bugün

Grand Theft Auto modelinde bir açık dünya oyunu yapmak isterdim.
programlamadan ziyade önemli olan grafiktir. günümüz oyunlarının da bence en büyük sıkıntısı grafik. burada kastettiğim grafik performansı. Güncel oyunlar çok sağlam ekran kartı istiyorlar, düşük donanım özelliklerinde çalışacak teknolojiler geliştirilmeli bence. çünkü güçlü grafik güçlü ekran kartı ve güçlü donanım istiyor.

ben oyun geliştirmekten ziyade oyun geliştirmek için bir teknoloji geliştirmek isterdim.

oyun olarak da karakter ilerlemeli, bol özellikli, güzel bir hikayesi olan bir oyun olurdu. (bkz: god of war)
child of light denilerek kenarı çekilmesi gereken oyun. adamalar o kadar mı çizim, görüntü, müzik, ses, kurgu ve şiirsellikte güzel ve de enfes bir oyun yaparlar. helal olsun.
Grafik, grafik, grafik..

En onemli husus grafik ve gerçekliktir. Ayrıca basit insanların dusunme sekline göre oyunda olusturdugumuz dunya ne kadar gercek dunyaya benzerse o kadar ilgi çekiyor. Mesela oyunda pisa kulesini roma ya 90 derece açıyla dikiyor olsak o oyun fazla ilgi çekmeyecektir. Diğer bir önemli husussa genişlik. Bir open world oyunun en önemli özelliği belirli genis sinirlara sahip olmasidir. Neden bilmiyorum ama yapacagim oyunda kesinlikle ve kesinlikle deniz ve boğaz köprüsü olmali. Sanirim ben biraz gta nin etkisinde kaldim fakat gta da hiç bir zaman tam anlamiyla open world anlayisini yansitamadi bende. Örneğin gta san andreas da denizde sonsuza kadar ilerlesenizde aslinda bir yerden sonra hareket etmiyorsunuz. Ama etrafinizda herhangi bir cisim olmadigi icin bunun farkina varamazsiniz. (Denendi)
herneyse sonuç olarak oyunum kesinlikle open world olmali ve oyunumda criminal suçlar işlenmeli. Düzgün bir polis departmani ve hastane sistemi olmali. (Evet iki önemli alan) bunun disinda hapishaneler ve koğuslar, rehabilitasyon merkezleri vb. Olmali. Yani kisaca gerçek hayata ne kadar yakinsa bir oyun o kadar ilgi çeker. (Dedigim gibi basit insanlar tarafindan)