bugün

cemal safi'nin ayşen'ini yorumlayışıyla beni benden almıştır.
taşaklı arabeskçilerdendir. severim.
pasaklı arabeskçilerdendir. silerim.
feleğe sövmenin allah'a sövmek olduğunu ya bilmiyor ya da çok isyankar bu baba. kendisini çok severiz lakin sövme be baba şu feleğe. felek ne, kader. ee işte durum böyleyken sövecek şey mi kalmadı ? yorumlamam bu kadar, hayırlı işler.
zamaninda arabistani anten ile dinledigi soylenen ustad.
bir insanoğlu böyle müzikleri nasıl üretir.. sanatçı ruhuna hakikaten büyük hayranlık duyuyorum, müziklerinden aldığım doyumsuzluğu tasvir edemem, eserlerini ne zaman bağlama ile icra etmeye çalışsam ne kadar büyük bir üstad olduğunu her seferınde bir kez daha anlarım. iyi ki bu yolu seçmiş, bu müzikleri bestelemiş de bizi hayat boyu dinlemekten keyif duyacağımız eserlerden mahrum etmemiş, onu seviyoruz.
orhan gencebaydır. hergün bir yenisi türeyen zibidilere "sanatçı" ünvanı verilen bir ülkede sanatçı değil kendisidir.

müziktir, sözdür, hatasız bir kuldur.
bir çok şarkısında inceden sosyal mesajlar veren, şu an ki türk müziğinin omurgasını oluşturmuş besteleri bir yana güfteleri çok daha ilgi çekici yaşayan bir müzik efsanesidir. sevemedim karagözlüm adlı eseri dünyada en çok başka sanatçılar tarafından söylenmiş eserdir.
batsın bu dünya
hatasız kul olmaz
dilenci
dil yarası
benim dünyam
sende bizdensin, gibi birçok büyük şarkıyı yaratmış büyük sanatçıdır.
(bkz: yaşayan efsane)
edebiyat parçalamaya çalışması ve kendini diğer arabesk babalarından ayrı bir yerde konumlandırarak geleneğine ihanet etmesi ile gözümden düşmüş şarkıcı. sen de bir arabeskcisisin. şimdi çıkıp yok anaodolu, tasavvuf filan.. elif şafak'ın erkek versiyonu..
çoğu bilmez kendisi severek dinlenen sevemedim karagözlüm şarkısınında yazarıdır. bence yazarlık yeteneği müzisyenliğinin önüne geçmiştir. elektro bağlamyı da icad etmiştir. (bkz: bilim adamı) (bkz: söz yazarı) (bkz: sanatçı)
Türkiye nin gelmiş geçmiş bence en başarılı sanatçısı. Bir insan bu kadar efendi, bu kadar olgun ve bu kadar mükemmel olamaz diye düşünüyorum. Çocukken senin şarkılarınla dalga geçtim Orhan Baba affet beni, büyüdüm şimdi 22 yaşına geldim bak. Hayat gösterdi 'Batsın Bu Dünya' dedim kimi zaman, kimi zaman beni bensiz bırakan sevdiceğime 'kaybettim kendimi, ne olur bul beni yoruldum halim yok, sen gel de al beni feryada gücüm yok, feryatsız duy beni,sevenlerin aşkına, ne olur sev beni!' diye ayaklarına kapandım. Hatasız kul olmaz, affet beni Orhan Babam, sen benim öz babam gibisin affet beni.
şarkılarının içeriği, müziğinin türü tartışma götürür ama saz virtuozitesi tartışma götürmez olan bir saz üstadıdır. şarkıları, sesi hakkında birçok kişi birçok görüş sahibi olabilir ama, birkaç kez sadece saz çaldığı programları seyretmişliğim vardır, türkiye´de şöhret olmuş ondan başka hiçbir kimsenin bir enstrumana bu kadar hakim olduğunu sanmıyorum. sadece saz çalsaydı o kadar şöhret olamazdı, bizim memlekette şarkı söylemen lazım, enstrumantalistler "çerez" gibi görülürler bizim memlekette.

o seviye de saz çalabilmek için gayet büyük bir disiplinle çalışmak gerekir. hele youtube da bir divan sazı çalmış, bir bozlak açışı çalmış mesela, ancak şapka çıkartılır. söylediği müziğin türüyle problemi olanlar da dahil olmak üzere hiç kimsenin gencebay´ın saz ustalığını "küçümseyebileceğini" sanmıyorum.
baba.
öyle bir müzik yapar ki, öyle bir çalar ki o bağlamayı, ağzı açık dinler insan.
ve gerçek sanatçıdır kendisi. televizyonda görüp görebileceğiniz kimse onun yanına bile yaklaşamaz. kimse diyorum bak, hiçkimse.
nereden bileceksin ve al senin olsun gibi türk müziğinde benzeri bulunmayan efsaneleri bestelemiş, güftelemiş deha müzisyen.

nerden bileceksin;
http://www.youtube.com/watch?v=D3myyDDojqc

al senin olsun;
http://www.youtube.com/watch?v=Sys4JACVn64&feature=related
çok uzun zamandır dinlemedğim halde, ansızın bugün dilime takılan "ya evde yoksan" parçasından sonra büyük üstada saygılarımı iletmeyi bir borç bilirim.
sözleri aysel gürel'e ait olan sezen aksu'nun muhteşem seslendirmiş olduğu "firuze" şarkısındada imzası olan eşsiz müzik dehası.
bestelerinde yoğunlukla obua ve sitar sesleri duyduğumuz üstad.
vedat yıldırımbora'nın dert bende derman sende adlı mükemmel şarkısının ilham kaynağı olan bestekar. şarkının ilk hali şu şekildedir ki ilk seslendiren de yine mine koşan'dır.

http://www.youtube.com/watch?v=hxw390b6zPg
arabesk şarkıları varoşun çamurlu sokaklarına satıp, çok çok farklı hayatlar yaşamış şarkıcı.

chopin gibi muamele görmesi inanılmaz gerçekten.

"hatasız kul olmaz, hatamla sev beni" gibi kamyon götü yazıların şairi.
iktidar yalakasi. insanin da bir durusu olmali.
ulaştığı noktaya henüz ulaşabilmiş türk bestecisi yoktur. orta anadolu ritmini bozlaktan damıtır, country jazz sıcaklığında dantelleştirir, bağlama solo ile batı normlarıyla sentez yapar ortaya işte şöyle bir şaheser çıkarır.

http://www.youtube.com/watch?v=O1cHIYL_ppA&feature=fvwrel
(img:#188913)
iyi kalpli,hakkında hiç dedikodu olmayan sanatçılardan.
günlerdir okuyorum kendisi hakkında yapılan yorumları. hepsine saygım var. ama şunlara yok. orhan gencebay'ı tanımayanlara, müziği, kişiliği hakkında zerre bilgisi olmayanlara, arabesk müzik yaptığına, borsada fakir parası çalmış, yoksulun hislerini sömürmüş gibi mesnetsiz ve vicdansız eleştirilere.

14 senedir müzikle ilgilenen, bunun büyük çoğunluğunu orhan gencebay müziği üzerinde kafa patlatarak geçiren, kendisiyle de az çok tanışıklığı olan biri olarak değersiz görüşüm şudur ki; orhan gencebay, türkiye'nin en bilgili notist ve en yetenekli enstrümanist, solist ve düzenlemecilerinden biridir. naçizane bu konuyu tartışıp da ikna edemediğim veyahutta sunduğum görüşlerin aksi yönünde bir fikir belirtip tarafımdan haksız çıkarılmayan bir müzisyen dostum, hatta hocam olmadı, hatta bir çok hocamı orhan gencebay müptelası yaptım diyebilirim * ukalalık değil inanın, hassasiyet diyelim. çünkü bazı insanlar tamamen hakim oldukları konularda, mütevazi olmazlar ve olmamalılar haliyle ben de değilim. çünkü bu isme büyük haksızlıklar yapılıyor. orhan gencebay ülkenin en büyük müzik bununda ötesinde gönül adamlarından biridir. her neyse...

en çok zoruma giden şu oldu: orhan gencebay yoksullara yedirdiği müziğinden kazandığı parayla borsa oynamış onları kandırmış. ne koca bir yalan. üstelik suçu da mahkemece kanıtlanmış. bu ne büyük haksızlık, terbiyesizliktir. orhan gencebay böyle bir davadan mahkum olmamış, suçsuzluğu ıspatlanıp beraat etmiştir. hatta çok sevdiği bir dostu tarafından, tabir i caizse punduna getirilmiş, kendi adı kullanılarak, kendisinden habersiz, kendisi adına borsa oyunları oynanmıştır, her neyse bu konuda arkadaşı hakkında mahkemede dahi olumsuz yorum yapmayan, hatta sırf onla yüzyüze gelmemek için son duruşmaya bile katılmayan gencebay' ı hiçe sayıp daha fazla konuşmak bize düşmez, ama yalan beyanlarla insanları kandırmak büyük bir terbiyesizliktir. http://haber.mynet.com/or...beraat-etti-328502-yasam/

yoksulların sırtından geçindi denmiş. yoksulların sırtından geçindi dediğin adamın, "ülen istanbul sen mi büyüksün ben mi ?" diye hatırladığınız bir filmi var hani, o filmde bakkaldan beraber peynir çaldığı çocuklar vardı hatırlarsınız, o çocukların bütün eğitim, barınma masraflarını, kendi ayakları üzerinde durdukları ana kadar yıllarca karşılamış bir adam. o çocuklardan biri öldü, hastaydı zaten. cenazesini orhan gencebay kaldırttı. ama söylemez bunları gencebay. basında falan duymamışsınızdır. dert ortağı hakan anlatır sağda solda, dost meclisinde. samsun'a, samsun'un en büyük okulunu dikmiş bir adam, sen hala yoksullardan kazandığı parayı onları kandırarak arttırmaya çalıştı diye utanmadan iftira atıyorsun. gencebay müziği para kazanmak için yapmadı, eğer onun için yapsaydı en çok para getiren yolu dener, konserlere çıkardı, hee gerçi sen orhan gencebay canlı okuyamaz da diyordun, git sor bakayım, arif sağ'a, neşet ertaş' a, emel sayın'a, canlı şarkı okuyabiliyor muymuş okuyamıyormuymuş, ya da neden bugüne dek okumamış, hee sen yorulma, aç bir video sitesini ve orhan gencebay' ın okan bayülgen'in programında arif sağ ile olan sohbetini izle öğren. ya da git fatih akın' ın istanbul hatırası belgeselini izle, canlı canlı bir hatasız kul olmaz dinle. evet ömründe hiç bir zaman konsere çıkmadı, bunun sebeplerine girmeyeceğim. evet iyi para kazandı ama para kazanmak için müzik yapmadı, iyi müzik yaptığı için para kazandı ama bu parayı muhtaç insanlar için fazlasıyla kullandı, kullanıyor da.

insanlara umutsuzluk vermiş, sosyal mesaj vermemiş. evet; aşkı, sevgiliden ayrılmayı, yalnızlığı bi hayli işlemiştir eserlerinde, iyi de yapmıştır, çünkü sanat her duyguyu içinde barındırır ve sanatçı duygu insanıdır. bu duyguda aşk da vardır, ihanet de, terkedilmişlik de... ayrıca gencebay'ın yazdığı sözler müzisyenliğini değil, şairliğini bağlar, bu da müzisyenlerin değil, sosyologların inceleyebileceği bir husustur. ama sen dersen ki; gencebay sosyal mesaj vermedi, hep acıyı anlattı git işine be derim sana. ""nerde boynu bükük bir garip görsen hor görme kim bilir ne derdi vardır"" diyen kim, ""gönlün evet der de aklın yok derse, barıştır onları kendin gibi ol, bir hiç olduğunu sakın unutma, bütünde zerresin dostum payına razı ol"" diyen kim, ""mevsim bahar olunca yaşamak ne güzel"" diyen kim, ""herkes ben haklıyım diyor , haksız olan kimdir, herkes en çok bana diyor razı olan kimdir, bu nasıl hak aranışı bu nasıl hak dağılışı herkes farklı farklı ister, bu nasıl fark yanılışı"" diyen kim, ""hatasız kul olmaz hatamla sev beni"" diyen kim, ""sebil hayrat mı bu, dal babam dal, hiçbir şey vermeden al babam al, insanın hakkını çal babam çal, gel de bozulma"", diyen kim, "" nefreti yok edelim, gel sen de katıl bize intikam eşkiyası, sevgiyle gelir dize"" diyen kim, "" ey gönlüm sen benden neler istiyorsun, mutluluk yetinmektir bunu bilmiyorsun"" diyen kim. sana yüzlerce hayatında pusula olarak kullanabileceğin gencebay sözü yazabilirim. evet yüzlerce ama sen görmek istemiyorsun. iktidar yalakasıymış, tek bir somut delil göster, recep tayyip in görüşmesine gitti diye mi, hee ben söyliym o görüşmeye mesam üyesi sıfatıyla gitti, hakları verilmeyen emekçi sanatçıların isyanına ses olmak için. recep tayyip'in oğlunun düğününe gitti diye mi, davet edildiyse gider, pazartesi günü bir konferansta ermeni soykırımı yoktur diyen gencebay, cuma günü orhan pamuk'un nobel ödül töreni sonrası yaptığı davate de gitti, zıt görüşlü bir aydının davetine. burdan gencebay ın ermeni soykırımını kabul ettiği sonucunu mu çıkaracağı?. bu bir insani hadisedir, ve gencebay büyük bir gönle sahiptir, davet edildiği her yere gider, sana şimdi youtube'dan adını bile bilmediğin 3. sınıf bir şairin kitap tanıtımına, sırf kitabın sahibi gencebay hayranı diye davet ettiği için gittiğini, 3. sınıf bi kafede cep telefonuyla çekilmiş görüntülerini gösteririm, apışıp kalırsın. referandumda evet demiş diyorlar, tek bir kanıt göster sana 1 sene boyunca künefe ısmarlamazsam boz bu oyunu. özal arabasına gencebay kaseti koyduğu için mi, yıllarca boykot yiyen gencebaya yapılmış bir jesttio, onu da söyleyeyim. koşulsuz şartsız devlet yandaşıymış, yıllarca devletin kanalına sokulmayan kim, ihtilal döneminde yaptığı; ""elbet bir gün insanlık sizden hesap soracak dediği"" bitecek dertlerimiz şarkısında, orhan işine baksın halka akıl vermesin diyen devlet erkanını bilmezsiniz siz yetişemediniz, devletin sen böyle müzik yapacaksın baskılarına boyun eğmeyip, trt'yi terk eden sırf özgür müzik yapamadığı için terk eden, yıllarca devletten boykot yiyen kim? orhan gencebay sosyal mesaj vermemişmiş git işine be ergen seni.

dolmuş müziği yapıyormuş. sen kimsin be? ne biliyorsun? ömründe herhangi bir konservatuvarın müzik bölümüne ayak bastın mı? gencebay ın yazdığı keman partisyonlarının etüt olarak işlendiğine şahit oldun mu? itü türk müziği konservatuvarında gencebay bestelerinin giriftliğinin incelendiğinden, eserlerinin armonik yapılarının çözümlenemediğinden haberin var mı? sen kimsin de orhan gencebay'ın müziği hakkında ahkam kesiyorsun. sen orhan gencebay'ı tanımıyorsun, hakkında zerre bilgin yok. atıp tutuyorsun. orhan gencebay türk topraklarına gelmiş en kabiliyetli 7-8 müzisyenden biridir.

hakkında zerre bilgi sahibi olmayıp da atıp tuttuğun adam, yani orhan gencebay dediğin adam;

altı yaşında klasik batı müzisyeni emin tarakçı dan, keman ve mandolin dersleri alarak müziğe başlamış bir adam,

"kara kaşlı esmerdi kim bilir kimi sevdi" isimli ilk ciddi bestesini 13 yaşında yapmış bir adam,

on üç yaşında, türk sanat müziği ve tambur eğitimine başlamış bir adam,

on dört yaşında türk müziği` nin bütün makamlarına hakim olacak yeterliliğe ulaşmış bir adam,

trt radyosu` nun düzenlediği bağlama sınavında, trt tarihinin en yüksek derecesini almış bir adam,

dönemin müzik tutkunu her gencinin hayallerini süsleyen, istanbul konservatuvarı` ndan, özgür müzik yapamadığı gerekçesiyle ayrılmış bir adam,

erkin koray ile birlikte türk rockunun temelini atmış, bir araya gelemeyiz adlı bestesiyle türkiye` nin ilk underground rock bestesini blues tarzı bağlama riffleri ile çalmış, bu eseri roll dergisi nde, "orhan blues" şeklinde tanımlanmış bir adam,

erkin koray ile birlikte elektro bağlamayı icat etmiş ve bugünlere getirmiş, geliştirmiş bir adam,

kervan plağı kurduğunda yirmidokuz yaşında olmasına rağmen, erkin koray, ajda pekkan, muazzez abacı, mustafa sağyaşar, ahmet özhan, kamuran akkor, semiha yankı, samime sanay, neşe karaböcek, bedia akartürk, nil burak, ziya taşkent, semiramis pekkan, ferdi özbeğen, gönül yazar, sezen aksu gibi dönemin müzik piyasasının en güçlü isimlerini, bu şirket çatısında toplamayı müzikal birikimi ile başarmış bir adam,

batı müziği bağnazlarının iddia ettiğinin aksine, müziğinin temelinde sadece arap müziği formlarının olmadığını, eserlerindeki arap etkinliğinin toplamda yüzde onu geçmediğini, müziğinin temelinde, adriyatik ten, çin e kadar olan havzadaki hemen her tür müziğin özelliklerinin bulunabileceğini, daha 28 yaşındayken, "türkiye de klasik müziği benden iyi bilen yoktur." ben müziğimde tüm dünya müziği formlarını kullanırım müzik bağnaz olamaz diyebilmiş bir adam,

"sevemedim kara gözlüm" adlı bir türk sanat müziği bestesi yapmış, bu şarkısı kırk küsür farklı sanatçı tarafından albümlerde seslendirilmiş ve bu bağlamda dünyada bir örneği daha çıkmayan bir adam,

30 yaşında notaları tersten dahi deşifre edebilecek, notasal bilgi derinliğine ulaşmış bir adam,

40'lı yaşlarına geldiğinde bağlama, tambur, divane, hint çalgısı sitar, kazak çalgısı dombra başta olmak üzere tüm telli çalgılara virtüöz seviyesinde, ayrıca; tenor saksafon, keman, piyano, gitar, arp da dahil olmak üzere 40`a yakın enstrümanı icra edebilen bir müzisyen mertebesine ulaşmış bir adam,

yasalda 70, toplamda 300 milyonluk toplam albüm tirajıyla, "dünyanın en çok albüm satan sanatçıları" listesine girmeyi başaran tek türk sanatçı olmuş bir adam, http://imgim.com/img1555138orb.jpg

led zeppelin grubu üyeleri'nin, vanity fair dergisi` ne verdikleri röportajda; "müziğimizin altyapısını, ritm ve rifflerini aldığımız türk" diye bahsettiği, ohio university de yazılan bir tez için konuşan jimmy page'nin müziğin ilahı dediği bir adam, (ayrıntısına bakmak isteyen burdan bakar); http://orhanabi.net/forum...bay-liskisi-t2739-50.html

abd-mısır-israilin önde gelen üniversiteleriyle, hacettepe üniversitesi nin ortaklaşa vermiş olduğu montu merit doktorasına sahip bir adam,

hamburg müzik akademisinde derslere girmesi için yıllarca büyük paralar teklif edilen, müzikal üretimini aksatacağı gerekçesiyle her zaman reddeden bir adam,

enstrümantal uyarlılığı son derece yüksek olması ve içinden çıkılamayacak kadar girift bir armonik yapıya sahip olması sebebiyle 1991 yılında hacettepe üniversitesi devlet konservatuarı nda, incelemeye alınan, fakat, armonik yapısı hakkında, kesin bir yargı elde edilemeyen, inceleme ve icra amacıyla, berlin filarmoni orkestrası nın repertuvarına dahil edilen, "akşam güneşi" adlı eserin söz ve bestesine imza atmış bir adam,

japon ve amerikan müzik bilimciler tarafından, canlı ses örneklerinin alınması ve bu ses örneklerinin, beş yıl boyunca müzik laboratuvarlarında incelenmesi yöntemiyle gerçekleştirilen, abcatt project e (abroad broadcasting carrier for turkish traditional arts), inceleme konusu olan, aynı araştırmada, sesini bir enstrüman gibi kullanabildiği, yine bu sesin piyanodan çıkan 440 frekanslık la notasıyla aynı müzikal değerde olduğu ve canlı seslendirdiği eserlerdeki, ikibuçuk oktavlık denemelerinin, enstrümantal derecede başarılı olduğu sonucuna varılan bir adam,

doksanlı yılların ilk yarısından itibaren, itü türk müziği konservatuarı başta olmak üzere, bir çok konservatuvarda, bağlama etütlerine, kendine has tezene tekniği ve bağlama düzeninde yazdığı keman partisyonları ile inceleme konusu olan bir adam,

"the ohio state university" tarih bölüm başkanı tarafından yazılan ve yale üniversitesi yayınlarından çıkacak olan, "türkiye, islam, milliyetçilik ve modernlik" adlı kitabın, kapağında; resminin, içeriğinde de; bazı kariyer bilgilerinin kullanılması için izin istenen bir adam,

ünlü metalci rob zombie' nin spookshow baby şarkısında akma gözlerimden şarkısının rifflerini, led zeppelin'in kashmir adlı şarkısında aşk pınarı şarkısının rifflerini kullandığı, ortadoğu nun abdulhalim ve ümmü gülsümden sonra en büyük müzisyeni olarak gösterilen hany shaker'in aşk pınarı şarkısını okumak için özel izin istediği, ispanya israil ve yunanistan ın neredeyse tüm tanınan sanatçılarının 70 li yıllarda şarkılarını albmlerine koyduğu, nile grubundan karl sanders'in istanbula gelip bizzat ziyaret ettiği, keşke onun gibi bağlama çalabilseydim dediği bir adam,

diriliş adlı belki de türk topraklarında yapılmış en karmaşık eser olan, enstrümantal bestesi, hamburg müzik akademisinde incelemeye ve müfredata alınan bir adam.

evet bu adam, öyle besteler yaptı ki, bir şarkıya 2 dakikalık introlar, 2 dakikalık introlara, 5-6 farklı makam, 3-4 farklı usül, 10 larca farklı melodi sığdırdı. birbirini 10 saniyeden fazla takip eden melodileri hiç olmadı. hep bir varyasyon vardı müziğinde. onun için; onu gerçek manada bir kere dinlemeye başlayan, başka müzisyenlerin müzikleriye asla tatmin olmadı. ama maalesef hala kıymeti bilinmiyor kendisi müslüm gürses gibi, ferdi tayfur gibi, ibrahim tatlıses vs. gibi yoz şarkıcılarla aynı kefeye konuyor. dünya standartlarının çok çok üzerinde icra ettiği müziği, cahil kesim tarafından hala arabesk olarak adlandırılıyor.

hee ama sen şimdi bize inanmazsın, gel o zaman içlerinde senin de saygı duyduğun isimlerin olduğu, türkiyenin en büyük müzisyenleri , aydınları, gencebay için neler söylemiş onlara bi göz at;

"orhan gencebay'ın türk müziğine kazandırdıkları için heykelinin dikilmesi lazım. dikilecek de."
ömer faruk tekbilek

"orhan gencebay'ın müziklerini sözsüz olarak dinlerseniz doğulu bir senfoninin notalarını bulabilirsiniz. çok akıllı notalar ve müzik uyumu vardır. ki ben bir dönem çok eleştirmiştim orhan gencebay'ı. şimdi özür diliyorum ondan. çok yanlış söylemişim."
cem karaca

"biz o yıllarda batı aletlerini kullanıp doğuya doğru bakarken, orhan gencebay doğu aletlerini zaten yemiş bitirmiş ve batıya doğru bakıyordu. türk müziği'nde orkestrasyon ve partisyon mantığını ilk defa orhan gencebay'dan duyduk."
barış manço

"benim onun için düşündüklerimi burada anlatmak satırlara sığmaz. kesinlikle benim orhan gencebay'dan türk müziği konusunda almış olduğum çok şey vardır. yani orhan gencebay sazı eline aldığı zaman adama dört saat dinletir."
erkin koray

"rahmetli burhan tonguç ve şerif yüzbaşıoğlu hocalarımdı. tanınmazlar ama iyi müzisyenlerdi. şerif abi'nin orkestrasında çaldım. burhan baba'yla da birtakım denemeler yaptık. mine koşan ve grup metronom vardı. arabesk yapardı ama bugünkü kadar ucuz değildi. "doğu + batı" diye bir grup kurup orhan gencebay şarkıları çaldık. orhan gencebay'ın davul kullandığı ilk parça olan bir araya gelemeyizde ben çaldım. iyi albümlerdi onlar. para kazanmak için yapılan işler değildi. şimdi artık gittikçe ticaret oldu bu iş, onun için ilerlemiyor."
cengiz teoman

"bir defa erkin korayla orhan gencebay'ın evine gitmiştik, müzik kütüphanesi akıl almazdı gerçekten."
aydın cankuş (kardaşlar)

"gitarı kendi çabamla öğrendim. 1969'da gazinolarda program yaptığımız yıllarda orhan gencebay'dan kuliste sohbet ederken bağlama çalmayı öğrendim. bana bağlamanın akort sistemini ilk öğreten kişidir. o yıllarda ahmet sezgin'in baş bağlamacısıydı."
cahit berkay

"orhan gencebay'ın bize hem müzik hem de karakter olarak etkisi var. orhan babanın araştıran, teoriye kafa yoran varlığı yardımcı oluyor bize."
murat ertel (baba zula)

"orhan gencebay'ın yaptığı müzikle diğerlerini aynı tutmak mümkün değil. gencebay'ın müziğini dar kalıplarda tutmak mümkün değil. ispanya'dan araplara uzar gider."
grup gündoğarken

"bir geleneksel türk sanat musikisi korosunun neden orhan gencebay eserlerini seslendirdiği enteresan bir soru olarak aklınıza takılabilir. tek cevabı var, cevabı orhan gencebay'ın müziğinde gizli."
prof.dr hakan cevher (ege ünv. devlet türk musikisi konservatuvarı başkanı)

"orhan gencebay arabesk yapmıyor."
yekta kara (istanbul devlet opera balesi eski müdürü, opera yönetmeni)

"bugünkü arabesk müzik yozlaşmasını, dejenerasyona taşıyan üçüncü kuşak fırsatçılarla orhan gencebay'ın karşılaştırılması düşünülemez. orhan gencebay tam bir fenomen."
bedri baykam

"orhan gencebay'ın arabesk kavramının dışında ele alınması gerektiğine inanıyorum. o başlı başına bir ekoldür."
ahmet özhan

"bir zamanlar orhan gencebay için arabesk diyorlardı. orhan gencebay'ın yaptığı müziğin adı arabesk değildi. ülkemizde isim takmak çok kolay. orhan gencebay o zamanın new age'ini yapıyordu. türk sanat müziğini ve türk halk müziğini birleştirdi. bence tarihe imza atmış bir insandır."
fuat güner(mfö)

"türkiye'de müziğin kilometre taşlarından biridir orhan gencebay."
sezen cumhur önal

"orhan bey'in müziğini bambaşka ölçülerde nitelendiriyorum. arabesk sözünü kabul etmiyorum. müziğini kendisine has bir ekol olarak görüyorum. dense dense "orhan gencebay ekolü" denir müziğine."
zeki müren

"türkiyede gençliği 1970lere kadar radyonun kapısından sokmadılar. bağnaz, yobaz demeyeceğim ama muhafazakarlığı biraz sıkı tuttular. orhan gencebay nida tüfekçinin bağlamacısıydı. çocuğu hırpaladılar o da intikam alırcasına kendi müziğini yaptı. orhan iyi müzik bilir."
avni anıl (bir zamanlar "bu adam bizi mahvediyor" demişti.)

"orhan gencebay için ne desem boş, ne desem az gelecek kesinlikle. türk müziğinde örnek aldığım birkaç insandan bir tanesi. türkiye'de birçok rap sanatçısı onun yaptığı müzikleri kullanarak tekrardan birşeyler ürettiler. türkçe rap başladığı andan beri orhan gencebay sample'ları çok kullanılmıştır."
ceza

"herkesin elinde görüp dinlediğim o ince, zarif sesli saz, orhan gencebay'ın elinde devleşip bir orkestra hacmine yükseliyor. sazın böyle çalındığını bir daha hiçbir yerde duymadım."
lütfü akad

"o gerçek bir virtüöz ve gerçek bir centilmen. onun müzik rotasından etkilenmeyecek bir müzisyen tanımıyorum dünyada. mutlaka bütün dünyanın ondan haberinin olması lazım."
fatih akın

"bir, orhan gencebay adamdır. iki, müzik adamıdır. üç, benim babamdır. ben konservatuarda öğretim görevlisi olmayı düşünüyordum. müzik camiasında bana albüm yaparak bu camiaya beni sokan orhan gencebay'dır."
volkan konak

"orhan gencebay'ın büyüklüğü, müzik dünyamıza kattıkları elbette tartışılmaz. bütün ruhunu katarak yazmış ve söylemiştir her şarkısını ve bu şarkılar da işçisinden profesörüne kadar her insanı etkilemiştir. birkaç kuşak birden, ona ve şarkılarına bakarak kendimizi var ettik. bu nedenle de gencebay dendiğinde her zaman akan sular durmuştur."
naim dilmener

"terazinin bir kefesine orhan gencebay koysalar, diğer kefesine de alaeddin yavaşça'yı koysalar ben orhan gencebay'ı seçerim. çünkü alaaddin yavaşça kendini bitirmiş artık. orhan gencebay'ın her okuduğu şiir abide gibi."
kudsi ergüner

"bir ülkede geleneksel müziğin üzerinde çalışılması lazım ki evrensel bir form ortaya çıksın. orhan gencebay bu aşamayı gerçekleştirdi. çok rafine besteler yapmıştır. arabesk ismini trt koydu. bence protest bir müzik yaptı."
musa eroğlu

söyleyeceklerimin inanın yarısı bile değil bunlar. ama lütfen bir insanı tanımadan, yaptıklarına şahit olmadan, haksız eleştiriler, vicdansızlıklar yapmayın. berhudar olun:)
şarkıcıdır.