bugün

lezzet olarak üst düzey, doyuruculuk olarak ise alt düzey olan bir mutfak. sadece zevk için yemek yenir burada yoksa bir kuymak'ın yerini zaten tutamaz simuple.
sogan corbasi adi altinda icirilen, bulamaclar ve moroccon kulturunden salt bir esinlenme ile yenen salyangoz yemekleri disinda daha bir cok rezil yemegi bunyesinde barindiran mutfak..

benden uzak allah'a yakin olsundur, italyan mutfagi ile kiyaslanmaz, turk mutfaginin cekim alanina giremeyecek kadar uzaktan seyr eyler.
genellikle et tam pismeden, hafif kanli pisirilir. yani pismis kabul edilir.
krema cok kullanilir. yamekleri degil de tatlilari enfestir... ve tabi peynirleri...
kurbağa bacağı ve elmalı ördek favori yemeklerindendir.
dunyanin en igrenc yemeklerine sahip mutfaktir. * yemek zorunda kaldiginiz zamanlarda migde agrisina sebep olur. nedeniyse yemekleri hic bir zaman tam pisirmiyor olmalaridir. ayrica baliga da bayilirlar. her iki gunde bir mutlaka mutfaklarinda balik piser. cobayi kaselere koyup kafaya dikerler kasik kullanmazlar.
Aslında yemeklerinin bir bölümü ağız tadıma uygun olmasa da, hamur işlerine bayılıyorum. Çok güzel pasta, kurabiye çeşitleri vardır. Tatmadan ölmeyin.
(bkz: boeuf bourguignon)
(bkz: chateaubriand)
ilginctir.
Mangalda yapilmis tavuk budun ustune limon sikip yiyorlar.
Denedim ben de.
cok da rahatsiz etmedi beni tadi. Ama hastasi oldum da diyemem.
sümüklü böcek yerler, böyle limonu sıkıyorsun hacı hüüp.
adı var tadı yok.
bunu bu hale getiren madam, matmazel ve mösyöleri kutluyorum.
olmayan bir şeyi hem varmış gibi dayatıyorlar hem de övgü yağdırıyorlar.

-usta az kuru az pilav çek.

-salih abi iki çay çek.

edit: alıngan piyeğr bunu eksiledi. dostum biliyoruz da konuşuyoruz. aşcımız fransız mutfağa da fransız yeminle aç kalıyoruz. eksi vereceğine buyur gel bi gün yemeğe gelirken de su böreği falan al karnımız doysun.
fransız mutfağını övenler ya hiç tatmamıştır, ya ayıp olur diye övüyordur, ya moda olduğundan bilmediğim belli olmasın diye aykırı konuşmuyordur, ya da yemin ediyorum yalan söylüyordur. bir fransız damak tadı öyle oluştuğu için beğenebilir ama bizim memleketin adamına göre değil bu mutfak. dibindeki italyanlar bile beğenmiyor fransız mutfağını.
alınma, darılma piyeğrcim mutfağınızda iş yok. gel bizim memlekete, her bölgenin mutfağı ayrı bir dünya, tat alsın dilin damağın.kebaplarımızdan sonra, parmaklarını yalayıp yutarken bana teşekkür edersin.
sabahları kruvasan kahve, akşamları peynir şarap.
hadi değişiklik olsun diye kahvaltıda panini istedim, ekmek arası kaşar domates geldi.

son gün paris' te yana döne burger king ya da mc donalds aradım.

o sanatsal yemeklerin yapıldığı restaurantı bilen varsa yeşillendirsin.
sümüklüböcekten tutun da, hatta ve hatta bazı yılan türlerine kadar pek çok mide bulandırıcı yiyeceği mevcuttur.
en iyi icraatleri; türk ve dünya mutfağına kazandırdıkları bir katkı olan başamel sos sanırsam.
pek çok avrupa mutfağı gibi yoğun baharat kültürü olmasa da, pek çok sosa sarmısak eklemek yaygındır.
sanırsam sırf makarna ve pizzanın varlığı yeterlidir italyan mutfağının hardcore yaparak f.m. 'nın ağzına yüzüne geçirebilmesi için.
Dünyanın en güzel hamurişi ve pastalarının çıktığı mutfaktır. Kesinlikle.
Hamuru tutarken et suyu veya hayvan ici yagi kullanmayi seven mutfak ozellikle cvarké denilen domuz ic yagi. Un kurabiyesi gibi urunlerde kullanilir.
içi şişirilmiş mutfaktır.

türk mutfağı, arkasından italyan mutfağı der geçerim.
yağ manyağı bir mutfaktır. ha ortadoğulu yemeği, ha fransız yemeği.
mutfağa olan akımları, yaklaşımları, teknikleri ve bol yıldızlı şefleriyle mutfağın sanata dönüştüğü bir kültür. ekler, krem karamel, elmalı tart, profiterol, sufle, makaron gibi her ülkede yapılan tatlılar fransız mutfağından gelmedir.
italyan mutfağını daha sık kullanıyoruz aslında.
Kurbağa çorbaları ve salyangoz yemeği ile beni kaybetmiş olan mutfaktır. Kendini seven bunları yer mi ya?
vay be süpermiş diyebileceğim bir lezzeti barındırmayan mutfak.
bir tane yemeğe benzeyen yemek yok desem yanlış olmaz.
süsle karın doymaz.
sen lahanayı süslü püslü getirsen de lahanadır. getirmesen de lahanadır.
güncel Önemli Başlıklar