bugün

" yağ satarım, bal satarım, ustam ölmüş ben satarım " şeklindeki çocuk tekerlemesi.
"arkasına bakana dayak atarım" şeklinde devam eder.
Yağ satarım, bal satarım,
Ustam öldü, ben satarım.
Ustamın kürkü sarıdır.
Satsam 15 liradır
Zam-bak Zum-bak
Dön arkana iyi bak.

tekerlemesiyle dolaşan ebe ve halka şeklindeki grupta arkasına mendil koyulan çocuğun ebeyi yakalamaya çalışmasıdır.
"Hepimiz oynadık ve belki bu devrin çocukları da oynuyorlardır. Ne? Yağ satarım bal satarım, ustam öldü ben satarım. Çok masum gibi görünen bu oyunun aslında gelecek kuşaklara çok tehlikeli makyavelist miraslar bırakan ve kapitalizmin özellikle pompaladığı acımasız kodlar içeren bir beyin yıkama yöntemi olmadığını kim söyleyebilir? Yağ ve bal satan çırak, ustası ölünce malları hemen kendisi satmaya başlıyor. Ne bir üzüntü, ne duygu ne de taziye mesajı. Çırağın tek derdi rahmetli ustasının malına konmak ve onları satarak kendi gemisini kurtarmak." can barslan nın dediği gibi cocuklarımıza yağ satarımın taziye mesajlı versiyonlarını öğrenmek gerektiği kanısındayım.
küçükken koşacam diye kafamı yardığım oyundur.
bal satan ustasının zamansız ölümünden sonra çırağının delirmesi ve delirmesinden sonra gün boyu tekrar ettiği söz kalıbı.
Ustası ölmüş gitmiş çırak hala yağ bal satma peşinde böyle vefasız çırak olmaz olsun yazık vallahi püüüüü....
- tepkili bir vatandaş
cep telefonu ve bilgisayarda oyun oynamaktan gözleri kızarmış,
katkı madeleriyle şişmiş, yağ ve balı dev alışveriş merkezlerinden satın alan hiperaktif çocuklar için anlaşılması güç tekerleme.
Arkama mendil koymadılar diye gidip bir köşeye ağladığım bir oyundur. ehehe... küçükken sümüklünün tekiydim anımsıyorum da..
Ustam ölmüş ben satarımla birlikte esnaflıkta çığır açan çırağın manisi. Lan seni ne durdurrabilir yürü be koçum.
ilk okulda koştura koştura oynadığımız oyundur , eyy gidi günler eyy...
ustası ölen bir çırağın hüzünlü haykırışları.*
küçükken okulda oynardık. şimdiki çocuklar sosyal medyada takipçi satarım havalarındalar tabi. girmeyelim mevzu uzar.
Ustası ölen bir çırağın ustasına saygısını anlatan oyun şarkısıdır. Mesleğin devam ediyor usta! Gözün arkada kalmasın. Rahat uyu anlamında söylenen sözlerdir. Çok duygulandım şimdi.
Annem ölmüş ben satarım...
Her jenerasyonun bildiği ve oynadığı klasik mendil oyunu.
70 yaşındaki de oynamıştır, beş yaşındaki de halâ oynamaktadır.
Bir de kutu kutu pense hadisesi vardır, o da ilginçtir bak!

Sözlükte bugün hunharca sözü edilen " bal" mevzusunun sebebi ne ola ki?
Bal da bal... Hayırdır inş!
ustasının arkasından iş çeviren uyanık çırağın şarkısıdır.
Ustam çaylak oldu ben yazarım.
canan karatay'ın tepkisini çekecek çocuk oyunudur.
Ustam kezo ben satarım.
cenk Erdoğan trio'dan olan versiyonu mendil sallatır.
5 yaşında bunu oynarken yanımdaki kızın altına işemesiyle birlikte bende travma yaratmış melodi. ne zaman duysam tüylerim diken diken olur, çişim gelir.
(bkz: ustamı öptüm ben yaşarım)
artık ona 'simit satarım' da eklendi.
uludağ sözlükte bir süredir her gün oynanan oyun.
güncel Önemli Başlıklar