bugün

Kendisi bir kulturel akademik degisim vizesidir. Bir calisma vizesi degildir. Erasmusun amerikan uyarlamasi gibi birseydir. Bu vizeyi alan bazi ulkeler iki yil kuralina takilmazken turkiye gibi bazi ulkelerin vatandaslari 2 yil kuralina takilir. nedir bu 2 yil kurali j1 programinizi sonlandirdiginizde tekrar bir j1 vizesi alabilmeniz icin 2 yil kendi ulkenizde kalmaniz gerekir. bunu gun hesabina vuruyorlar. bu 2 yilin neye gore hesaaplandigini cozebilmis degilim sans isi. j1 ini 5 kez uzatip ulkesine gidip donerek de bu sureyi tamamlayani gordum ama tamamen sans olabilir(j1 anlasmanizi yaptiginiz pi gore vs izin hakkiniz oluyor) j1 vizesi kisiye ozeldir. yani herkesin j1 statusu ayni degildir,herkesin j1 i sahsina munhasirdir. her j1 ayni parayi almaz ayni kosullara sahip degildir. sizin nasil karakteriniz varsa j1 inizin de karakteri varmis gibi dusunun. simdi gel gelelim benim cok kufur ettigim duruma. bu vizeyi acil bir durumda sonlandirip turkiyeye donmek isterseniz tekrar geri donemiyorsunuz. waive ettirebilirsiniz fakat waive surecine basvurdugunuz an j1 almayi veya j1 suresi uzatmayi unutun. buna bas vurdugunuz an bu iki opsiyon iptal olmus oluyor. o yuzden uzatacaksaniz once j1 inizi uzatin sonra waivenizi yapin. waivenizi yaparsaniz da h1b nb1 vb vizeler almaniz gerektigini bu vizelerin de kuraa ya tabii oldugunu unutmayin. turkiye sanki ulkedeki tum muhendisleri istihtam edebiliyormus gibi 2 yil geri donme kurali koymus alana, ulan geri zekali sen zaten istihtam edemiyorsun. adama bakamiyorsun pek de umrunda degil, e yuruyecek adama niye engel oluyorsun diyemiyorum. cunku biliyorum klasik turk zihniyeti turk mantigi. ben iyi degilsem o da iyi olmasin prensibi isliyor. yani turkiyenin amaci her zaman uzum yemek degil bagciyi dovmek. bunu 20 yildir sectikleri adamdan da anlayabilirsiniz halkin.