bugün

ygsde toplam 5 tane "din kültürü" sorusu çıkacak. sanırım lysde de 5 tane. ve bu sorular tarihten 3 coğrafyadan 2 sorunun yerini alıyor.
E) allah bilir.
olmaması gereken sorulardır. ateist gençler ne yapacak? sorusu akla gelir.
2 tarih, 2 coğrafya, 1 tane de felsefe sorusunun yerini alacak olan 5 sorudur.
Din felsefesi ve ahlak felsefesi çıkarken, din kültürü ve ahlak bilgisi neden çıkmasın dedirten olaydır.
ben şahsen bu tür şeylerin en büyük destekçisiyimdir. din dersini bırak, bana göre fıkıh akaidlerinden soru sorulsun anasını satayım. herkes seve seve olmasa da zorla öğrensin dinini. isterse çıkar sonra, islam'da recm olduğunu öğrenince ''goddammit'' deyip şoke olmadan, baştan alsalar eğitimlerini daha makul olur.

heee, ama şu var: akp rejiminin popülaritesini arttırmaktan başka bir amacı olmayan icraatlarından biri daha bu bence. çünkü din kültürü ve ahlak kültürü zaten bir dinler tarihi dersi şeklinde. abuk gubik bir şey. ben sadece sübhaneke'yi öğrenmiştim öğrenciliğimde, şimdi değişti mi bilemiyorum.

yani sen bu dersten soru sorsan ne olur, olmasan ne olur... ne soracaksın? hanefilerin müzik konusunda bakış açısının delillerini mi? onu soramayacaksın tabii ki, çünkü kimse bilemez. elbette ki gidip abuk subuk paragraf soruları soracaksın. herkes de yapacak. şimdi o tarihe, coğrafyaya ayrılan seçici soruları neden alıyorsun oradan? anlayamıyorum arkadaş, bu akp eğitimin anasını bellemekten sıkılmayacak mı?

altyapıyı hazırlasa, eğitim sistemindeki din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini yeniden revize etse, seçici ve adil sorular sorsa, amenna... ama ortada plan yok, program yok; damdan düşer gibi böyle şeyler yapıyorlar. altında da şöyle bir mesaj var: ''bak biz nasıl islamcıyız görüyon mu, bak din dersinden soru soruyoruz keferelere...''

ya bi yürüyün gidin allasen...