bugün

aşık veysel'in şiirlerinden birindeki can alıcı bir söz.

(bkz: guzelligin on para etmez)
her mecnun kendi leyla' sını yaratır. sana göre güzel olan bana göre çirkindir, güzel beni severse, huyu güzelse güzeldir. aşık veysel ustanın üzerine sayfalarca yazılacak şiiri, türküsü.

Güzelliğin on par'etmez
Bu bendeki aşk olmasa
Eğlenecek yer bulaman
Gönlümdeki köşk olmasa

Tabirin sığmaz kaleme
Derdin dermandır yareme
ismin yayılmaz aleme
Aşıklarda meşk olmasa

Kim okurdu kim yazardı
Bu düğümü kim çözerdi
Koyun kurt ile gezerdi
Fikir başka başk'olmasa

Güzel yüzün görülmezdi
Bu aşk bende dirilmezdi
Güle kıymet verilmezdi
Aşık ve maşuk olmasa

Senden aldım bu feryadı
Bu imiş dünyanın tadı
Anılmazdı VEYSEL adı
O sana aşık olmasa.
ve aziz nesin der ki;

Aslında bu denli güzel kokmaz hiç bir karanfil,
Onda seni kokladığımdan bunca güzel.
Aslında bu denli güzel olmaz hiç bir Sarıyer,
Orda seni öptüğümden bunca güzel.
Aslında bunca güzel olmaz hiç bir dünya,
Seni sevdiğim için dünya da böyle güzel.
Aslında bu denli deli değildim sor kime istersen,
Sevince seni delilik bile bak ne güzel.
Aslında sen dünya güzeli değilsin,
Sevdiğim için dünyada tek güzelsin...
aşık veyselin ne kadar kaliteli bir şair ve fikir adamı olduğunun kafiyeli kanıtıdır. o kadar doğrudur ki şu söz! günümüzde güzelliği aşırı derecede önemseyen insanlara tokat niteliğinde bir cevaptır. önemli olan bağlılıktır, sevgidir. güzellik ise insanın içindedir.
anlamı çok derin , çok manalı aşık veysel'in en güzel eseri.
" ask" ikimizdeki askla guzeldir.
(bkz: Aşık veysel)
Aşık Veysel evli olduğu zamanlarda eşi başka bir adama aşık olur ve kaçmaya karar verir.

Gece uyumak için yataklarına girdikten sonra eşi kalkar, bohçasını da aldıktan sonra pabuçlarını giyer ve ardına bakmadan kaçmaya başlar.

Biraz aradan sonra ayağına bir şeyin vurduğunu fark eder.

Pabuçlarını çıkarttığında gördüğüne inanamaz.

Aşık Veysel'in tüm parası oradadır. kaçacağını anlayıp sahip olduğu her şeyi eşine bırakmıştır.

Ayrıca parayla beraber bir kağıt bulur ve o kağıtta şu yazar ;

"Al bu para ananın ak sütü gibi helal olsun, gittiğin yerde kendini ezdirme.

Bir de güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa ... "
Aşkın on para etmez bendeki bu güzellik olmasa denilesidir.

Emin yani kadının fiziksel yanut ruhsal güzelliği olmasa yine de aşık olacağından.

Hadi oradan veysel abi.
Kadın herşeyini hazırlamış onun haberi olmadan veyseli terketip kaçma peşindeydi. Bohçasını veyselin göremeyeceği bi yere koymuştu. Bu gece gidecekti veyselden. Gece oldu, veysel uyudu, kadın hiçbirşey belli etmeden gece ayakkabılarını giydi ve gitti. Ayağına bişe vuruyordu ayakkabısının içinde. Ayakkabısını çıkardı biraz para ve bir not;
Bu para annenin ak sütü kadar helal olsun. Sen çok güzel bi kadınsın. Gittiğin yerde kendini ezdirme, doğru insanlarla tanış ha bide güzelliğin on para etmez bendeki bu aşk olmasa.
"siz onu bir de benim gözümle görün" diyen mecnuna sormak lazım aşkı aşk yapan güzellikmi yoksa başka bişey mi diye?

üstad çok haklı bendeki aşk olmasa kainat güzeli olsan ne olmasan ne?
bir zamanlar vefasız bir kıza söylediğim üstadın harika sözü.
"Ben olmasam sen bir hiçsin, seni sen yapan benim kızım." demek istemiştir.
Varoluşçu anlayışın örnek cümlesi.
Çok doğru söz.
(bkz: güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa)
Aşık Veyselin felsefedeki obje suje ilişkisine verilen en büyük örnek türküsüdür.
Çok güzel bir söz.

Aslında çirkinsin denmiyor burada. Güzelsin ama güzellik tek başına neye yarar deniliyor.
aşık veyselin can alıcı bir şiiri.
bunu sevdiğiniz kıza derseniz, o da, aşkın on para etmez eğer ben olmasam der. çünkü teknik olarak o olmasa siz de ona aşık olamazdınız.
(bkz: bu çocuk okur)
Zaten bu devirde öyle bir imkan yok ki 9.99 para eder ama 0.01 para üstünüzü alamazsınız.
Aşık Veysel in söylediği en felsefik sözlerden bir tanesidir. Felsefede obje suje tanımını yapmıştır. Güzellik karşı tarafa aksedilmezse klopatra olsun gene de boştur. Çünkü nesneler özneler tarafından beğenilirse değer görür.
doğrusu budur;

güzelliğin beş para etmez bu bendeki abazanlık olmasa.

rahmetli utanmış diyememiş o zamanlar.