, ilk yarıdaki balili'nin cisse'ye orta saha yuvarlağındaki "sarı da verilebilir, kırmızı da verilebilir" şeklindeki bir tartışmaya mahal veren pozisyonda faul bile çalmayarak, balili'nin sertlikte kendine güvenmesine göz yummuştur. ancak, ikinci yarıda yine benzer pozisyonda balili'yi atmıştır.

akabinde, toraman'ın müdahalesi ile yerde kalan mehmet yıldız, takımına frikik kazandırmış, toraman bariz gol şansını engellemekten atılmaktan kurtulamamıştır. ilk sivas golü de zaten bu frikikte geldi, rüştü atış kullanılmadan defalarca "göremiyorum" demiştir, bu kameralara net şekilde yansımıştır ancak, barajın açıkta bıraktığı, kendisinin tutması gereken köşeden golü yemiştir.

toraman'ın müdahalesi bana göre faul ancak, sivas'ın ikinci golünde önceki, sivas ceza sahası çizgisinin 20 cm dışındaki pozisyon da, toraman'ın atıldığı pozisyonla aynı pozisyondu. fark, birinde mehmet yıldız'ın düşmesi, diğerinde bobo'nun sendeleyerek şutunu atması. eğer toraman'ın pozisyonu faulse, -ki bana göre faul ancak direkt kırmızıdan değil, ikinci sarıdan atılmalıydı keza, bana göre bariz gol pozisyonu değildi, rüştü kalesinden çıkmıştı ve topa yıldız'dan önce sahip olabilirdi- bu pozisyon da faul -ki bana göre faul, sivaslı oyuncunun bobo'nun sırtına, sağ kolu ile bir yüklenmesi var tam bobo topa vuracakken ve bobo'nun dengesiz vurduğu top kaleciye pas gibi bir sertlikte kaleye gitti-

yani diyebiliriz ki, bu pozisyonla maçın hakemi, skora tesir eden hata yapmıştır. fakat; sivas gerçekten çok iyi futbol oynamıştır, burada amaç sivas'ın galibiyetine gölge düşürmek değil, mükemmel bir kontra atak anlayışını sahada en muhteşem şekilde uyguladılar.

maçtan çıkarılması gereken sonuçlar; yönetim pazartesi yapacağı toplantıyla derhal görevini bırakmalıdır, sinan engin derhal görevi bırakmalıdır, ibrahim üzülmez her ne kadar kaptan da olsa, ilk 18'e alınıp, sadece büyüklük niyetine kulübede oturtulmalıdır. -bir nevi kadro dışı bırakmak- sadece koşmak, rakip futbolcuyu her defasında formasından çekmek beşiktaş'ta oynamaya yetiyorsa, iyi bir maratoncuya futbolcu lisansı alınarak, oynatılsın...

son olarak; (bkz: yönetim istifa)
(bkz: beşiktaş zevk verecek)
ertuğrul sağlam dışında, tüm yönetimin istifa etmesi gerektiğini tekrar hatırlatan maç.

transfer politikası yok, istikrar yok, yöneticilik vasıfları yok, sözüne güvenirlik yok, hiç bir şey yok.

sayın başkanın bir bahanesi vardır yine. mağlubiyeti mutlaka bir konuya bağlar.

sadece bu maç için değil söylediklerim sayın başkan. iyi niyetli bir insan olabilirsiniz. ancak başkanlık vasfınız hiç bir zaman olmadı. beceremiyorsunuz, zarar veriyorsunuz, bugüne kadar hep bahanelere sığındınız. lütfen gerekeni, üzerinize düşeni artık yapın.
beşiktaş'ta iyi bi temizliğin başlamasına vesile olmuş maçtır. taraftar herşeyi bıraktı gelecek olan kelleleri bekliyor artık.
hafta içi beşiktaşlı fitbolcular (futbolcu değil) liverpool maçı sonrası," başkanım biz bi halt ettik bizi bırakma, yediğimiz herzeyi sivas maçı ile temizleyeceğiz" manalı konuşmalar etmişmiş. ama gördük ki kaliteniz bu kadar efendim, bir sürü ne idiğü belirsiz kalitesiz fitbolcuyu takıma doldurup üzerlerine beşiktaş forması geçirmekle adamların kalitesi artmıyor. başkan ve yönetim hemen bavulu toplayıp gitmelidir. 4 yıl içinde harcanan on milyonlarca dolar ve euro karşılığında alınan hiçbir somut netice ve başarı yok. sadece, kulübün girdiği mali yük beşiktaşlılık duruşunun zedelenişi... eğer bir sözü tutacaksan vereceksin paf takımı mı dedin çıkar sahaya, ya da hiç ağzını açma bu konuda. beşikta yapboz tahtasına döndü sayelerinde. bu arada maç mı? olsa da olur olmasa da yorumu. bu sezon bu ekiple maçların aşağı yukarı hepsinde aynı yorumlar yapılacaktır. bu teknik kadro ve yönetimle bundan ötesi olmaz.
+kac sıfır olur hocam sence?
-bilemem bjk nin performansına göre 4te olabilir 3te.
*
çanlar kimin için çalıyor..
beşiktaş'ın geleceği bakımından en büyük kazanımı olmasını umduğum maç.
sivasspor'un 1-2 kazandığı maç.
(bkz: forza sivas)*
beşiktaşlıların keşke paf takımla çıksaydık demelerine neden olacak maç.
forza sivaaaaaaassss!!!

(bkz: erkek adamin tuttugu takim nufus cuzdaninda yazar)

edit: tamam ulen yeter eksi verip durmayin, ibrahim toroman da sivasli oldugu icin kirmizi kart gormesine uzulmustum mesela..
sivas durumu 83. dakikada 1-2'ye getirdi.
ve ma. sonucu yüksek ihtimal.
bakalım beşiktaş'ta kimlerin koltukları sallanacak şimdi.
yıldırım demirören ve sinan engin'in BerBat oynadığı maç. iki top yapamıyorlar, koşmuyorlar, ruhsuzlar. taraftar da Bu yüzden istifa diye Bağırıyor. Bence gayet mantıklı Bir denklem. değil mi?