bugün

herkesin gitme sebebi farklıdır. aile baskısından kaçmak isteyen kız. askerlikten kacmak isteyen erkek, yada sadece eglenmek ortam yapmak isteyenler vardir. bu tipler genelde iki senelik okulu 4 senede bitiremeyebilirler.
Aa ben. Ben de okumak için gitmedim ama bitirdim. Bitiremeyenler de var. Yazara Katılıyorum. Bazı insanlar bir kaçış olarak görür üniversiteyi.
cesitli turleri vardir.

askerlikten yirtmak icin giden.
koca bulmak icin giden.
kari kiz pesinde kosmak icin giden.
ortam yapmak icin giden.
sosyal faaliyetler icin giden.
babasina yuk olmak icin giden.
anne ve baba baskisi ile giden.

liste uzatilabilir.
Birinci üniversite işe yaramıyor artık ikinci üniversite gerekli. ikincisinde bol bol kascam, bari birincisini keyfe git gel yapıyım diyordur.
üniversiteye okumak için gitmenin faydasını göremeyen, ancak üniversite de geçireceği vakti kendisine kâr sayan kişinin yaptığı eylemdir. mesela ben.

bence bir insan zarar vermediği sürece istediği gibi davranabilmeli.

buradan analara babalara halalara dayılara teyzelere öğretmenlere ve içine ebeveyni kaçan mahallelilere sesleniyorum. orospu çocukluğu yapmayın. işiniz gücünüz mü yok amına koduklarım? rahat bırakın insanları.

eksileyenin zürriyeti gelmiş geçmiş ilk maymunun toprağına gömülsün emi.
"türkiye'de okuyup da okuldan çok şey öğrendiğini iddia eden adam ya çok taşaklı bir okulda okuyordur ya da ne okuduğunu bilmeyecek kadar okula uzaktır." dolayısıyla okumak amacıyla giden adamdan daha kârlıdır; en azından kafası rahattır. tanım: sorunun içinde gizli.
cinsiyet farkettirmeyen olaydır. zaten gençlerin kafasına "üniversite okusanda işsiz kalacaksın" dendiği için onlar da okumak için değil de "zaten işsiz olacağım, bari gençliğimin tadını çıkarayım" düşüncesiyle üniversiteye gidiyorlar.

edit: imla