bugün

yks denip duracak sınav. üç dört sene sonra da yenisi gelir nasılsa.
2018-2019'da sınavın yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'dır. ilk oturumda temel yeterlilik esas alınacaktır.Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak, soru sayısı 80 olacaktır.Dil sınavı ise Pazar günü uygulanacak. Yabancı Dil'de soru sayısı 80 olarak belirlenmiş durumda. 
Birinci oturum bütün adaylar için zorunlu olacak ve sorular MEB'in ortak müfredatından oluşacak. ilk oturumda 40 Türkçe, 40 Matematik sorusundan oluşacak. ilk oturumdan sonra adaylar için öğlen arası verilecek. Türkçe ve Matematik sorularının ağırlığı eşit olacak.
üniversiteye giriş sınavının muhtemel 5 6 yıllık yeni adı. 2023 de yine değişir. 2023 de görüşmek üzere.
üniversiteye girişteki yeni sistemin adı.
kanaatimce daha fazla kaostan başka bir getirisi olmayacak sınav sisteminin yeni adıdır.
ne değişti ki şimdi diye sordurtan sınavdır kendileri.

öss ve öys den çok daha farklı bir şey olmayacak. puan türlerini azalttık diyorlar ama zaten seneler önce mevcut olan türlere geri dönülmüş.

e o zaman sorarlar adama: biz bu boku niye yedik?
yeni üniversiteye geçiş sistemidir. ne diyelim; hayırlı olsun.
enteresan sistemdir. sayısalcılar hiç, eşit ağırlıklar ise az biraz coğrafyadan başka sosyale girmeyecek. herkesin alanıyla uğraşması adına mantıklı denebilir aslında. sosyal yapabilen MF ciler ve tm ler ise ağlıyor.
süre sıkıntısı olmayacak dendi. inşallah öyle olur.
hayırlısı olsun demekten başka bi şey gelmiyor elimizden. allah emek verenlerin emeklerini zayi etmesin.
adı değişince eğitim-öğretim kalitesi değişmiş mi oluyor?

sistem sorunlu dedikçe bakanlar kurulu toplanıp yapa yapa sistemin adını, sınav saatini, soru sayısını, sınav süresini, gününü değiştirip duruyorlar.

abicim sorun eğitimin, öğretimin içeriğinde. sınavdan önceki eğitim öğretim yıllarındaki yöntemlerde sorun. anlatmak, anlamak bölümünde. ders işleme yöntemleri sorunlu.

ülkede bir çok genç kazanabildiği bölümde okumak zorunda. ilgisi yeteneği olan, hayalini kurduğu, gönülden istediği bölümde okuyan kaç üniversiteli var?

ha bu yapılan, geleceğin gençlerine dayatılan uğraş bu.
yökün yaptığı boş iş. dostlar iş başında görsün muhabbeti bunun adı.

şu konuya bakanlar kurulu dışında eğitimciler, üniversitelerin ilgili bölüm akademisyenleri, çocuk gelişimciler, bu alanda eğitim almış ilgili, bilgili, yetkili kişiler el atsın artık.

şu ülkede gençler mutlu olsun artık. sistemsizlerin cilalanmış isimleri altında ezmeyin artık.
50ye yakın fizik konusunu ne mantıkla 15 soru sorulacağını düşündüğüm sistem. Herhalde bir soru 2-3 tane konu içerecek.
-haça yiçi yukata faka basmasa
+faka basmasa bokoto yemişişko...
--spoiler--
Eşit Ağırlık ve sayısal bölümü öğrencileri tarih çözmeyecek, bu okuldaki öğrencilerin algısını nasıl etkileyecek ?
--spoiler--
Yöks olarak kısaltabileceğimiz sınavdır.
Fazla uzun sürmeyecek yeni sınav sistemi.
Sosyalle fen neden kaldırilir.
Anlamış deilim
Sacamalamada 1 . Numaralı bi ülkeyiz vessalam
Temel yeterlilik sınavından 150-180 puan üzeri alanlar ikinci sınava hak kazanacak deniyor. Ancak sıkıntı şurada. Temel yeterlilik sınavı sabah, ikinci sınav öğlen yapılacak. Ne zaman sonuçlar açıklanacak da öğrenci ikinci sınava hak kazandığını anlayacak?

Öğrenci geçtiğine kanaat getirirse deniyor. Öğrencinin kanaatine kalırsa hepsi boğaziçi odtü zaten.Gerçekten devrim gibi sistem.
baraj konusunda oldukça inovatif gelişmeler yaşanmış hatta biraz ileriye gidip sınav sonuçlarını da öğrenciler hesaplasın ösymnin yükü hafifler.
sınavın ismini değiştirmekle büyük icraat yaptık zannediyoruz.yazık onca kitap çöpe gidiyor.
habere kısaca göz gezdirdim ve fen bilimleri ile tarih sözcüklerinin anıldığını görmedim.

ciddi misiniz siz?

yeditepe: 40 fen soracaklarmış. hımmm.

tarih konusunda da bir bilgi alayım.
sınavda din kültürü olmasını bekliyordum nasıl bir sınav bu din yok burası müslüman bir ülke dinini bilmeyen adam en iyi yeri kazansa ülkesine ne faydası olur.

rezalet olmuş dinsiz sınavdan hayır gelmez en az matematik kadar din olmalıydı.
Gelen gideni aratır.
bakanlar kendini komik duruma düşürüyor. başka hiçbir ülkede yoktur böyle bir şey. araştırın isterseniz. adı değişince güzel mi oldu.. bu mu yani.
onceden 130 soru sordugu fenden simdi 40 soru soracak
13 soru kimyadan sen organik mi soracaksin 11.sinif mi soracaksin ygs kismini mi soracaksin fen soru sayisi gercekten cok az.
gidin kendi çocuklarınızın üzerinde deneyin. Yazık günah değil mi? kendi getirdiğiniz sistemleri beğenmeyip değiştirmekle milyonlarca insanı etkilediğinizden bir habersiniz..
Sistem her ne kadar boktan olsa da yine çalışan adamın başarılı olacağı sınav.
güncel Önemli Başlıklar