bugün

ses, imge, üslup ve samimiyet dörtlüsünün olmazsa olmaz öğeleri olduğu edebiyat dalı.
umut taydaş'ın tanımıyla;

Şiir öncelikle bir rahatlama biçimidir. Bir kaçış; kurallardan ve kesinliklerden, sahte insanlardan, dizüstü ve karton sevdalardan, çıkarcı birlikteliklerden, topu topu iki kişi bile olsa kalabalıklardan. Şiir insanın kendini anlamasını sağlayan bir öğretici. Yazdıkça öğrenilir. Şiir, beyni yazı diline çevirmektir, bir genel itiraflar paketidir, insanın, istediğinde, karşılık beklemeden bir şeyler verebileceğinin ispatıdır da aslında, hayata zırhtır, zamana sancılarına tedavi, alternatif bir koleksiyon biçimidir, birikmiş kelimeler barındıran; bağlaçtır, intihardır...
bazı şeyler anlatılmaz yaşanır sözünü çürüten edebi yazı türü.
genellikle aşk içerikli olup, aşık olununca yapılan yazınsal eylemdir.
aydilgenin çok güzel bir şarkısının ismi
(bkz: poem)
ruhun konuşuşu.
günümüzde herkesin yapmaya ve de yazmaya çalıştığı "şey".. herkes de ilham perisinin icazetini bekler yazabilmek için. aşık olduğu varlığı anlatır sadece. duygularını kullanır.. ama bilmezler ki, "şiir duygularla değil, sözcüklerle yazılır.." unuturlar ki gerçek şair, şiir yazmak istediği zaman değil, yazmak istemediği zaman yazabilendir. sonra da nolur? halkın yüzde 85'i şair çıkar..

edit: hey benim duygusal edebiyatçım! hey benim garib şiir sevdalım hey! "ama bilmezler ki şiir duygularla değil sözcüklerle yazılır." he mi? vay ben senin allahına gurban be! ***
kelimelerin yavru ördekler gibi tatlı tatlı sırayla yüzdükleri güzel portre. çizilesi seyredilesi yaşanılası! *
şiir hayatını yaşamış ve bu dünyadan göçmüş,ancak soyleyecek sözü kalmış insanların kulaklarımıza fısıldadığı acı,tatlı,hüzün,aşk,sevda,efsane v.b. konulu sözlerdir.ilham denilen şey de budur aslında yaşanmış bişey vardır ve biz onu biliyoruzdur.yaşadıklarımızdan da etkilenince o insanları düşünürüz ve ilham geldi deriz halbuki gelen doğru kelimelerdir..
(bkz: üç tuhaf sözcük)
öyle tuhaf bir şey ki bir anda içinizi boşaltan,dolduran;sözcüklerin içinizdeki az ama haz ikilemidir.duyguların içinizde coştuğu en uçtaki anın yüreğinizden sonraki durak olan dilinize yansımasıdır,kimi zaman da yanılması.dünyanın bir yerinde sizi size anlatan,sizin duygularınızı size daha iyi anlatan biri olduğunu bilmektir şiir.
(bkz: son siirim)
bir sayfayı bir kelimeye sığdırabilme mesleğidir. sigortası bağkuru neyim yoktur. zaten bu mesleğin erbabları da sağlam kişiler değildir. şairlerin hayatlarını okuyunuz, görünüz...
(bkz: Cemal süreya)
behçet necatigil şiiri şöyle tanımlamıştır;

--spoiler--
şairin içinde bir gurbet vardır, devamlı... şiir gözetiminde biz hep o gurbete gideriz. şiir bir nevi ağarmadır, bir nevi beyazlaşma, yani gece karanlıksa bari geceliğimiz beyaz olsun deriz, isteriz. şiire ben böyle bir teselli gözüyle bakarım. şiir bir kelime yatırımıdır, bir anılar toplamıdır. bir dili mümkün olduğu kadar enine boyuna değerlendirme çabasıdır.
--spoiler-- *
bazen kafiyeli, bazen kafiyesiz
bazen ölçülü bazen serbest
bazen lirik bazen didaktik
bazen sade bazen karmaşık
bazen anlaşılan bazen anlaşıldığı sanılan
ama muhakkak edebiyatın olmazsa olmazı
süsü, rengi ve kokusudur şiir
yazabilene de şair denir ki sanıldığında çok az vardır.
bin sayfalık bir romanı bir sayfada özetleyebilme sanatıdır.
çok hassastır. evrilip çevrilmeye gelmez pek.
üşüyor ruhum.
ısınmaya ihtiyacı var.
ama öyle biri ısıtacak ki onu:
anne kucağı gibi sıcak
baba gibi guvenli..
var mı aranızda böyle biri?
var mı aranızda kendine güvenen?
adam gibi sevebilirim diyen?* * *
senelerdir yazılmasına rağmen tanımlaması tam olarak yapılamamış edebiyat türüdür.Kitleleri yönlendirmek için kullanılabilecek etkili silahlardan biridir.
(bkz: mehmet akif ersoy)
http://www.siir.gen.tr şiir sevenlerin gözden geçirmesi gereken bir site. amatör bir görüntüsü ve birçok açıdan eksik ama yine de vakit geçirmeye değer.
satırların bir biriyle sevişmesi.
bu şiir sözlükteki tüm seri eksi oy veren ibnelere gelsin.

ben seri oy veren ibneyim.
bilgi, tanım hiç farketmez
elimi mousedan çekince
gönlüm bundan hiç hazzetmez.

haber, tanım hepsi yalan
tek düşüncem yalan dolan
bir gazladı mı iki yılan
yazar mazar hiç farketmez.

işim gücüm seri oydur.
eh işte bile kullanmam
bana laf sokanlardan da
afedersin hiç kıllanmam.