bugün

ingilizcede 57k söz kökünün 37ksını kullanmıştır.
Adına 1000’den fazla film yapılmıştır.
incilden sonra en çok alıntılanan yazardır.
ingilizceye en çok kelime kazandırmıştır (1600 civarı). Bunu teyit edemedim ama bazıları John Milton diyor en çok kelime kazandıran.

Taş kalpli, kem gözlü gibi sözcükler hep Shakespeare’in türettiği sözlerdir.

Muazzam bir dimağdır. Eğitim görmemesine rağmen ve italyaya hiç gitmemesine rağmen hakkında kitap yazmıştır. insanlarla çok sohbet edermiş. Bana kalırsa Marlowe’dir bu Shakespeare ama Mina Urgan beni bu konuda cahillikle suçluyor. Zaten ben kimim ki, gerçekçi olalım...
Shakespeare'yi küçümsemiyorum ama kanaatimce eğer Hz. Mevlâna ve Yunus Emre batılı olsaydı, onların yanında Shakespeare sönük kalırdı.
mina urgan'ın manevi kocası, benim ise manevi babam'dır. Biyolojik babam işitse la havle çeker, validem ar eder, erkek kardeşlerim mesafe koyar, kız kardeşlerim büyükçe dertlenir. Sevgili familya'm: müsterih olun, maneviyat öğrenin. Materyal düşünmeyin, tensel olmayın.

Yazım tarihinin yaldızlı ismi. Ne kadar övsem zayi olur ve sönük kalır.
James joyce hakkında ‘ Tanrıdan sonra en büyük yaratıcı Shakespeare'dir.’ demiş. Sanırım ingilizceye yarattığı kelimeler için.

Ben ise hakkında sadece beyaz atlı romantik prensim diyebilirim. Aynı çağda yaşasaydık bir şekilde onu bulurdum. Buna inanıyorum. Kimse de karışamaz.
Fesli yüzünden mezarında ters dönmüş ingiliz edebiyatçı.

Çok kuvvetli bir dili ve anlatımı vardır ki kendi uydurup toplumunun ortak diline kattığı deyimler vardır. Bu sebeple bile hayranlık duyulacak adamdır.
https://onedio.com/haber/...anilmaz-benzerligi-829920

--spoiler--

internetteki insanlar Anne Hathaway'in eşi Adam Shulman'ın oyun yazarı ve şair William Shakespeare'in reenkarne olmuş hali olduğunu düşünüyorlar!

"Anne Hathaway güzelliği için konuşuluyor fakat eşinin William Shakespeare'e çok benzemesine ve William Shakespeare'in eşinin adının resmen ANNE HATHAWAY olmasına ne demeli?"

--spoiler--
görsel
"hırsızdan bir şey çalmıştır güler geçerse soyulan
kendi kendini soyar boş yere kafa yoran"
onlarca spekülasyona, komplo teorisine sebep olmuş söz ustası. yazmış olduğu metinlerdeki hikaye, kurgu, karakter derinlikleri ve ifade biçimleri bugün hala erişilmemiş kalitededir.

dönemdaşı lope de vega ilk proleter tiyatro metinlerini kaleme alırken kendisinin saraya bağlı kalışı, sipariş üzerine oyun yazıyor olduğu iddiaları hakkındaki en büyük eleştirilerdir.
Pir'imizdir.
Korkuyorum
Yağmuru seviyorum diyorsun,
yağmur yağınca şemsiyeni açıyorsun.
Güneşi seviyorum diyorsun,
güneş açınca gölgeye kaçıyorsun.
Rüzgarı seviyorum diyorsun,
rüzgar çıkınca pencereni kapatıyorsun.
işte,bunun için korkuyorum,
Beni de sevdiğini söylüyorsun.
William Shakespeare.
görsel
Gizli müslümandır.

Biri mutlaka söyleyecekti.
görsel

Seçersen hatırlanma kaygısı olmayan bir yaşamı yalnız ölürsün, anın da senle birlikte ölür...
tarihin en büyük sanatçılarından biri.
ona göre hayatın bilumum unsuru birer sanattı. dünya bir sahne ve bizler de bu sahnedeki oyunculardık.
ışıklar içinde uyu, avon'un ozanı...
soneleri sanıldığı kadar özgün değildir. aksine birçoğu italyan şair petrarch'dan ve petrarchist adı verilen petrarch'tan esinlenen diğer şairlerden esinlenerek yazılmıştır. hatta bazı edebiyatçılar shakespeare'in petrarch'tan esinlenmediğini, aksine italyan yazardan çaldığını bile savunmaktadır.

shakespeare sevenler ve konuta ilgi duyanlar için kısa bir okuma.

(bkz: http://www.shakespeare-on.../shakespearepetrarch.html)
ingilizcede 57k söz kökünün 37ksını kullanmıştır.
Adına 1000’den fazla film yapılmıştır.
incilden sonra en çok alıntılanan kişidir ( bu cümlede anlatım bozukluğu oldu).
ingilizceye en çok kelime kazandırmıştır (1600 civarı). Bunu teyit edemedim ama bazıları John Milton diyor en çok kelime kazandıran.

Taş kalpli, kem gözlü gibi sözcükler hep Shakespeare’in türettiği sözlerdir.

Muazzam bir dimağdır. Eğitim görmemesine rağmen ve italyaya hiç gitmemesine rağmen hakkında kitap yazmıştır. insanlarla çok sohbet edermiş. Bana kalırsa Marlowe’dir bu Shakespeare ama Mina Urgan beni bu konuda cahillikle suçluyor. Zaten ben kimim ki, gerçekçi olalım...
tiyatro'nun babası olan ingiliz şair. evet.
https://www.youtube.com/watch?v=dvtkUwmd8jI
"...Ama sevgi güç verir, zamansa imkan.
Büyük engellerde bulur, büyük hazzı insan..."

(Romeo ve Juliet - William Shakespeare)
En büyük oyun yazarıdır.
ingiliz edebiyatının olmazsa olmazı diye kabulen edilen, okurken sizi gerçekten farklı dünyalara götüren bir nevi dahi. Bir eserini yıllar sonra okuduğunuzda o zamanki ruh halinize de göre elbette çok farklı anlamlar katacaktır hayatınıza...
Fesli bir delinin müslüman olduğunu iddia ettiği büyük edebiyatçı. Sorun feslinin müslüman olduğunu iddia etmesi değil ki adam deli zaten, asıl sorun bu delinin bu tip iddialarına inanıp, bir deliyi üstad gören geri zekalılarda.
shakespeare'in ruh durumuyla ilgili bir şey bilmediğimizi söylememize karşın bunu söylerken bile, shakespeare'in ruh durumuyla ilgili bir şeyler söylemiş oluyoruz. donne, ben johnson ya da milton ile karşılaştırıldığında shakespeare üzerine bu denli az şey bilmemizin nedeni, duyduğu kinlerin, kırgınlıkların ve nefret ettiği şeylerin bizden saklanmış olmasıdır. bize yazarı anımsatan herhangi bir açıklama ile yolumuzdan alıkonmuyoruz. karşı koymak, yol göstermek, bir haksızlığı açığa vurmak, bir şeyin öcünü almak, bir güçlüğe ya da acıya dünyanın tanıklık etmesini sağlamak arzusunun tümü onun bedeninden kovulmuş ve hazmedilmiştir. bu yüzden dehası hiçbir engelle karşılaşmadan, özgürce ortaya dökülebilir. yeryüzünde yapıtını eksiksiz dile getirebilmiş biri varsa oda shakespeare'dir, diye düşündüm, yeniden kitap raflarına yönelerek; berrak, hiçbir engel tanımamış bir zihnin varsa o shakespeare'inkidir.
kendine ait bir oda, sayfa; 64, virginia woolf.
Birilerinin bok atamayacağı kadar üstün kişiliği tam olarak kayıtlara geçemeyen üstad.