bugün

üniversite eğitimleri arasında fark olduğunu sanmak, olacaktı da bir harften olmadı.

derse giren hoca varsa fark yoktur. isterse aynştayn girsin farketmez.

e peki o zaman odtü lüler neden çok tercih ediliyor derseniz tek sebep orayı daha zeki ve çalışkan insanların tercih etmesidir.

eğitim süresi belli, ders içeriği belli, öğretim yöntemleri neredeyse aynı, girdiler aynı, tek fark bu girdileri değerlendiren öğrenci.
yok canım nereden çıkarıyorsunuz böyle şeyleri? evet gazi osman paşa üniversitesinde okuyorum.
odtü ile sütçü imam bir oluyor bu durumda.

(bkz: yav he he)
eğitim ve öğretimin birbiriyle karıştırılmasından mütevellit ortaya çıkan kısmen doğru sanıdır. eğitim anlamında bakıldığında bir çok üniversite neredeyse aynıdır denilebilir. fakat iş öğretime gelirse durum değişecektir. üniversite imkanlarının fazlalaşması, referans üniversite ile aralarında önemli bir fark oluşturmaya yeter; orantılıdır.

örnek olarak tatil beldeleri ve burada bulunan oteller verilebilir. mesela, her şey dahil sisteminde havuz, deniz ve odası olan iki otele aynı diyebilirsiniz. aradaki farkı, bu otellerin ikisine de gittiğinizde anlayabilirsiniz. personel, oda kalitesi, otel imkanları, yemek çeşitliliği ve lezzeti vb. parametreler ayraçtır.

manavdan domates almaya gittiğinizde, yan yana bulunan 2 kasa domatesin fiyatlarının farklı olması da konuya örnek olarak verilebilir. farkı, her iki domatesi yediğinizde anlarsınız.

"daha pahalı olan, daha iyidir" diye bir şey yok. ancak ucuz etin yahnisi çoğu zaman iyi olmaz.
boğaziçi=bitlis eren demek gibi saçma bir şeydir.
Haklı bir sanıdır. Öğreticinin niteliği eğitimin kalitesini doğrudan etkileyen faktörlerin en başında gelir.
doğru bir kanıya sahip olmaktır. bir marmara üniversitesi' nin sunduğu eğitim ile diğer çoğu üniversite arasındaki farkı kimse inkar edemez mesela.
tespiti kolaydır.
bir dersin sınav sorularını karşılaştırın.
bir tanesi baba üniversite olsun biri de normal bir üniversite olsun.
birbirinden zorluk farkı var mı ya da istenen bilgi açısından büyük farklar.