bugün

elinde olsa bir yerden buluş buluşturup gezi izin formunu da velisine imzalatacak olan kişidir. geziye beraber çıktığınıza pişman olursunuz. ne zaman eve döneceğiz diye tutturur.
muhtemelen bi kizdir.
ailesiyle yaşıyordur. istese de istemese de uyması gereken bir düzen ve bilgilendirmesi gereken aynı evi paylaştığı, ortak yaşamı sürdürdüğü ve gezi için para isteyeceği bir ailesi vardır.
ayrıca ne varmış hı? ben mezun oldum hala da izin isterim. kötü mü? hayır. anne kuzuluğu mu? evet ama... aması yok.
"ben karar verdim,size sormadım,çok özgürüm,gidiyorum" dansa sizi bu yaşa getirmiş ve sırf iyi bir yerlere gelip,kendi ayaklarınız üzerinde durun diye fedakarlıkta bulunmuş ve yaşadığı sürece de bulunacak kişiden izin, saygılı bir ricaya dönüşür.abartmaya,üniversiteli ve "büyüklük" meselesi yapmaya da gerek yoktur.
ama aile de aile kavramını taşımıyorsa ve sizin de bunu geri çevirecek gücünüz de yoksa zaten izin alıp almamanız bi şey ifade etmicektir.
ekonomik olarak ailesine bağlı kişinin öncelikle ekonomik açıdan alması gereken izni alan üniversitelidir büyük ihtimalle. cebi cüzdanı dolu üniversite öğrencisi statüsünde olmayabilir, herkesi kendisi gibi zengin sananlarca anlaşılmaz tabi öyle.
bu şahsiyete sahip olan aileye sabır, kendisini de mağmaya geziye davet ediyorum. tabii bunun içinde aileden izin ister yaa nese... *
aslında izin almayan saygısı ve sevgisi nedeniyle ailesinin rızasını isteyen normal gençtir. tutuculuk ya da anne kuzulugu degil olması gerekendir.
(bkz: anne olunca anlarsın)
üniversite hayatını ailesiyle aynı evde geçiren zavallı şahsiyettir.
izin almak değil de ailesini bilgilendirmek isteyen gençtir . genelde gidebilir miyim diye değil de gideceğim haberiniz olsun diye söylenmesi halinde hem izin alınır hem de gönül rahatlığı ile geziye gidilir . ailsine karşı sorumlu olan gençtir ayrıca . eline mesleğini aldığı halde aileyi bilgilendirmek amacıyla haber vermek suretiyle geziye gidenlerde azımsanmayacak kadar çoktur .
arkadaslarinin yaninda istekli gibi durup, aslinda bu geziye gitmeyi hic istemeyen kisinin kurtulma cabasidir aileden izin almak (haleti ruhiyesi degismis ben napayim)(hayir diyememek ve gücsüzlük) velev ki aile izin verirse tırt bi durum olusur.
ya da izin almaktan cok bilgilendirmek amaclidir.
yurtdışı gezisi ise bi zahmet izin alan üniversitelidir.

o değil de aklı başında üniversiteli veya insandır. ne olur ne olmaz sonradan kötü bir durumla karşılaşmamk için asıl amacı haber vermektir. kaza bela olunca "aha sıçtık evdekileri de arayamam" demiyecek bir telefonla yoluna devam edecektir. akıllı olun. üniversiteye gidince gaza gelmeyin. ekmek elden su göldense o ekmek olan eli öyle kolay bırakamıyorsun. sonra o su içtiğin gölde boğulur gidersin de kimsenin haberi olmaz. sıçtırtmayın gezinize. bak bedava kontur veriyolar. aradınız mı ananızı babanızı.. mık mık bık bık...
ailesinden aldığı terbiye o yöndedir veya sadece maddiyat için gerçekleştirilen durumdur. sana değer verenlerin nereye gittiğin ne yağtığın konusunda şeffafta olsa, az da olsa bazı bilgileri öğrtenmeyi hak etmesinden kaynaklanır.
muhtemelen nezaket icabı izin isteyen kişidir. en nihayetinde aileyle aynı evde kalıyorsanız onlardan izin almak onlara değer verdiğinizi gösterir, acizlik ya da miskinlik belirtisi değildir. ki anne babada aslında bunun onlardan izin istemek değil de onlara haber vermek ve onları halen önemsediğinizin göstergesi olduğunu bilirler. diyelim ki nezaket icabı değil de direk izin alıyor, ne olur ki böyle yapmışsa? aileden izin almak, onların bilgisi dahilinde hareket etmek ne zaman kötü olmuştur. öcü değildir yani bu insanlar, özünde iyi insanlardır.
onun istediği izin değildir, paradır.

- anne/baba geziye gidebilir miyim?

meali: geziye gidecem para verin.
bunun bir üst versiyonu da 'gezi için ailesinden izin alan üniversite mezunu'dur..
gezi parasını ailesi vereceği için izin olmasa da haberdar edecek insandır.
benim hiç yapmadığım bir şey. Ama bu davranışı sergileyenleri kınamıyorum. Doğru bir davranıştır. Asla kınama gerektirecek bir yönü yoktur. (bkz: anne-baba olunca anlarsınız)
yüzde doksanı kız olup kalan yüzde onu da erkek değildir.
başına buyruk olmayan ve ailesine de saygısını yitirmemiş üniversitelidir.
(bkz: hayırlı evlat)
güncel Önemli Başlıklar