bugün

üniversite eğitimi alma zorunluluğu.

reele baktığımız zaman böyle bir zorunluluk yoktur fakat toplum bu tarz işleri öyle bi hale getirmiştir ki üniversite okumayanı pek adamdan saymazlar saçmadır.eyvallah üniversite bilgi irfan yuvası fakat insan bu eğitimi almadan da kendini eğitebilir geliştirebilir üniversite ye gitmez de çeşitli programlarla kendini geliştirir.bunu neden mi yazdım şuan bu zorunluluğun içine itildiğimi hissettim 1 senedir bu sınava hazırlanıyorum.mühendis doktor avukat olmak isteyen sanatçı olmak isteyen kişi ticareti profosyonelce yapmak isteyen adam gitsin okusun eyvallah tıp hukuk işletme cart curt ya da konservatuar peki ya bunun dışında kalan grup üniversiteyi okumayan insana neden saygı gösterilmiyo.okumak istemeyen insana neden gerizekalı muamalesi yapılıyor.

not:derslerim kötü değil kazanamıcağımı düşünüp böyle birşey yazmadım fakat durumun zorunluluğu insanı boğuyor.
Günümüz Türkiye'sinde olmazsa olmazdır.
Üniversite okudun mu diye sorar hayır okumadım dersiniz ve o an adamlığınız kaybolur bu kişi sizi öylesine ezik bir duruma düşürür ki sanırsın o tanrı sen kul.
(bkz: hayattan kesitler)
saçmadır üniversite okumasaydım daha iyi yerlerde olabilirdim diye düşünüyorum. (bkz: ticaret)
Gereksiz hadisedir.cogunluk kapitalist düzende memur gibi çalışmaktadır ünivesite mezunu olmayan girişimci altında.çok pişmanım.
zamanında üniversite okumak çok büyük bir lüks olarak görülürdü. şimdi okumayan kız vermiyorlar durumunda. herhalde yakında okumayanların değeri artacak. sonuçta azınlık her zaman el üstünde tutuluyor bu ülkede.
gelip üniversite sınavında başarılı olan, üniversite okuyan birisine anlatamayacağınız zorunluluktur. onun için çünkü integral sorularını vs. çözmek bir bilimde başarı göstermek gibidir ve boşa gitmemesi lazımdır. aileler hele, onlar daha beter, onlar için tek dert odur. şimdi kimseye bilim öğrenmesin, ilim öğrenmesin gibi bir şey istediğim çıkarılmasın ama tek dert üniversite okumak değil inanın. toplumsal normlar kişileri bu derece fanatik noktaya getirdi. gözünüzü(gözümüzü) kapatın(kapatalım) düşünün verilen emekler, yapılan mücadele ne kadar mantıklı?
" insanın kendi kendini geliştirebileceğini unutanların kurduğu cümle, üniversite okuyarak belirli bir kültür seviyesine ulaştığını sanan dangalaklar yüzünden böyle bir şey zorunlulukmuş gibi görünmektedir, ben üniversite okumadım, liseyi bitirdim ve liseyi bitirene kadar kendimi sürekli olarak geliştirdim, hala da geliştiriyorum, kişisel gelişimi ve ya toplumsal rolü üniversite okumaya bağlamak kadar saçma bir şey yoktur, nice koç yiğitler var ki üniversiteyi okumuş bitirmiş, yalamış yutmuş ancak hala öküz, öküzlük bâki kalır, önemli olan bu tür etiketlerden kendini sıyırıp, insanın kendi kendini geliştirebilmesi. ha illa bir etiket yapıştıracaklarsa bana, olin 5 kiloluk yağ etiketi yapıştırabilirler."