bugün

Trajikomik bir hadisedir.

Dün gece Ankara armada da bir arkadaşımla buluştum. Kendisi her ne kadar bana kardo dese de ben bu tabiri pek sevmediğimden kendisine kanka diyorum. incide anlaticak olsam panpa ekşide olsa ofisten arkadaş vs derdim ama burada anlatıyorum.

Neyse işte ben kankama son okuduğum semerkant isimli kitaptan bahsederken yan masada oturan kızlardan biri atıldı. *
Yan masadaki kizlardan biri: ymkb *
Callofcu: callo
Callonun kankasi: ck *

ymkb: semerkant diil mi o kitap?
callo: efendim? *
ymkb: semerkant, amin maalouf un kitabından mi bahsediyorsunuz yani?
callo: ha evet, okudunuz mu?
ymkb: ben okuyordum aslında da siz sonunu soylediniz biraz önce.
callo: nasıl guzel mi sonu?
ymkb: efendim anlamadım?
callo: ha yanlış oldu, kusuruma bakmayın yan masalarda oturanlarin semerkant kitabini okuyor olabileceğini düşünemedim.
ymkb: düşünemezdiniz zaten.
callo: neden o?
ymkb: kimse düşünemez.
callo: benim dusunemeyecegim ne malum peki?
ymkb: öyle demek istemedim ama.
callo: ben yanlış anladim o hâlde. kusuruma tekrar bakmayin. iyi geceler.
ymkb: rahatsiz ettiysem siz kusuruma bakmayin.
callo: yok etmediniz tekrar iyi geceler.
ymkb:size de.

Konuşma bitti kankam yüzüme doğru bir tuhaf bakmaktaydi.

Kısık sesle şöyle dedim;

Callo: Noldu olum?
Ck: lan kıza niye ters cevap veriyosun lan?
Callo: normal konustum ki kanka. Şimdi kız mi haklı ben mi hakliyim?
Ck: lan kız haklı tabi. Özür dileyip masamiza davet etsene kısmetimi kapattın lan belki hayatmin askiydi o kız ?
Callo:sacmalama olum ya. Bak istersen kızın numarasını alayim sana.
Ck: sahiden mi?
Callo: hahahaha olum mal misin ya? Ne alicam kizin numarasıni. Çok istiyorsan kendin al.
Ck: sen iyice pustlugu ele aldin ha.
Callo: iki çay daha içip kalkalim kardo.
Ck: tamamdir ama şu kızın numarasini alsam çok iyi olacak.
Callo: bak şimdi acil elimumarasını yapalim istersen.
Ck: valla uyar. Sarjlar bitti mi?
Callo: benimki bitmis kardo hay aksilik.
Ck: benimki çoktan kapali. Hadi başla.

Yan masadaki kızı dürtüp *
Callo: şey acil telefon açmamiz gerekiyor da arkadaşımın dedesi yoğun bakıma kaldırılmış. Tam konuşurlarken telefon kapandı.
Ymkb: öyle mi? Çok üzüldüm buyrun konuşsun arkadaşınız.
Callo: çok tesekkur ederiz. 1 dk sürmez.

Telefonu aldığım gibi ofisten arkadaşıma uzattım. Kendi telefonunu arayacak böylelikle kızın telefon numarasına ulasmis olacakti. O anda benim aptal arkadaşım kendi telefonunu sessize almadığından telefonu "çak bi selam canım baksana alev alevv" diye çalmıştı. Cuma namazinda telefonu çalan amcanın namaz kilarken bir yandan elleriyle pantolonundaki telefonu kapatma girişimi benzeri sacma sapan bir görüntü ortaya peyda olmuştu. Kankam güya amcasıyla konuşuyor, "Yaşar amca, dedem yaşayacak mı?" diyordu. Amcasının telefonunu ezbere bilen süper dahi arkadaşım kendi telefonunun sesini bastirmak için bağırdıkca bagiriyor, çevredekilerin bakışlarına karşı "amcam biraz sağır da." gibi bir cümle savuruyordu. Bense masanın altına bir sey düşürme bahanesiyle yarila yarila gulüyordum. Diğer yandan da kankamin bacagina yumruk salliyordum "yeter amk gömdün bizi" babinda.

Kankam olacak einstein in kayıp üvey torunu allahtan konusmayi kısa kesmeyi akıl etti. Son arananlardan numarasini silip telefonu bana uzatti. Ben gülmekten kıpkırmızı olmuştum. Lakin kafenin dışındaki loş ortamda pek belli olmadığını düşündügumden rahattim.

Callo: çok tesekkur ederiz, arkadasimin dedesi sağlığına kavuşmuş.
Ymkb: aa ne çabuk?! Neyse onemli degil yardimci olabildiğime sevindim.
Callo: telefon çok işimize yaradi gerçekten sagolun.
Ymkb: telefonum masanın altında gülmekten kipkirmizi olmaniza bir nebze yardim edebildiyse ne mutlu.
Callo: efendim?
Ymkb: önemli degil. iyi gecelerr gecmis olsun.
Callo: size de.

Kankama baktığında masanın altina girmiş hunharca gülüyordu. Kahkahasi kafenin disaridaki yerinde bile yankilaniyordu. O an biraz önceki durumumu anladım. Ve derhal hesabı kankamın üstüne yıkıp oradan uzaklaştim.
Komik olan hadise. Yalnız, ee sonra nolmuş?