bugün

Merak edilendir. Guzele guzel demeyenleri ne yapacagiz. Kime gore neye gore olayi var.
güzellik bir yere kadar görecelidir. tutup da yıldız tilbe bence güzel derseniz, adamın götünden kan alırlar.
Sanat gibi güzellik estetikte kişinin yorumuna bağlıdır. Nasıl hissediyorsanız yani sizde uyandırdığı his nasılsa buna göre güzel ya da çirkin dersiniz.
Belli bir vasatı tutturduğunda evet.
Bu renkleri sevmeye benziyor. Ben siyahı seviyorum, sen maviyi.
Mavi çirkin midir?
Hayır.
Peki siyah maviden daha mı güzel?
Hayır.
Siyah bana, mavi sana iyi hissettiriyordur.
Peki buradaki vasat nedir?
Renklerin soluk olmaması.
Adriana limaya kıllı diye begenmeyeni gordukten sonra merak ettigimdir. Bir resmi vardi bildigin adam kolu. Yinede ayak yapiyor olabilirdir.
mmiranda kerr i beğenmeyen adam varsa evet görecelidir.
Güzellik görecelidir fakat çirkinlik evrenseldir.
Cevabı evet olan bir sorudur.
Ben güzele güzel demem, güzel benim olmadıkça...
her ne kadar günümüzde oturmuş bir kaç farklı güzel kalıbı olsa da; hala göreceli kabul edilebilecek bir şeydir.

zira kişiden kişiye güzel tanımı çok rahat bir şekilde değişiklik gösterebilir.

kimisinin en önemli kriteri göz iken, kimisinin burun, ağız ya da saçlar olabilir.

dolayısıyla kişi farklı kişilerce güzel veya çirkin olarak görülebilir.
hay sikeyim güzelliğinizi kaç gündür bu başlıklar açılıp duruyor. sosyalleşememenizin yahut kız sikememenizin sebebi yakışıklılık falan değil. sosyal anlamda yetersiz olmanız. bu kadar. bu sorun aşılır.

ve hayır değildir. yüz bir insanın genetik kalitesini belirler, bağışıklı sistemi hakkında bilgi verir. eğer bir insan güzel ise bağışıklık sistemi güçlüdür.

1- yüz simetrisi,
2- yüz hatlarının birbirine uyumu,
3- eşeysel dismorfizm. bir insanın yüz güzelliğini bunlar belirler.
cevabı evet olan sorudur. evet.
Felsefi olarak bir estetik kaygı gütmek veya psikolojik olarak bu konu hakkında tabular oluşturmak boşa çabadır. Çünkü insanlar her şeye kendi algısal alanlarıyla birlikte bakarlar. Bu sebepledir ki güzel, hoş, çirkin, estetik gibi kavramlar objektif değildir ve bu kavramlar üzerinde spesifik bi açıklama yoktur. Yeni dünyadaki her şey gibi bu kavramlarda yeni aristocu düşünce düzeninin boyunduruğu altındadır. Örnek vermek gerekirse bir kedi acıktığı için miyavlamaz, miyavlaması gerektiği için acıkır. Yine de hikayenin sonunda kedi miyavlar ve insanlar sevdikleri kişilerin güzel olduğunu iddia eder.
hayır, çoğu venezuelalıdır.
güzellik görecelidir göreceli olmasının sebebi de insanların değişken ruh hallerine sahip olmasıdır bugün sarışısın seven yarın kızıl sevebilir ya da asla rap dinlemem diyen birisi başka bir zaman rap dinleyebilir.
Güzellik göreleli de olabilir.

(bkz: giresun görele)