bugün

görsel

şu çocuğu görüyor musunuz? yaşıtları bisiklet pedalına basarken o çöp bidonunun tekerleğine basıyor. yaşıtları '' onu yemem, bunu yemem '' diye sofrada terör estirirken o çürümüş muza iştahla sarılıyor.

acıtasyon yapmıyorum ben. hayatın gerçeği bu ki, tam da bu gerçeğe odaklanın istiyorum.

anneyi görüyor musunuz orada?

diğer anneler sinema sinema avm avm gezerken o çöp çöp, pazar pazar geziyor.

bak bir daha koyuyorum çocuğu;

görsel

bir daha koyuyorum ki, hayattan acı acı ders alın istiyorum. asi olmayın, isyan etmeyin, önünüzdeki bilgisayarın, elinizdeki telefonun bile kıymetini bilin. şükredin abi. sadece çocuğun sağ ayağına iyi bakın.

edit: şu alttaki yorumları okudum da bu sözlük iyice bitmiş. acıyorum ota boka trollük yapan o küçücük beyninize sizin. güya espiri yapacaklar. şakasını siktiklerim.
Yol yapanlar düşünsün panpa suriyelilere bakıp kendi milletini unutanlar düşünsün.
Çingenedir.
Sosyal medyada zikkimlandigi yemekleri paylasan andavallari rahatsız eder bu fotoğraf karesi. Çünkü onlar her zaman cahildiler, cahil kalacaklar. Empatiden uzak o yalan hayatlarını yasamaya devam etsinler ben bu zalim dünyanın kahrından bir sigara daha yakacam bu fotoğraf karesinin üstüne.
büyük ihtimalle zonguldak' ın ikinci makas taraflarından bir karedir. önceden bu insanlar çöplerden kağıt, plastik toplardı ama geri dönüşüm şirketlerinin kişilerden geri dönüşüm ürünü alması yasaklandı. bu işi de bazı büyük şirketlerin tekeline bıraktılar ve yüklü para cezalarıyla da bu işi yapan kişilerin gözünü korkuttular.

zonguldak ikinci makas' ta yaşayan vatandaşların çoğu geçimini geri dönüşümden sağlarken bir anda işsiz kaldılar. ne olması bekleniyordu ki? sırtını hükümete dayamış birkaç iş adamı biraz daha semirsin diye vatandaşın elindekini almanın sonucu bu işte.
Böyle durumlarda karar vermek için ilk ayakkabılara bakarım ben.
Ayakkabılar sağlam. eski ya da çamurlu bile değil. Yepyeni gıcır gıcır bot.
görsel
Bu fotoğraftaki insanların problemi yoksulluk değil görgü. Böyle tipler Çöpteki muzu yer. Dilenir. Ama Bağcılar'da apartman diker.
Bu Fotoğraf aklımdan çıkmıyor. akşam pazarda gördüm böyle kadın. Domates topluyordu. Çocuk elinden aldı domatesi yedi. Kirliydi domates. Pis içinde. Allah yardımcıları olsun çaresiz kadınların.
Ayakkabıya bakarmis da karar verirmiş de. Ayakkabisi yeni olan dilenci gökdelen dikme potansiyeli taşırmis. Vay anam vay siz nerde yaşıyorsunuz ya.? Ben bazen yepyeni ancak artık sıkıldığım giysileri yikanmis utulenmis sekilde giyilmeye hazir olarak çöp konteyneri yanına asıyorum ki birisi gelip alip hemen giyebilsin diye. Bana yaramayan kimseye yaramasin diye yemek çöplerinin icine atmıyorum. Ben o çöp karistiranlara insan olduğu icin değer veriyorum sen ise sırf yeni ayakkabı giydi diye senaryo yazıyorsun. Bravo boyle devam, doğru yoldasın çilek.