bugün

(bkz: das kapital) (bkz: karl marx)

kapitalizmin ortaya çıkmasından önce üretim kullanım içindi, mübadele için değil!

kar dürtüsü, insan ihtiyaçları ile çatışır. nesneler amaçları dışında kullanılırlar.

kapitalist pazar, mala boğulur. kapitalizm, yaratmış olduğu üretim fazlasını yok eder. iş güvenliği satışlara tabi kılınır.

insan emeği, fiyat oluşumun temelidir. ( yeni düzen bunu yok etmeye çalışmaktadır)

soyut emek kavramı ortaya çıkaran kapitalizm her şeyi ortalama bir emek normuna dönüştürür.
bu maddi bir varlık değildir. sahip olduğu güç, bir kralınki gibi, yalnızca genel toplumsal kabulden kaynaklanır. doğada hiç meta yoktur.

kapitalizm, metaları sihirli güçlerle donatır. ama devrimciler mistisizme ve her türlü otoriterizme meydan okurlar.

para, bütün metaların standart değer ölçüsüdür. altın, paranın en kudretli biçimdir.

sermaye, kar üretir. artık değer işçiden nasıl çekilip alınır. rekabetin etkileri, kapitalist, değer yaratır. işçiden emeği çalınır.

sermaye, insan emeğini bir metaya dönüştürür. alıcılar-burjuvazi ve satıcılar-işçiler pazarda boy gösterir.

kapitalizm, üreticilerin topraklarına, hammaddelerine ve makinelerine el koyar. mülksüzleştirirler. emeklerini satmaya zorlanırlar.

*-*-
https://www.youtube.com/watch?v=rIX1jbbFaFc burada güzelce anlatılmıştır.
3 entry ile kapitalizm öğreniyorum adlı kitaptan alıntıdır.