bugün

illallah ulan dedirten bakkaldır.

muhtemelen bu bakkalın yüzünde sevimsiz bir tebessüm mevcuttur.
muhtemelen 1 koli (yaklaşık 1000 adet) sakız alana 1 adet teflon tava hediye promosyonuna girmiş, yani toptancı tarafından keklenmiş satamadığı sakızlar elinde patlamasın diye bu yola başvurmuş, yaşlı, çelimsiz, uyuz bir bakkalın ta kendisidir.
kayserilidir.
daha sonraki alışverişte verdiği sakızı para yerine geri almayanla aynı esnaftır.
5 ve 10 kuruşları, duruma göre sakız veya çikolata olarak veren bakkaldır. gözünü seveyim bakkal amcamın.
bakkaldan başka birisi değildir.
5-10 kuruş eksik kaldığında esnafa sakız vermek suretile intikam alınması muhtemel esnaftıt.
biz de 5 10 kuruş yerine sakız verelim ,bakalım nasıl oluyomuş dedirten hareketler.
türk insanının zekasını gösteren örneklerden biridir.
türkiye ortodontistler birliği tarafından vatana hizmetten onur ödülüne aday gösterilmesi gereken esnaftır. tabi eğer sakız şekersiz ise.
herkes tarafından 1 sakız parsının peşinde koşulduğu sanılan, ancak aslı olmayan durum. nerden mi biliyorum. benden ürün alan market bakkal sahiplerinin, bide pis pis yüzüme bahıyolar sağızı verinca, hamuğa gğğooyummm!!! demelerinden biliyorum.
--spoiler--
bozuk parası olmadığını idda eden bakkaldır. madem bakkalsın bozuk paran olcak ama arada bi olmaya bilir tabi doğaldır ama bu çok sık oluyorsa işin içinde bir ibnelik vardır.

başıma böyle bir olay gelmiştir anlatıyım şöyle ki, sık sık gittiğim bakkal bozuk param yok diye bana birkaç kez sakız vermiştir. hadi bi kere tamam iki kere de eyvallah ama üçüncüde çok yahu. ben de gıcıklık olsun diye bi gün yaptığım alışveriş sonucun da yüzbin eksik para ve bana daha önce verdiği sakızlardan birini vererek hesabı ödedim. önce yüzüme tip tip baktı, sonra gülümseyerek kabul etti. napalım hep senin bozugun olmucak değil ya, arada sırada bizde de olmuyor.
--spoiler--
Para üstü almamak dolaylı yoldan size enflasyonun yükseldiğini hissettirir. Bunun yerine sakız almak daha doğrusu sakız teklif edilmesi mantıklı olabilir. TL' ye geçerken, maliyetini bile kurtarmamasına rağmen 1 kuruşların piyasaya sürülmesindeki temel mantık budur. Ayrıca hiç yoktan iyidir. Sakız işte.
o cikleti sonraki alışverişte kullanmak istediğim bakkaldır.
bedava aldığı çikletlerle 10 kuruş 10 kuruş zengin olmuştur. dükkanı büyüttü sırf o çikletler sayesinde.
türk bakkaldır. 5 kuruş kar yapmıştır her cikletten.
iyi bok yedigini düsünen bakkaldır . para bulunmadan önceki takas döneminde yaşamak istemektedir.
şu an apartmanları vardır.
ticaret zekasını konuşturmuştur.
bakkalın suçu yok. cikleti para üstü olarak kabul eden müşteride kabahat. biz halk olarak böyle her söyleneni yapar hakkımızı aramazsak adamlar apartman da diker, söküğümüzü de diker.
(bkz: erdal bakkal)
2 tl lik alışverişte 200 tl üzerini bile cikletle verdiği kayıtlara geçmiştir.
90' larda sayıca bolca olan, günümüzde sayıları azalmış, nispeten sokak arası mahalle bakkalıdır. O dönemin bakkalları günümüzde emlak işleri ile uğraşmaktadırlar.
büyük bir icat bulmuştur ama bunu fark etmesi baya bi zaman almış olsa gerek.
erdal bakkaldır kim olacak allasen.

edit: layn! eksileyenin anası babası ölsün. heh. hadi bakalım.
Özlenen bakkaldır, şimdi marketlerde 5 kuruşu bile para üstü olarak çevirilmektedir.