bugün

olabilecek kaza öncesi yapılan son telefon konusmasıdır.
polis çevirirse eğer ruhsatin arasina 20 ytl yerleştirerek yırtacağınız durum.
trafik kurallarına göre yasak, bize göre serbest olan yaptığımız bir eylemdir.
yapılırken çok dikkatli olmak gereken eylemdir.
alkollü araba kullanmaktan daha tehlikeli davranış. kesinlikle yapılmamalı, kıyın paranıza araç kiti veya bluetooth kulaklık alın.
sudoku çözmek kadar zekayı geliştiren bir eylemdir.
(bkz: telefonla konuşurken araba kullanmak)
bu adam allahını yapıyor bu olayın helal olsun.

görsel
iki işi aynı anda yapamayan kişinin kesinlikle girmemesi gereken olaydır.
araba kullanirken yanindakiyle bile duzgun konusamayan biri olarak asla yapamayacagim seydir. bide araba kullanirken mesaj yazanlari var bunun ki of.
Dangul dungul araba kullanmaya sebebiyet vererek, pat küt çıkışlar yaptırarak küfrün envai çeşidini yeme sebebidir.
Not: Bizzat ben, sayısız laf ediyorum. Bilinsin.
mesaj yazmaktan daha kolay olan eylemdir. fakat ikisinden de kaçınmak gerekir.
bir de bunun telefonla konuşurken araba kullananı vardır ki görülür kazanın habercisidir.
bugünden itibaren trafik kanununun 77. maddesi uyarınca kulaklık kullanarak telefon ile konuşan araç kullanıcılarına 15 ceza puanı ile 77 tl ceza kesilmesine başlandı. ya aracı sağa çekeceksin ya da araç içi donanımlar kullanarak telefon ile konuşacaksın.
bir araştırmaya göre kaza yapma riski sarhoşken araba kullanmaktan daha yüksek olan bir durumdur. araştırmanın detayını şu an hatırlayamadım ama trafik psikolojisi dersinde görmüştük. ve evet, trafik psikolojisi diye bir şey var.
Headphonela konuşmak tamamen yasaldır. iSterse polis yanınızda olsun.
polis: beyefendi kapatın o telefonu.
-bende tam sizi arıyordum.
Trafikte şu telefon kulağında kişileri görünce gidip telefonu ellerinden alıp kulak memelerine fiske atasım geliyor arkadaş.

illa konuşman gerekiyorsa o binlerce TL verdiğin telefonun ilk önce hoparlör özelliğini öğren bari...

Bir yandan vites değiştirmeye uğraşır bir yandan direksiyonla cebelleşir tek el ile, maymun gibi kılıkta kılığa girer. Konuşmayın kardeşim trafikte telefonla.

çok kısa ve acil konuşmam gerek dersen al hoparlöre at yan koltuğun üzerine telefonu rahat rahat konuş. Yok yok illa tek el kulakta olacak.
araba kullanırken,

otomatik vites ise, telefonu kulağınızda tutabilirsiniz. fakat tek elle çok ciddi bir hareket kabiliyetiniz olmalı.

düz vites ise, telefonu kulağınızda tutabilirsiniz. çok ciddi hareket ve vites değiştirme yeteneğiniz olmalı.

düz vites ve kulaklıkla kullanıyor iseniz dolmuşlardan uzak durun. zira yöneticinizle, amir, patron tarzı bir şey ile konuşurken bile dolmuşçunun bir hatası yüzünden kulaklığı unutup "senin ben .." tarzı bir cümle kurabilirsiniz ve amiriniz bunu üzerine alınabilir. tecrübe ile sabit.
Ringo Şabanların yaptığı eylem. Evet.
Orospu çocuklugudur net! Peki neden yaftaladim demi bu basit eylemi?
Öncelikle ben bir motosiklet kullanıcısiyim, aklınıza hemen yarış motorları gelmesin minik scooter imla istanbul trafiğinin kesmekesinden kurtulmak için edindim bir tane. 6 sene araba kullandım, kemersiz bindiğimi, sinyalsiz şerit değiştirdiğimi, aynayı ayarlamadan yola çıktığımı hatırlamam. Nihayetinde bu 6 senede hiç kaza yapmadım çok şükür. 2 aylıkta motor surucusuyum, şimdiden ufak tefek derken kaza saymayı bıraktım bile. Elinde telefonla yavaş trafikte instagram da gezen yavvvvsak! Gördü bu gözler. Sağa sola telefonla konuşurken dönmek için sinyal vermeyi siktir et, o tek elle önce vites küçültüp sonrada bir anda sağa kiran orrospu çocuklarına ise şimdiden alıştım. Yolda telefonla konuşmak için 2 alternatif vardır, ya aracında olur bu sistem kullanırsın ya da 20 liraya Bluetooth alır çözersin derdini. Bu oc lar 20 liralarina kıyamadı diye ben her allahın günü komando gibi 50 cc Scooter'a full armor ile biniyorum. Millet taksici ve otobüslerden şikayetçi, bense şahsi kullanıcılardan şikayetçiyim. Taksici adam evet aceleci, ekmeğinin peşinde, önüne geçtin mi en azından selektör yapıyor çekiliyorsun sağa basıp gidiyor, otobüsler zora düşmedikçe en sağ seritteler, ama takım elbiseli piç selektöre ihtiyaç duymuyor, sinyal zaten gereksiz sürtüp geçiyor sana. Götüne girsin sinyal kolu. En sağdan, emniyet serisinden gitmeme rağmen adam hızlanmam için selektör yaptı geçen pes dedim. Duran trafikte sağda yaşanan olayı çekmek isteyen orrrrospu, ayağını frenden çekip yokuş aşağı ittirdi beni, korna çalıyorum daha siklemiyor kaltak. yok amk diyorsunuz demi? Durum aynen böyle. Sırf antipati olusturmuslar diye aldığım go pro kamerasını takmıyorum ki insanlar "geliyor şerefsiz" demesin diye. Tüm sakinliğim ve dikkatime rağmen 2 ayda trafikte bordo bereli oldum resmen. Çok öfkeliyim çok...
Kazaya; gel gel yapmaktır.
Bir an oluşan dikkatsizlik, mazallah.
Trafik cezası nedenidir.
Azraile selektör yapmaktır.