bugün

i-phone ile başlayıp tüm markalara yayılan kullanırken yanlışlıkla abuk sabuk seyler yapabileceğiniz kullanımı zor telefon modeli.
ilk başta htc ve farklı modellerde kullanılan,i-phone ile başlamayan telefon modelleridir.dokunmatik kalemiyle kullanımı basit olan telefondur.*
(bkz: htc touch)
(bkz: samsung i900)
tuşları olmadığı için ekranı telefonu kaplar. internete girmesi ve dizi-film izlemesi harika olan telefonlardır.
yanlışlıkla birşeylere bir yerlere grdiğiniz telefon internete girer birilerini arar kontürünüzü yiyecek bir çok faaliyet yapacak telefondur gizli bir iş yaparsınız biri gelir çıkamazsınız sizi zor durumda bırakır adam gibi telefon kullanın.
(bkz: dokunma tikim var) * *
alışana kadar kullanımı çok zor olan telefondur. alıştıktan sonra da tuşlu telefon kullanamaz hale gelirsiniz.
dokunmaktan nefret ettirecek telefondur.
heran yanlış bir yerlere girme riskiyle telefon değil çin işkencesidir.
tuşları olan telefona tercih edilmeyecek telefon modeli. pek narin, pek kırılgan olurlar, verilen onca paranın üstüne kısa sürede bozulurlar.

(bkz: bana gelmez hacı)
büyük rahatlık sağlayan telefon. alışana kadar biraz garip gelebiliyor fakat alıştıktan sonra çok rahat kullanabiliyorsunuz. aman tuş basmıyo falan gibi dertleri de olmuyor. eğer dokunma kalitesi yüksek bir aygıt ise bir de, çok daha hızlı mesaj yazabilip, çok daha seri olabiliyorsunuz.
iki farklı dokunmatik ekran tipi bulunmaktadır. bunlardan birincisi kapasitif, ikincisi ise rezistif. kapasitif ekranlı telefonlara en yaygın örnek olarak iPhone'u verebiliriz. bu tip ekrana sahip olan cihazlarda stylus isimli kalemi kullanamazsınız, zira ekran baskı algılamamaktadır. kapasitif ekranı ardında sensör film bulunan bir cam olarak düşünebilirsiniz. bu bağlamda tabii ki daha tutarlı ve iyi sonuçlar kapasitif ekranlarda alınmaktadır. aynı zamanda bu ekranları bir şekilde; ne bileyim bir sosisle ya da deri kalemle falanla filanla yanıltmak mümkündür. bu duruma örnek olarak, güney kore'de yaşayan insanlar havaların soğukluğundan ötürü eldivenlerini çıkarmamak için gidip bir adet sosis alıyorlar. bu sosis kapasitif ekranı bir şekilde manipule etmelerine yarayarak, soğuk havada eldiven çıkartma durumunu ortadan kaldırıyor. sosis satışlarının da bu vesileyle %42 arttığı söyleniyor. yani kısacası elinizde yün eldiven varsa, iphone'unuzu* kullanabilmek için önce eldiveni çıkartmanız gerekiyor.* konuyla ilgili olarak da son söyleyeceğim şey, iphone kullanmaya olanak tanıyan yün eldivenler üretildiği. baş parmak bölümlerinin üzerinde deriye benzer ufak bir çıkıntı bulunuyor, telefonu kullanmanızı sağlıyor.

Hola lola, geldik rezistif ekranlara. rezistif ekranlı telefonlar baskıyı algılıyor. ekran, baskıyı aldığı yere göre işlem yapıyor. bu sayede rezistif ekranlı ürünleri stylus kalemlerle birlikte kullanabiliyorsunuz. stylus kalem var, çünkü genellikle insan parmağı rezistif ekranda tutarlılık için iyi bir araç değil. küçük alanlarda çalışırken -tam boy klavyede mesaj yazarken- işlemleri parmağınızla yapmanız çok zor. imdadınıza stylus yetişiyor, ancak ben kişisel olarak bunu sevmiyorum. açıkçası dokunmatik ekranlı telefona sahipken stylus'u çıkarıp onla uğraşmak fazlalık geliyor. istediğim performansı da veremiyorsam ne yapayım öyle dokunmatiği kardeşim!..

tabii ki ister rezistif, isterse kapasitif olsun, içerisinde yer alan işletim sisteminin de cihaza ve ekran tipine uyumlu olması çok önemli. rezistiflerde windows mobile 6.1 gerçekten berbat. 6.5 ile umutlar yeşerdi, ancak yine olmadı. şimdi windows phone 7'yi bekliyoruz. arayüzü Zune HD'nin **** arayüzüne benziyor. görsel öğeler fazlasıyla ön planda. zira windows 7'nin başarısının üzerine, babalar gibi bir mobil işletim sistemi yapsınlar ki, fiyakaları bozulmasın. mesela HTC, göze çarpan son örneği olarak HD2 modelinde Windows Mobile 6.5 kullanıyor, ancak bunun üzerine telefondan daha iyi verim alınabilmesi için HTC sense adı verilen bir arayüz geliştirmiş durumda. sonuç olarak firma bu hareketiyle cihaz/yazılım optimizasyonunu iyi bir şekilde yakalamış durumda.

konuyla ilgili olarak ikinci bir hola lola ise blackberry storm'a gidiyor. bu cihazda ise hem kapasitif, hem de rezistif ekran teknolojisi kullanılıyor.* ekrana hiç bastırmadan dokunduğunuzda cihaz bunu algılıyor.* ancak tıklama işlemi yapmak istiyorsanız, ekrana baskı uygulamanız gerekiyor. bunu yaptığınızda ise ekran yaylı bir sistem gibi içeri çöküyor, daha sonra eski pozisyonuna geri dönüyor. sonuç olarak hibrid olarak nitelendirebileceğimiz storm'da 'tıklama' ve 'seçme' kavramları birbirinden ayrılmış durumda.

apple'dan ve politikasından çok hazzetmem, ancak bir o kadar da severim. son olarak şunları söylemeliyim ki; gerçekten hayal kırıklığına uğramak istemediğiniz dokunmatik bir telefon istiyorsanız, ekranın mutlaka kapasitif olmasına dikkat edin. Nokia'nın rezistif ekranlı telefonları gayet güzel. ancak kapasitif konusuna geldiğimizde pek çok firmanın, sanki kullanıcılara ürünleri öylesine sunmuşlar gibi hareket ettiğini gördüm. yani demek istediğim adamlar şu düşüncede; "yahu boşver, farkındayız dokunmatik algılaması hiç iyi değil, ama ver modeli, ona dikkat etmeyen birisi alır." bu şekilde bilinçsiz kullanıcılar telefon aldıktan sonra maalesef "ulan o kadar para verdik, beğenmeye çalışalım bari" aksiyonlarına giriyor.

şu zamana kadar pek çok cihaz inceledim, şunu gerçekten söyleyebilirim ki piyasada bulunan pek çok 'kapasitif' ekranlı cihaz, maalesef iphone'un yakınından dahi geçemiyor. hakikaten gecikme yapmayacak düzeyde performansı iyi bir dokunmatik ekran telefon istiyorsanız, iphone ile birlikte aklıma gelen alternatifler htc hd2, samsung galaxy spica i5700.

bir de basit bir şekilde, robotlarla yapılan dokunmatik ekran testleri var. bu testlerde de en tutarlı ekran bariz bir şekilde iPhone'da.* testin nasıl yapıldığını da linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

diy dokunmatik ekran kalite testi
hayranı olduğum modeldir..dokunmatik olsun da çamurdan olsun o derece takıntı halini almıştır bende.
samsungun dokunmatikleri dışında kullanım zorluğu göremedim pek bu telefon çeşidinde hele iphone ve 5800 baya kolay kullanımı ama o samsungun yarı dokunmatik telefonu valla geçen arkadaş aldı elime alayım dedim neye uğradığımı şaşırdım resmen. menüler kayıyor bişeyler oluyor falan. nasıl kullanabilir bir insan o telefonu hala anlamadım. 5800 gerçekten çok güzeldi ama.
efendim yeni trend olmuştur. artık kamerası çok düşük kalitede olsa da, algısı çok zayıf da olsa dokunmatik özelliği sayesinde insanların gözünde farklı bir yere sahip olan telefonlardır. bir çok dokunmatik telefon, dokunmatik değil vurmatiktir. dokununca değil ekrana adeta bastırınca çalışmaktadırlar buna rağmen halkımız bu telefonlara yoğun ilgi göstermektedir.
Yasliliklarinda mobilyalarinin ustunden carsafi kaldirmayacak olan kizlarin, ustundeki jelatini israrla cikarmadiklari telefon bicimidir.
bir türlü dokunmak istediğim yere dokunamadığım telefon türüdür. milyonlarım olsa da tuşlu telefondan vazgeçmem.
Babanın yanında mesaj yazarken tık tık tık tuş sesinin çıkmadığı büyük nimet.
Mesaj yazmak kadar sinir bozucu bir sey yoktur. Gereksizdir.
en az 600 liralık dokunmatik telefon kullanılmalıdır,i-phone tartışmasız en iyisidir ancak samsung'ta belirli bir kaliteye ulaşmıştır.i-phone alacak gücünüz yoksa samsung alın ama dediğim gibi en az 600 liralık.örneğin bende samsung'un 400 liralık bir telefonu var cebimde kendiliğimden acil arama yapıyor,beni zor durumda bırakıyor.veya telefonda biriyle konuşurken yanağımın ekrana değmesi sonucu aramayı bekletmeye alıyor veyahut başka birisini arıyor.siz siz olun tuşlu telefondan vazgeçmeyin * he birde nokia dokunmatik telefon işini beceremedi daha çok basınçmatik telefon çıkarıyor ve o telefonun ömrüde en fazla 2 yıl oluyor,kalitesi düşük olduğu halde fiyatı samsungtan falan yüksek.bulaşmayın bence.
sinirlerinizin gücünü dener .
dokunarak iletişime geçmenizi sağlayan alettir.
kullandığım telefon. ilk alırken 'acaba dokunduğumu algılamazsa' diye bir çekingenliğim oldu. kullanmaya başlayınca anlarsınız. hayatta olmuyor. tabi başka aletlerle* * çalışanlar artık nadir çıkıyo karşımıza. tek dezavantajı soğuk havada eldiveniniz elinizdeyse burnunuzla açıyorsunuz. alaman gavuru onun da eldivenini yapmış ama fiyatı tuzlu.
internete girerken zevk, mesaj yazarken dert veren telefon.
en iyisi hem dokunmatik ekranlı hem de qwerty klavyeli telefondur.
en saçma bubble oyunlarını bile dünyanın en zevkli oyunu hale getiren cihazlardır.
Sık mesajlaşıyorsanız ve internet kullanıyorsanız tavsiye etmediğim telefon. Kullanımı hiç rahat değil.