bugün

Türk eğitim sisteminin açık ara önde olduğu karşılaştırma.
Almanlara göre biz baya gerideyiz malesef. Orda her geleni öğretmen yapmıyorlar doğal olarak.
Nasıl? Alman eğitim sisteminden sonrası boş olduğundan soruyu tam anlayamadım.
Turk egitim sisteminin tokatlayacagi vs.
valla cermenler cok zeki diye bir sey yok. bu kolaya kacip, kadere siginmaktan baska bir sey degil.

ben 5 yil oldu haberlesme sektorundeyim. ve canavar gibi adamlar var, cogu zaten yurtdisina kaciyor. hatta eger avrupada calismakla ilgili problemimiz olmasa (calisma izni falan) emin olun avrupadaki sirketler turk muhendislerini havada kaparlar. cunku sayisi az olsa da gercekten sorumlu ve gelisime acik turkler fark yaratiyor.

bu zekayla alakali degil. bu is ahlakiyla, sorumlulukla, gelisime acik olmakla, ogrenmeye ac olmakla alakali. bazi turkler bu sistemin yarrakligina ragmen bu ozelliklere sahip oluyorlar. ama milletin cogu bu ozellikler nedir bilmediginden bir baltaya sap olamiyor.
Alman eğitim sistemi taaa 100 yüzyıl önce gayet de önemsiz bi şehirden -Ulm 'dan, Türkiye de tokat, Bingöl gibi bi şehir düşünün, Albert Einstein gibi bir fizikçi çıkarmış bir sistemdir.

Bildiğim kadarıyla en çok Nobel ödülünü, direkt kendi eğitim sistemiyle almayı en çok başarmış eğitim sistemi, alman eğitim sistemidir.

Profesör aziz Sancar başka eğitim sistemlerinin yetiştirmesi sonucu Nobel ödülü almıştır.

Dünyanın gıpta ederek baktığı nasa 'yı amerika 'da kuran adam werner von braun 'dur, ve direkt almandır mesela.

Bugün kullanılan bütün otomobil ve kamyon motorlarını, jet motorlarını geliştirenler alman bilim adamlarıdırlar.

Alman eğitim sistemi sadece bugün değil, 100 yüzyıl önce de dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden biriydi -belki de en iyisiydi.

Türk eğitim sistemiyle karşılaştırılması düşünülemez.