bugün

asıl nedeni, inci sözlük'te var olan @2 ruhunun buraya sıçramış olmasıdır.

bir başlık açılıyor, entry girecek kişi kendi fikrini güzel bir yazıyla anlatmak derdinde değil, sadece başlığı açanı göt etme sevdası içinde ayar vermeye çabalıyor.

dolayısıyla dışardan baktığınızda incinin küfürsüz olanı izlenimine kapılabiliyorsunuz.

diğer bir önemli neden ise, hiç kendimizi kandırmayalım yazarların çoğu vasatın altında yazar alımları baştan savma yapılıyor halbuki ciddi anlamda emek harcanıp kaliteli ama az bir yazar grubu oluşturulsa sözlük daha iyi bir yola girecek.

bir diğer neden ise, evrensel konularda ya da felsefe bilim gibi alanlarda yeterince bilgi sahibi olmayan yazarlar ''bak ben boş adam değilim'' imajı vermek için şakirt kemalist tartışmalarıyla dikkat çekme çabası içine giriyor.

sigmund freud ile dikkat çekici bir başlıkta 4-5 entry varken en basit şakirt kemalist başlığına sayfalarca entry giriliyor işte durum bundan ibarettir. b
(bkz: sol frame e bakınca anlaşılan şeyler)
(bkz: baştan savma)
bence en büyük neden bu:

''bir diğer neden ise, evrensel konularda ya da felsefe bilim gibi alanlarda yeterince bilgi sahibi olmayan yazarlar ''bak ben boş adam değilim'' imajı vermek için şakirt kemalist tartışmalarıyla dikkat çekme çabası içine giriyor.''

içerikli olmayan adamlar sağdan solda duyduğu klişelerle şakirt kemalist gibi popüler konulara saldırıyorlar.
aklıma ilk gelenler şunlar oldu:

- önüne gelenin yazar yapılması.
- yazarların yalnızca yazmak için yazmaları.
- yazarların türkçeye hâkim olmamaları.
- yazarların sözlük formatına hâkim olmamaları.
- yazarların tartışma kültürüne ve ahlâkına sahip olmamaları.
- yazarların bilgisiz, birikimsiz ve toy olmaları.
- katı yaptırımlar uygulanmaması.
+herkesi yazar yapıp baş trolleri çaylak yapmayıp yaptıklarına göz yummak
+laiklerin fazla coşmaları cemaatçilerin dini çok fazla kullanmaları.
+moderasyon'un bunlara hiçbirşey dememesi.
+bazıları hariç 8. nesillerin sözlüğe alışamaması.
+diğer sözlükler tarafından işgal edilmek.
+inci sözlüğü havalı sanıp oradaki muhabbetleri buraya taşımak.
her önüne gelen 20-30 entry yazan insanı sözlük yazarı yapmak.
- sözlüğe başlık açma hakkının en yeni yazarlara bile verilmesi

yani bu yüzden bir çok sorun çıkıyor. troll dediğimiz tiplerin büyük kısmı yeni yazarlar. yeni yazarlara belirli bir entry girmeden veya yeni bir nesil gelmeden başlık açmayı engellemek gerekli diye düşünüyorum.

- sözlükte çatışma ortamı oluşturacak başlıklar açılması

özellikle din, laiklik, spor ve siyaset gibi konularda, herkesin başlık açma gücü olduğu için saçma sapan başlıklar yüzünden seviyesiz tartışmalar çıkmaktadır.

benim önerim şu: yeni gelmiş bir yazar belirli bir entry kotasını doldurmadan başlık açamasın. kotayla uğraşmayan yazarlar ise başlık açmak için kendilerinden sonra bir nesil gelmesini bir yıl beklesinler ve öyle başlık açmaya başlasınlar. bu süreçte yazarlar hem entry yazmaya hem de sözlük kurallarını ve politikasını öğrenmeye fırsat bulurlar.
liseli ergenin çok olması. üniversiteli gençlerimizi gırgır şamata eksenli hayat yaşamaları. ve asla burasını bir sözlük olarak görmemeleri. bir gün inci sözlüğe dönecez ve herkes rahatlıyacak...
(bkz: hem mal hem yazar olmak)
(bkz: önüne geleni yazar olarak almak)
ilk defa kullanacağım bir bkz sanırım.

(bkz: am göt meme)
moderasyon yanlış yazılmış bir başlığı değiştirmek yerine içindeki entryleri silerse bu kalite yükselmez daha da düşer. sil silme demiyorum ama önce bir başlığa bak gözünün yağına ekmek banayım ya.
kemalist, şakirt ve birilerinin bir tarafına sürekli giren izmir başlıkları; bu başlıkları görünce moderasyon başka yere mi bakıyor merak ediyorum.
bir de şu yazarları anlatan şarkılar tarzı başlıklar var tama hadi olsun bu ama bunun türevleri olmasın insanın içini dağlayan şarkılar gibi mesela ne la bu oldu olacak adam döverken dinlenilecek şarkılar diye bir başlıkta açalım. *
ve en önemlisi biraz daha adam gibi yazar alımı yapılırsa çok çok iyi olacaktır. *
Genel geçer kural: marjinal olan ilgi çeker ve takip edilir. Amaç takip edilmekse bu sağlandığında mutlu olunur.
Son dönemlerde sözlükler oldukça revaçta. Bunda inci sözlüğün medyada yaptığı saldırıların payı yadsınamayacak derecede kabul edelim. Popüler olma isteği ise her daim mevcut.
Popüler olan sözlüklerde bundan faydalanmak isteyen onlarca yazar. Marjinal olmaya çalışan insanlar. Komedi dükkanında seyircilerin arasından tesadüfen seçilip oyunda rol aldıktan sonra dizi oyuncusu olan kızı hatırladım şimdi. Sonra çok insan bunu denedi o sahnede hareketlerinden bu çok kolay sezilebiliyordu. Bence durum bundan ibaret.
Ayrıca Uludağ sözlük için şunu da ekleyebilirim. Yeniliklere çok kapalı bu sözlük. Önyargı almış başını gidiyor. Bunun biran önce aşılması gerek. O zaman her şey daha anlaşılır olabilir.
en baba nedenlerden biri siktiri boktan bir platformu dünyasının merkezine koyarak trt genel müdürü kafasıyla çekip çevirmeye çalışan kasıntı insanların doluşmasıdır ortama. sözlük kaliteli olacak diye bir kanun mu var? kaliteden kasıt nedir? şimdi kalitesizse neye göre kalitesizdir? standardınız nedir? ulan herkesin gönlünce üye olup gelip sıçabildiği bir yerde "edebiyatçı ve yazarlar cemiyeti" gibi bir hava yakalamaya çalıştığınız için boğuluyor bu sözlük zaten. bırak isteyen kussun ishalini.
(bkz: büyüyünce son ütücü olucam)!
götüyle siyaset yapan çok var.
(bkz: olmayan şeyin problemi)
çoğunlukla geyik yapmak amaçlı başlıkların açılması, fikir paylaşımından çok fikir çürütmeye çalışılması, çok fazla cinsel içerikli başlıkların açılması ve bunlara yaptırım uygulanmamasıdır.
(bkz: ergen)
(bkz: #12535485)
yazmak için yazmanın getirdiği sıkıntıdır. haliyle kalite düşüşü kaçınılmaz.
(bkz: #12535524) gibi saçmasapan entrilerdir efendim.
eksini verdim güzel kardeşim.

yoktur öyle bir şey. tarzı farklıdır ekşi'ye göre. farklı olmak kalitesiz olmak değildir.