bugün

chat kanalallarının kişiye kazandıracağı şeylerden biri.

(bkz: kopek gibi klavye kullanmak)
daha hızlı bir şekilde entry girmeye,msn de millete yetişmeye yarayacak yetenek beceri.
sık sık kelime yazımlarında hatalar yapmaya sebep olabilecek yeti.
bir q klavyede sağ işaret parmağının j'de sol işaret parmağının ise f'de olmasını gerektiren ve bu şekilde hızlı yazılabilen hızlı yazma tarzı.
zamanında iletişim fakültelerinde verilen derstir. akütelamüş akütelamüş diye başımızın belası olmuş daha sonra da çoğu yerde q klavyenin kullanılması sonucu unuttugumuz hadisedir. zira on parmak f klavyeye alışınca q klavyenin başına geçince sağfdan direksiyonlu arabanın içinde araba kullanmaya çalışan biri gibi oluyorsun. *
bütün parmakları klavyeye adamakla beraber aslında klavyenin seni kullanmasına dönüşen hadisedir.
daha yaygını için;
(bkz: iki parmakla klavye kullanmak)
virgülün enter butonunun üstünde olduğu klavyelerde sağ elin serçe parmağına ağrı veren faaliyet.
(bkz: kendimden biliyorum)
seri şekilde yapıldığında gürültü kirliliğine yol açan marifet.
özel mesaj gönderirken on, entry girerken yirmi saniye kurallarının her gün defalarca kafaya kakılmasına sebep olan yetenektir.
takır takır yazmak.
(bkz: çatır çatır)
Şirkette çalışırken yada herhangi bir kalabalığın içinde klavyeye bakmadan 10 parmak ile klavyeyi kullanarak, klavyeyi iki parmakla kullanan yanıbaşımızdaki kişiye manalı manalı bakmak tek kelimeyle mükemmel bir duygu olduğunu ancak klavyeyi 10 parmak kullanan kişi anlar (Biraz tekerleme gibi oldu).

10 parmak kullanan kişinin sık sık yaptığı hatalar:
- "ü" yerine "ğ"
- "ş" yerine "i"
- "ö" yerine "ç"
- "ç" yerine ":"
- "q" yerine "w"
- "z" yerine "x" ... vs.

Tabi sabırla 10 parmak kullanan insanlar zamanla bu hataları aşıyorlar.
benim de yaptığım, bilgisayarla epeyce vakit geçiren ve yazı yazan insanların yaptığı olay, $ahsen benim 2-3 yılımı almı$tır ama insanına göre deği$ir.
2 ay içinde öğrenilebilip, klavyeye bakma derdinden kurtarabilen yeti. bazen yazı yazarken gözlerinizi bile dinlendirebilirsiniz.
ali ünlü'nün yazmış olduğu "26 saatte on parmak öğreniyorum" adlı kitap ile yaklaşık 2-3 ayda öğrenilebilen. öğrenildikten sonra ise iki ya da üç dört parmak ile yazmanın garip geldiği eylem.
kitap tarafımdan denenmiştir ve şu anda bu giriyi klavyeye bakmadan on parmak yazıyorum.
Aslında 9 parmak kullanılmaktadır. Sol el baş parmağı boştadır.
zabıt katibi olup 3 dakikada 282 kelime yazanları da mevcuttur. dakikada 94 kelime yapıyor ki akıllara zarar.
http://katipler.net/on-parmak/index.php?dk=3&id=
http://speedtest.10-fast-fingers.com/ linkinden test edilebilir yetenektir.
f klavye bilenler için çok kolay olan şeydir.
bankacılığın olmazsa olmazıdır.
anne kişisi tarafından yapılan 'sen ilerde sekreter olursun aç kalmazsın ehe he' esprilerine maruz bırakır.
on parmak klavye kullanmak diye bir şey yokki. her iki elin baş parmaklarıda space tuşu için kullanılıyor. Ee böyle oluncada iki parmak tek parmak oluyor. burdan şu sonuca varılıyorki 4+4+1= 9 parmak klavye kullanmak.
en iyi yaptığım işlerden birisidir. hatta on ayak parmağı bile yazabilmekteyim :D
sıkça dakikada kaç kelime yazıyorsun? sorularına maruz kalınan, internet cafelerde ödev hazırlarken internet sakinlerinin dönüp, dönüp iki de bir bakmalarının aralarında "adama bak lan ne yazıyor" cümlelerini duyabileceğiniz bir yetenek.