bugün

müthiş bir fotoğraf makinası. 1080p kalitesinde video çekme özelliği de var. tabi 2600 ytl'i buna ne zaman ayırabilirim de alabilirim ve doğaya allah allah nidalarıyla akabilirim tam bir muamma.
giriş seviyesinde bulunana xxxd serisindeki en üst modeldir 2009 nisandan beri bizimledir, hafif, kullanışlı, hızlı bir makinedir, full frame de olsa tadından yenmez, iyi objektif yatırımları ve hd video kayıt için hızlı bir hafıza kartıyla çok başarılı işler çıkarır sadece tek kusuru uzun vade de body nin çok dayanıklı olmayacağı gerçeğine hazırlıklı olmaktır.

bir not daha 500d kullanlar 550d ye terfi etmesin 7d ye gecsin az daha birikim ile ama hepsinin battery tipi farklı buda ek masraf çıkartabilir...
(bkz: sözlük ben aşık oldum galiba)

düzeltme : aşk değilmiş. daha iyileri varmış. (bkz: pentax)
canon şirketinin giriş seviyesi dslr segmentinde ürettiği yeni bir fotoğraf makinası.

bana emektar canon eos 40d mi sattıracak makinadır..

şaka lan şaka.. hep böyle yazarlar ya sözlükte, forumlarda falan. hep gerçekten yapmak istemişimdir.g*
yok arkadaş canon eos 40d gibi makina gelmez bir daha. hee hiç mi satmıcam, tabi ki satarım ama yerinde nikon d300s almak şartıyla...
an itibariyle dogubank'tan 1460 tl'ye kit lens ile aldığım dslr makine. çekim kalitesi gayet başarılı ya da çok kaliteli ldc display nedeniyle bana oyle gelLyor eve gidip notebook'da kontrol etmek lazım. Lakin sensor temizleme hatası vermeye başladı 1 saattir ne oluyoruz anlamadım!

Edit: sensör temizleme hatası değilmiş, alet sensörünü kendisi temizliyormuş! Default olarak her kapatılışında bu işlemi yapıyormuş.

Üzerindeki kit lens bir şeye yaramıyor gibi bazı yorumlar okumuştum forumlarda, yok böyle birşey; bal gibide iş görüyor. ha ben aydede çekimleri filan yapıcam derseniz o başka. ilk izlenimlerimden bir tanesi aletin çok kompakt olması. Takoz gibi durmadığı ve hafif olduğu için hem şık hem taşıması kolay. Şekle çok önem veren arkadaşlar battery grip ile aleti daha anıtsallaştırabilir.
Fırsatım oldukça makine ile ilgili deneyimlerimi buradan aktaracağım.
edit: adam olana bu makine çok dedirtti bana. inanılmaz keskin fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. hafıza kartını class 10 olarak almanın faydasını da gördüm diyebilirim çünkü video çekiminde full hd'de gerçekten bu bir ihtiyaç, o kadar para veripte 20 liralık kart takan arkadaşlarımın hepsi makine kilitlenmesinden muzdarip oldular. iyi bir kaç lensle çok harika işler çıkartılabilecek bir alet. arazi çalışması ağırlıklı kullandığım için hafifliğinin avantajını çok gördüm. aslında çok fazla birşey yazmaya gerek yok, son derece iyi bir alet. eğer birde full frame olsaymış dadından yinmezmiş. iş burada 6000lira verip full frame 5d almak mı yoksa 6000liraya envai çeşit lens almak mı sorusuna geliyor. yok aga bence lense yatırım yapmak çok çok daha mantıklı.

bu arada nikon d5000 ile karşılaştırıldığını da görüyorum forumlarda. d5000'in değil d90'ın rakibidir 550d. ayrıca birde d5000 alan bazı arkadaşlar oto fokus motorunun gövdeye entegre olmadığını fark ettiklerinde artık çok geçti.
fotoğraf makinası fotoğraf makinasıdır.

eğer bir makinayı video çekmek için alacaksanız gidin kendinize kamera alın.

çok övdüğümüz video çekme özelliği; sadece videoda lensin motor sesini alması yüzünden berbattır. zaten; 1080p de video çekimini sığdıracak cd ve kart bulamamanız da var...

iso 800den sonra oldukça fazla nosie vardır
makina tam ele oturmamaktadır.
çekim hızı oldukça düşüktür.

ama yadsınamaz ki; makinayı güzel yapan öncelikle canon olmasının verdiği ekonomik objektif pazarı, Anlaşılması kolay menü ve 18 mp sensör arası boşluklar giderilmiş 7d nin sensör teknolojisi kullanılmış...
edit: böyle bir alet video çekimi sırasında oto fokus kullanacak olan arkadaşlar elbette ki lensin sesini kaydetti diye yakınacaktır* *. behzat ç ve house gibi dizilerin çekildiği 5d ile aynı görüntü işlemcisini kullanmaktadır. aletin geniş lens seçenekleri ve cradle seçenekleri de http://www.handyfilmtools...product.php?id_product=73 bu aletin profesyonel kullanıma da gayet uygun olduğunun bir kanıtıdır. pek çok düşük bütçeli yapım artık bu tip aletlerle çekiliyor. 8gb'lık bir hafıza kartı gayet yeterli bir çekim hacmi sağlamaktadır. hızına gelince, paparazzicilik oynayacaklar 5d ve üstünü tercih edebilir. saniyede 3.7 frame çok da yeterli bir hız diye düşünüyorum, üstelik bu hızda her birisi 30 mb'lık raw ve 10 küsür mb'lık jpeg dosyasını aynı anda kayıt edebiliyor*. ama diyorum ya full frame olmaması geniş açı kullanımlarda sıkıntılı, 10-20 mm alacağınız lens 16-32 mm'ye tekabül edecektir.
harika görüntü kalitesi ve saniyede 50 fps ye kadar hd video çekebilmesiyle öne çıkan, 5d mark II ve 7d den sonra gelen makinesi.
bu makinayla ilgili bir sırrım var, nikon d90'a çakar gerisine karışmam, kıyaslamayın bile!
bu canavarla çekilmiş muğla-akyaka'dan bir görüntü:
görsel
edit: ben de diyorum bu entry neden hep eksi alıyor?
tsiraya teşekkürler.
fotoğrafı ben çekmedim. megapixel kavramını bile bilmeyen arkadaşımın makinesi ile kendi çektiği resim.
bu da size ders olsun. cebinizde para var diye makine almaya niyetlenmeyin. böyle rezil olursunuz işte.
gerçek hayattan daha net videolar çeker. Work and travel yapma amacım.
bu gün itibariyle edindiğim. 400 d den sonra ilaç gibi gelen harika-i şahane. sanki biraz geç edindiğim alet ayrıca ama olsun. yakında kendisine alacağım lenslerle uçuracağım cihaz. ikinci el lens satmak isteyen fotoğrafçı yazarlara da alıcı olduğumu belirtmek isterim.
amsterdam arena altındaki mediamarkt tan aldığım makinedir. 600 € idi fiyatı. kullanıcıları varsa eğer güzide sözlüğümüze ve benimle görüşlerini paylaşmayı tercih ederlerse de çok memnun olurum.
Japonya'dan getirttiğim profesyonel fotoğraf makinesidir.
Bu makineyi kullanan insanların en çok karşılaştığı sorunlardan bir tanesi, HD modunda video çekimi yaparken 10 saniyelik çekimeizin vermesidir. Ancak bunun çözümü oldukça basittir. ilgili makine alındığında yanında verilen kart class 4 hafıza kartıdır. Ancak bu kart maalesef HD çekimlerde yetersiz kalmaktadır bu sebeple bu makineyi alırken eğer HD video çekimi yapacaksanız mutlaka class 10 hafıza kartı almalısınız. Hatta makineyi alırken kartsız alıp bu kartı almalısınız.
Eğer biraz profesyonelseniz ve video çekimine oldukça meraklı biriyseniz kesinlikle ilk yapacağınız işlerden bir tanesi 50mm lens almaktır, 50mm lens ile yapabielceklerinizin bir sınırı olmadığı gibi hayatınızın akışı değişecektir, hayatınızın her anını video ya çekmek isteyeceksiniz.
Son olarak 7d mark ile karşılaştırmalarda video çekimlerinde neredeyse sıfır'a yakın fark bulunmaktadır, behzat Ç. nin 1.sezonuna ait bir çok bölüm 7d mark lar ile çekilmiştir. bunu 550D ile de yapabilmeniz oldukça basittir.
Herkesten aynı şeyi duyabilirsiniz. başlangıç için sağlam bir canon. çok profosyonel çalışıcaksanız nikona geçebilirsiniz.
550d denen makine her yönüylü tatmin eder kullanıcısını.
Başlangıç seviyesindeki adamın beklentisi 3 birimse 550d 5 birim tatmin eder
canon'un başlangıç için gayet ideal olan, 1080p video çekebilen fotoğraf makinesi. gerekli olduğunu düşündüğünüz lenslerle desteklendiğinde gayet memnun eder.
fotoğraf ve video kalitesi ise kesinlikle tatmin edici, oyuncak gibi tamam ama herhangi bir grip ile bambaşka bir alete dönüşen cıyak cıyak eden perde sesli pek sevmediğim makinam.
daha 19bin shutterdayken lastiği çıkan malzeme kalitesi düşük oyuncak gibi bildiğimiz plastik dslr.
hıza ihtiyacım olmaması ve tam kare sensörlü bir makina almaya param yetmediği için 2 senelik birlikteliğimizi 4 yıla çıkaracağım giriş seviyesi dslr.
kendisi ile 2 ay evvel tanıştığım ancak şu an itibarı ile satışa çıkardığım makinam. almak isteyen sözlük yazarlarının bir mesaj uzağındayım.
giriş seviyesi bir makine olmasına rağmen usta ellerde mükemmel işler yapabılabilir bu makineyle. fakat gerek ağırlığı gerekse denklanşör sesiyle profesyonelleri tatmin etmez.
http://www.canon.com.tr/F...ras/Digital_SLR/EOS_550D/
bir gün benim olacak aman ne zaman bilmiyorum.
3 gün önce tanışıp bir türlü elimden bırakamadığım oyuncağım.

yaklaşık 1 ay kadar önce çokta araştırmadan teknosadaki satış temsilcisinin önerisi ile EOS 1100D'yi 75-300 ve 18-55 lensleriyle birlikte 1.500,00 TL'ye aldım. 2 hafta kadar bu makineyle çekimler yaptım, gayette güzeldi. Sonrasında 550D yi araştırmaya başladım. yaptığım karşılaştırmada 550d'nin 1100d'den daha üstün özelliklere sahip olduğunu gördüm.

huyum kurusun rahat edemedim. gidip 550d'yi de aldım. 3 gündür 550d'yi kullanıyorum.. e haliyle de 1100d boşa çıktı. bu nedenle satmayı da düşünüyorum. ilgilenen arkadaşlar ulaşabilirler..

550d; hiç düşünmeden, gönül rahatlığı ile tavsiye edeceğim bir cihaz. 1080 (full hd) video çekme imkanı sağlayan, harici mikrofon takılabilen, 18 megapixel gibi gayet tatmin edici bir çözünürlük imkanı sunan ve 2011 yılının en çok satan bu modelini elinizden düşüremeyeceksiniz..

nikon d90 ile karşılaştırmalarına google aracılığı ile ulaşabilirsiniz..

edit : nikoncular eksileyip durmayın, ccc canon siker ccc