bugün

yatakta örtünmeye yarayan, içi pamuk, yün vb. şeylerle doldurularak dikilmiş geniş örtüdür.
pire uğruna yakılan nesne...kış günlerinin vazgeçilmez sevgilisi...
2 kişilik uyukuların paylaşılamayan nesnesi. aslında hatırlasalar 2 kişi uyuyabilmek için ne kadar çaba sarfettiklerini ve halen sayı tanımlanamayacak kadar çok insanın 2 kişi olabilmek için uğraşıp durduğunu, işte o zaman bırakırlar yorganı çekiştirmeyi sarılıp uyurlar. ayağın mı üşüdü? sar yanındakinin ayağına, bak bakalım yorganla cebelleşmeye gerek var mıymış.
kavga bitirici bir ozellige sahiptir cofi annan misali.
içine saklanabileceğin,sarılıp uyuyabileceğin bir şeydir yorgan.Yalnızlığa birebirdir yani.iki kişilik yalnızlıklar vardır bir de,yorgan 3. şahıslık etmese,kelimeler ziyan...
ayrıca yorganın altına girerek telefon ile sevdiğinizle konuşmak ayrı bir keyiftir.. *
yönetmenliğini caner yalçın'ın yaptığı, pek çok ödül kazanmış bir kısa film. 1980 sonrasını konu alan trajik bir öykü.
zira eğer kız arkadaşla yorgan altında konuşulacaksa arada bir kafayı çıkarıp nefes almak lazımdır. şnorkel kullanalım diyenleri ayrı bi keseye koymak lazımdır tabii. zaten yorgan belli bir süre sonra terden ıslanarak ağırlaşır ve rahatsız etmeye başlar. işte bu esnada bir hışımla yatağı yorganı dağıtıp balkona koşulur, üşütülür, hasta olunur, yine yataklara düşülür. bu böyle kısır bi döngüdür. *
nejat alp' in söyelediği ve dinleyenleri yerinden kaldıran oynak bir şarkı.
mutlu yuvalarda sıcacık geceleri anımsatır, o benim hiç sahip olamadığım.
yorgan, kelime olarak kendi içinde kıvrılmış bir kelimedir. kelimesel olarak incelersek, yorgan'a inan yorgandan başka bir kelime denilemezdi. yani o kadar yoragn ki, yorgan ya, hiç bıçak gibi değil. yorgan çünkü. kelime olarak. yorgan yumuşacıktır. sabahları ise erken kalkarız. para kazanırız. yorganımız. yorganımız. yeni yorganlar almak için para kazanırız. ama sonra bunları ağız tadıyla kullanamayız. dikkat edersen. sürekli yorgan. yorgan.

bence dünyanın şu dk itibariyle en muhteşem kelimesi. bi desene bak; yorgan. (kalem de olmazdı hiç)
anadan babadan uzak, ergen öncesi muhtaç hallerde, hayatınızda ilk kez gördüğünüz uzak bir akrabanın evinde, hasretten ve yanlızlıktan yaşaran gözlerinizi saklamaya yarayan kılıf. yatarsın yatağa çekersin başına...
ne isterseniz yapar. her şekle girer ve sizi kesinlikle aldatmaz. üstelik çok sıcak tutar.
ayıbın altında olduğu söylenen örtüngeç.
ortamı terk ettiğinde kavganın son bulduğu gizemli kimse.
görsel
kış gelip çıkarıldığında ve soğuk gecede ilk kez üstünüze örttüğünüzde, size sıcaklıkla birlikte bir sürü tanıdık duygu ve çağrışımı da beraberinde verir. bu yüzden yorganlarımızı çok severiz.

edit: imla.
anne sıcaklığıdır.
sen ki beni ürkütücü hayal gücümden koruyacak tek kahramanım. beni birden açılan oda kapısından ya da gardroptan çıkan zombilerden, ya da ne bileyim, ağzı yüzü kaymış ayakları ters, uzun saçlı, ürkütücü bi surata sahip küçük yaştaki gecelikli kızlardan korumaktan hiç yılmadığı için, çocukluğumun en güven veren objelerinden biri olduğun için, sana sarıldığımda güvenle uyuduğum için teşekkürler.

ama artık büyüdüm. o nedenle sen çekil, halüs* şöyle yanıma gelsin.
An itibar ile sezonu benim icin acilan yumusak kucak. Iyi ki varsin yorgan.
hurçlardan dışarıya çıkmaya hazırlanan kalın örtü.
gayet başarılı bir kısa filmin adıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=XBA1kUXjiVQ&feature=related
Mevsimi gelip de pikeden, battaniyeden bu örtüngeçe geçiş yapılınca hayli zorluk çekilir. Zira ağır gelir, içinde kendini bir hayli ezilmiş hissedersin. Ama bir kaç gün sonra kuş gibi hafifdir. Kış gecelerinin vazgeçilmezidir. Sabah içinden çıkmamak için çırpınırsın ama nafile. Bir de içinde sevdiceğinle beraberden işte o zaman çıkmak zulümdür.
kış örtüsüdür.

ayrıca; inanılmaz mikro iklime sahiptir. ortamın ağır abisidir. koca yatakta yeri gelir yerini dar eder insanın bu kadar da işgalcidir.
Ölene kadar öyle yada böyle insanı sarıp sarmalar.
Hangimiz üstümüzden yorganı çekseler üzülmeyiz ?