bugün

uzun sürecek yolcular için gündüz tarifesinden bir otobüs bileti almak suretiyle ilk adımı atılan, yolculuk boyuncada kitap okuma eyleminin gerçekleştirildiğini anlatan söz dizisi.
malum şahıs otobüse biner şöyle bir sağa sola bakınmak sureti ile çantasından yavaşça çıkarır kitabını kapağını açar ve entellektüel kasınmalarla arkasına yaslanır ve başlar okumaya. tabiki bu işlem çok uzun sürmeyecektir çünkü otobüs otogardan çıkıpta o t.c. karayollarında seyahatine başladığında pek güzel yapılmış asfaltlarımız, gedik dolu çukurlu yollarımız eşiliğinde yazılar titreşmeye başlayacak ve mide bulantısına sebep olan bir görünüm kazanacaktır kitap sayfaları. entellektüel malum şahısımızda müzik çalarını çıkarıp kitabı kapatmak sureti ile gözü kapalı yolculuğuna devam edecek kısa sürelide olsa verdiği entellektüel yolcu imajı ile mutlu bir yolculuk geçirecektir.
gerek motor sesi, gerek insan uğultusunda nasıl yapıldığı merak edilen faaliyettir.
gece yolculuğu yapıyorsanız ve otobüste uyuyamamak gibi bir sıkıntınız varsa size ilaç gibi gelen, kabus gibi bir yolculuğu eğlenceli hale getiren eylem.
muzaffer izgünün kitabının birinin içindeki hikayede kullanılan olay.
son dönemde ayakta da olsa başarabildiğim eylemdir. kitapsız o yolculuk nasıl geçer her gün her gün bilmiyorum doğrusu. ayrıca bu sayede 1 günde 50 sayfa gibi okunabiliyor. hafta, yıl hesabını da sen yap okur.
konsantre olunduğunda çok rahat olan eylemdir. ayrıca gitmek istenen yere daha çabuk varılmasını saglayandır. ayrıca istanbul trafiğini az da olsa görmezden gelmemizi sağlar.
kimi dangalakların artistlik diye nitelendirdikleri yapılması güzel olan eylem.
şehiriçi otobüs yolculuklarında * sizi gürültüden insanlardan alıp götürüyor. hem o koskoca boş zamanı değerlendiriyorsunuz hemde kitap okumuş oluyorsunuz. çabucak biten ylda cabası. şehirlerarası yolculukların ise vazgeçilmez iki unsurundan birisidir. diğeri ise müzikçalardır. hani şu içine em pe üç atılanlardan. sizde şehirlerarası otobüslerde gece veya gündüz uyuyamayanlardan baykuşlardan iseniz * o yolculuğu enfes ve harika kılacak bir olgudur. helek sevdiğiniz ve beğendiğiniz bir kitap ellerinizin arasında ise.
seyr hali dolayısıyla bazen cümle seyrine dönüşen okuma faaliyeti.
keyiflidir.
özellikle akıcı bir kitap okuyorsanız, yolculuk kabus olmaktan çıkar.
nitekim etrafına salak salak bakmaktan hayırlı bir iş olduğu aşikar.
kendimden örnek verecek olursam; evde okumadığım kadar otobüs te kitap okudum ve hala okuyorum ve bu gidişle okuyacak gibi duruyorum. günde 1,5 saat gidip 1 saat te ancak dönen insan yani benim için bir arkadaş kitap.
Düşünebiliyormusunuz;
geceleyin, saat 01.00 suları ve bütün gün koşturmuşsunuz. gece otobüste uyurum diye hayal kurmuşsunuz. gece uyuyacaksınız ki sabaha indiğiniz şehirde koşturmaya devam edesiniz.

otobüs kalkmış sular kahveler colalar servis yapılmış, ve ışıklar sönmüş.
işte tam vakti diyorsunuz. Tam uyuma sırası! Hayde breh derkenn
yanınızdaki kişi tepedeki ışığı açıyor... Hobbalaaa!

herhalde diyorsunuz çantasında bir şey arayacak, derken aradığını buluyor. Bir kitabı çantasından çıkarıyor, gözlüğünü düzeltiyor,
yüzünde; bilader bu gece ayvayı yedin sen, ben çok ciddiyim ifadesi var adamın.

otobusteki tek yanan lamba sizinki (ortadaki soft ışık hariç) ve sizin üstünüzdeki ışık resmen kitapla birlikte her iki koltuğu da ayın şavkı gibi vuruyor.
Gözünüzü kapıyorsunuz olmuyor. O ufacıcık ışın kümesi sanki doğrusallığını bozuyor kitabın üstüne gitmesi gerekirken, eğrisel bir yol izleyerek sizin kirpiklerinizin içinden içeri süzülüyor. yani gözlerinizi resmen yummanız gerek. yum bakim gözünü yumm!

Size ninni gibi gelen V8 motor sesinin ahengini, çevrilen kitap sayfaları, hışrt hışırt bozarken kulakcığınızda ki senfonide kabusa dönüşür artık.

iki homurdanıyorsunuz, ama ayıp yani sizinde yaptığınız. Kitap okuyan birini rahatsız edemezsiniz ki! Hakkınız yok ki buna... Nasıl dersiniz lütfen ışığı söndürebilir misiniz diye?
kapat desen bir türlü, umursamasan mümkün mü?

- E arkadaşım rica etsem şu yanınızdaki gazeteyi de ben alabilir miyim?
demekten başka şansınız yok.

iyi eylenceler,bakın kanki oldunuz bile, kitap okumak iki yabancı insanı kaynaştırır.

Elbette, Kitap okumak çok güzel bir şeydir.
yeri ve zamanını iyi belirlemek şartıyla.

(bkz: otobüste uykusuzluğunuza arkadaş ekleyen eylem)
-bu ayakta kitap okuyan dallamalara da kıl oluyorum abi. baksana şu hıyara hava atıyor
-kitap okuyarak mı hava atıyor
-ayakta da olsa okurum yapıyor
-sen oturarak da olsa okuyor musun?
-abi oturarak da olsa hava atmam ben
-aferin...
uzun gelen yolun minimuma inmesi için yapılan en güzel eylemdir.
genelde kızların yaptığı, ancak bazı kızların güneş gözlüğüyle yaptığı eylem. bu ülkede kızlar okumayı çok seviyor.

(bkz: metroda otobuste kitap okuyan turk toplumu)
devamlı tekrarlanması halinde, alışkanlık olan eylemdir. devamlı okuma isteği duymanıza sebep olup, yolculuk bitince merak içinde kalarak, kendinizi kötü hissetmeniz olasıdır.
Eğer bakılacak bir manzara yoksa yapılacak en iyi iş.

(bkz: vapurda kitap okumak)
haftada bir kitabı bitirdiğim eylem. otobüs doluymuş yok motor sesiymiş hak getire. ıkaruslarda ödev yapmış adama, mercedes otobüsler golf sahası gelir.
nedense okurken bazen meraklı gözlerin garip bakışlarına maruz kalabildiğiniz durumdur. bazense yanınızdakilerin: "oğlum, sen kitap okuyor musun? en son hangi kitabı okudun?" * * gibi diyaloglarına da kulak misafiri olabilirsiniz.

uzun süre devam edilince baş ağrısı yapma ihtimali olsa da faydalıdır. özellikle meşgulseniz, zaman bulamıyorsanız ya da okumamak için bahane uyduruyorsanız birebirdir. zaten otobüste yapacağınız fazla bir şey olmadığı için can simidi işlevi görebilir. bitiremem ben bunu dediğiniz kitapların bir bakmışsınız sonuna gelmişsinizdir.
eger ki çok uzun bir yolculuktaysanız, yani kıç bölgeniz artık uyuşmaya başladıysa hatta dizlerde kitlenme, boyunda tutulma da varsa ama sıkılmayayım diye aldığınız kitabın en heyecanlı yerindeyseniz sıçtınız demektir. ne elden kitabı bırakabilirsiniz ne de doğru düzgün oturabilirsiniz. yanınızdakinin ilginç bakışları altında kalıp, şekilden şekile girersiniz. ama kitap biter mi? tabii ki.
(bkz: azimle sıçan betonu deler)
örnek vermek gerekirse;
-23 saatlik yolculuğumun ilk gidişinde bin muhteşem güneşi, dönüşünde uçurtma avcısını bitirdim. mutluyum. yakında kitap yazmaya başlıyacağım...
Tekerleğin üstünde oturuyorsanız,okumanız önerilmez.Mümkünse şöyle ortalardan ve köşelerden olsun,arkadan abla (abi,kızım,oğlum) şunu uzatır mısın denmesi ihtimaline de önlem alınması şarttır.
Yapabilen için güzel bir iştir. Ancak midesi çabuk bulanan biriyseniz pek akıllıca olmayabilir.
ivedikten kızılay istikametine doğru metro yarenliğinde ilerlerken bizzat yaşanmıştır

bay x:bak millet metroda kitap okuyor.sen de eline alsan da evde,yolda okusan.

bayan y(cırcır cevriye edasında ciddi şekilde):napacam çocuk gibi kitap mı okuyacam.onu okuyacağıma evde daha faydalı dizileri izler hayatı öğrenirim.** (bkz: kitap okumayı zaman kaybı olarak gören hayvan) (bkz: şimdi sinirden kendimi sikecem)
şayet bir gün, oturacak yer bulabilirsem yapacağım eylem. zaten balık istifi gidiyoruz, bırakın kültür geliştirmeyi, var olanı bile kaybetmek üzereyiz. ama illa ki ben kültürümü geliştireceğim diyorsanız, toplu taşıma araçlarından ziyade taksiyi önerebilirim.
(bkz: taksilerde sürünmek)
insan ömrünün dörtte birinin yollarda geçtiğini düşünürsek ve bu süre içinde yalnızca dışarıyı izlemekle zaman kaybettiğimizi varsayarsak oldukça karlı bir eylem. diğer eylem için: (bkz: uyumak)
baş döndürür.