bugün

ismi komik olup esasında komik olmayan, doğranmış ekmek üzerine çorba dökülmesi üzerine oluşan olağanüstü köpek maması (bkz: köpek maması), insanlar da yiyebilir
halk arasında azar anlamına gelir. yenir.
karadenizde sıcak suya bayat ekmek ve şeker atılarak ısıtılan bi tür yemek.
ayrıca

papara gibi olmak:şaftı kaymak
bayat veya taze ekmeğin üzerine süt dökülerek yapılan harika bir kahvaltı çeşiti. tuzlu ve tatlı versiyonları vardır.

amerikalılar bunun mısır gevreği ile yapılanını paketleyip milyarları götürmüştür. *
ekmek,peynir ve süt ya da et suyuyla yapılan bir tür yemek. bir diğer anlamı da azarlanmaktır örnek verecek olursak:camı onlar kırdı,paparayı ben yedim.
evdeki bayat ekmekleri ve kurumus peynirleri degerlendirmek icin yapılan pratik yemek ya da bir nevi kahvaltılık. yagda kızdırılmıs kırmızı toz biberin icine lokma lokma yapılmıs ekmekler ve parcalanmıs peynirlerin atılıp, kavrulmasıyla hazırlanır. hem yapması basit hem de lezzetlidir.
dorduncu nesil çaylak *
sözlükte görmekten sevindiğimiz insandır. Güzel gitar çalar, iyi de söyler. eli yüzü düzgün adamdır. hoşgelmiştir sefalar getirmiştir.
sulu bir şeyin içine ekmek doğranılarak oluşturulan her türlü yemek çeşidi.
dedemin hayatının son on yılında yediği tek şey.
http://paparadergi.blogspot.com *
"ekmek aşı" olarak da geçen bir tür yemek. kuru lokum boyutlarında elle ufaltılır, hazırlanmış malzeme***** piştikten sonra tabak dolusu kuru ekmek üzerine bu pişmiş karışım dökülür. kurumuş ekmek çöpe atılmamış olur. tadı da iyidir. *
mazlemeler:
bir baş soğan
750 gr bayat ekmek
bir tatlı kaşığı tuz
bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber
250 gr margarin
bir yemek kaşığı salça

tarifi:
margarini kısık ateşin üzerinde erimeye bırakın daha sonra ince ince kıyılmış olan soğanımızı margarinin üzerine atın ve soğanlar pembeleşinceye kadar karıştırın. tuz ve biberi ekleyerek 5 dakika yüksek ateşte kaynamasını bekleyin. bayat ekmekleri küçük küçük servis tabağının içine doğradıktan sonra hazırlamış olduğumuz çorbamızı üzerinde gezdirin.

http://www.yemektarifleri.org
(bkz: papara dergi)
sigara anlamınada gelir. hadi papara içmeye.
bir çeşit meyve. yenir. adem'le havva yemiştir.
ankara'da köroğlu caddesinde, güzel dürümler yapan bir mekan. dondurmalı kestane şekerleri de var.
tarifi:
bayat ekmekler zar şeklinde kesilir
ilikli kemik suyu ile ıslatılır
üzerine sarımsaklı yoğurt
ve
sıcak tereyağ-pulbiber karışımı dökülür.
çocukluk yıllarımın değişmez menüsü... babanemin süt ve ekmeyi karışıtıp birazda şekerledikten sonra bana sunduğu ve kap kap yediğim lezzet.
paparayı yemek.
eskiden hatırlıyorum, bağırış çağırışlara paparayı yemek derlerdi. derdim yani. uyduruyor muydum acaba?
"lavaş ekmeğin ile civil peyniri garıştırdıktan sonra yenir."
(bkz: am paparası)
bu sabah kalktığımda, evde bayat ekmekleri görünce dedim bir bakayım internete, bayat ekmekle ne yapabilirim diye. bu yemek çıktı karşıma. değişik tarifleri, çeşitleri var. ben http://www.youtube.com/watch?v=2zbNLpssvnI bu videodakini içine soğan da katarak yaptım şuan zevkten dört köşeyim.
macırların sütlü ekmek olarak anladığı kelimedir. büyük veya küçük bir kaseye sütü doldurursun ekmekleri küçük küçük içine atarsın, ister şeker ister tuz koyarsın*, dilerseniz içine peynir, zeytin de atabilirsiniz.*