bugün

çünkü anlamına kullanılan kelime.
keza anlamına da gelir..
türkçedeki en güzel kelimelerden birisi.bir diğeri için
(bkz: eyvallah)
organize işlerde süpermenin her kullanışında diğer karakterlerin "höh" tepkisine yol açan kelime.
(bkz: bağlaç)
osmanlı devletınde kullanılan uzunluk bırımıdır. 86 cm kadarlık bır olcudur.
bunu okuyan bunu da okudu;
(bkz: zina) *
kullanması çok zevkli tek başına en havalı bağlaç.zira ondan sürekli kullanıyorum ben.*
eski anlami: 75-90 cm arasinda degisen bir uzunluk ölcüsü...
bu sözcükten sonra açıklama cümlesi gelir.
dilimize farsçadan geçme bir bağlaç. entry içinde pek havalı durması sebebiyle sözlük yazarları tarafından sık sık kullanılmakta. bir de doğru kullanılsa tadından yenmeyecek ya. neyse...
sebep ve bahane bildiren edat. önüne getirildiği cümle bağlı bulunduğu ana cümleden sonra gelir. bu yapısıyla aynen ki'li birleşik cümle gibidir. (ana cümle + yardımcı cümle) türkçe kökenli değildir. eski metinlerde (özellikle şiirlerde) "zira ki" şeklinde gelebilir.

tarif edemem çektiğim âLâmı felekten
zira ki anın zikri de bir başka elemdir
(nef'Î)
(bkz: keza)
sözlükte kullanılası kelimedir. yakışır.
endaze olarak da kullanılır.
organize işler filminden sonra dilimize iyice yerleşmiş kelime.
(bkz: zira ne ki)
hem "i" hem de "a" harflerinin uzatılarak okunması gereken farsça kökenli kelime.
bağlaçların en güzeli.
hep kullanmak istediğim ancak uygun fırsat bulamadığım bağlaç.
cümle içinde kulanıldığı vakit pek kimseler tafından''entelsiniz galiba'' gibi durumlara sebebiyet veren hede.
son zamanların sözlükte kullanılan en popüler bağlacı.

+ bize bu yakışmaz zira ........

+ ben demiştim zira ........

+ bu maçı kazanırız zira .......

+ bunu yazıyorum zira .....

bokunu çıkardınız zira önemi yok.
Bazı senaristlerin tekrar tekrar dile getirilmesinden haz aldığı kelime.bir dizide her cümle neden zira ile başlar anlamadım gitti.
muhteşem yüzyıl dizisinden sonra popülerleşen çünkü anlamındaki kelime. çünkü diyen kalmadı.
zira mı ? zira nedir ? diye bir filmde geçen repllik.