bugün

şellale filminde de süper performans göstermiş, yılmaz güney in bazı filmlerinde oynamış emektar aktör.ona göre amerika da 2 türlü insan var:
tom waitsdinleyenler
tom waits dinlemeyenler

(bkz: çok tuhaf soruşturma)
1 şubat 1936 izmit doğımlu ;
* inat hikayeler
* şellale
* hoşçakal yarın
* akrebin yolculuğu
* usta beni öldürsene
* tabutta röveşata
* istanbul kanatlarımın altında
* otobüs
* sürü
* duvar
filmlerinden bazılarıdır..
şu anda, ida dağı eteğindeki bir derenin kenarında bulunan enfes evinde çoğu zaman ikamet etmektedir. tiyatro, sinema, oyunculuk, vb. gibi ırmaklara garkolmayı düşünen ya da garkolan yurdum genci, insanı tuncel kurtiz'i çok iyi etüt etmelidir. ciddi bir oyunculuk yeteneğine sahiptir kendisi. hoşçakal yarın gibi oldukça kötü ve vasataltı bir filme hayat vermiş, tabutta rövaşata'da ahmet uğurlu ile beraber en güzel aktörlük rövaşatalarını atmıştır.

bir de çok güzel şiir okur** ve yadırgamadığımız üzere çok ama çok içer.
şehy bedreddin destanı' yla bütünleşmiş/bütünleştirmiş sanatçı.
show tv'de yayınlanan hacı adlı dizide hacı 'yı oynamış sanatçıdır.
duruşuyla, çizgisiyle,disipliniyle, birikimiyle türkiye'de sanatçı olma unvanını hak eden birkaç oyuncudan biri.
(bkz: şeyh bedrettin destanı)
(bkz: yılmaz güney filmleri)
yaşamın kıyısında adlı fatih akın filminin cannes film festivalinde yarışması sebebiyle, ayağındaki kırığa rağmen cannes'a gidip, törenlere katılan aktör.
cannes film festivalinde; yasamın kıyısında adlı filmde oynadığı rolüyle, en iyi erkek oyuncu dalında aday gösterilen sinemanın duayenlerinden biri.
kaz dağı eteklerinde zeytinbağı köyünde yine zeytinbağı adı taşıyan harika bir butik oteli vardır. kendisinin işletmeciliğiyle yeşillikler içerisinde sessiz sakin tepeden denizi izlemek, ferah bir odada konaklamak, leziz yemekler yemek mümkün. buarada kendisi eski ankara sanat tiyatrosu oyuncularındandır.
auf der anderen seite filmindeki rolü ile beni benden alan oyuncu. bir adama babalık, dedelik, abazanlık, küfür bu kadar mı yakışır.

büyüksün vesselam.
oynadığı rolü yücelten, gelmiş geçmiş en yetenekli en bi mükemmel oyunculardan. şimdi asi dizisinde oynuyor.
filmografi

Asi - 2007
Yaşamın Kıyısında - 2007
Kara Duvak - 2007
Hacı - 2006
inat Hikayeleri - 2003
Alacakaranlık - 2003
Şellale - 2001
O da Beni Seviyor - 2001
Kumru - 2000
Kurtlar Sofrası - 1999
Hoşçakal Yarın - 1998
Akrebin Yolculuğu - 1997
Safiye Hatun / Grafin Sophia Hatun 1997
Çökertme - 1997
Işıklar Sönmesin - 1997
Usta Beni Öldürsene - 1996
istanbul Kanatlarımın Altında - 1996
Tabutta Rövaşata - 1996
Cemile Ve Umudun Masalı - 1995
Bir Aşk Uğruna - 1994
Aşk Ölümden Soğuktur - 1994
Ağrı'ya Dönüş - 1993
Dunkle Schatten der Angst - 1993
Duvar - 1983
Bereketli Topraklar Üzerinde - 1979
Gül Hasan - 1979
Sürü - 1978
Kanal - 1978
Otobüs - 1974
Umut - 1970
Kuduz Recep (Aslan Arkadaşım) - 1967
Krallar Ölmez - 1967
Bana Kurşun işlemez - 1967
Silahların Kanunu - 1966
At Avrat Silah - 1966
Ağaların Savaşı - 1966
Silahına Sarılan Adam - 1966
Kanunsuz Dağlar - 1966
Karanlıkta Vuruşanlar - 1966
Kıran Kırana - 1966
Nikahsızlar - 1966
Çirkin Kral- 1966
Çingene - 1966
Zehirli Kucak - 1966
Kanunsuz Yol - 1966
Hudutların Kanunu - 1966
Yiğit Yaralı Olur - 1966
Konyakçı - 1965
Son Kuşlar - 1965
Haracıma Dokunma - 1965
Sokakta Kan Vardı - 1965
Krallar Kralı - 1965
Ben Öldükçe Yaşarım - 1965
Bir Caniye Gönül Verdim - 1965
Bitmeyen Yol - 1965
Üçünüzü de Mıhlarım - 1965
Babasız Yaşayamam - 1965
Sayılı Kabadayılar - 1965
Büyük Şehrin Kanunu - 1965
Sokaklar Yanıyor - 1965
Güzel Bir Gün için - 1965
Şeytanın Uşakları - 1964

ödülleri

9. Ankara Film Festivali, 1997 En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akrebin Yolculuğu
18. Antalya Film Şenliği, 1981 En iyi Senaryo Gül Hasan
31. Antalya Film Şenliği, 1994 En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Bir Aşk Uğruna
7. Sadri Alışık Ödülleri, 2002 En iyi Erkek Oyuncu Şellale
gecenlerde ilk defa gittigim antakya da, basini öne egmis bir sekilde hizli hizli yürürken gördügüm, asi dizisinin dedesi.
gül hasan filminin yönetmenliğini de yapmıştır.
yaşamın kıyısında filmindeki "yaşlı sapık amca" rölünde yaptıklarından sonra kendisinden tiksindiğim usta aktör.

zaten asıl beni benden alan nokta da bu: adam o kadar kaliteli bir oyunculuk sunuyor ki, önceden farklı filmlerini de izlediğim tuncel kurtiz in gerçekten sapık herifin teki olduğuna inandım. şener şen'i eşkıya filminde görünce senin de bilinçaltına "harbiden de eşkıyaymış demek ki!" diye bir fikir bulaşmadı mı, hah işte aynısından.
2008 yilinin mart ayinda hatay da gördügüm asi dizisinin dedesi. özellikle yilmaz güney le rol aldigi filmleri zevk vermektedir. mükemmel bir karakter oyuncusu, önünde saygiyla egilmemek mümkün degil.
türk sinemasının en kaliteli filmlerinde oynamış müthiş sanatçı.
ezel adlı dizinin bir bölümünde okuduğu şiirle sesine hayran bırakmıştır. ayrıca oyunculuğlada hayran bırakmıştır dememe gerek yok heralde ? kendisini bu dizide gördüğümde adını bilemediğim için kendimden utandığım büyük oyuncudur. 73 yaşında olmasına rağmen oyunculuğuyla izleyenleri büyülemiştir. babalık, dedelik, ağalık kimseye yakışmıyor üstada yakıştığı kadar. allah uzun ömür versindir.
ezel dizisinde izleyiciyi sesiyle perişan eden ustad. dinlerken onun ne söylediğini, ne hakkında konuştuğunu hiç düşünesi bile gelmiyor insanın, yeterki o kunuşsun ben duyayım diyorsunuz, insan sesi içerermeyen mucizevi müzikler gibi dökülüyor harfler dudaklarından. belki de harflere gizlenmeyi öğretmiş bir ustadır, kimbilir?
dünkü tahta köprünün konuğu olan sinema sanatçısı. yılmaz güney dedi, sokaklardaki orospular bizim kızlarımız kadınlarımız dedi, cemal süreyyadedi dedi oğlu dedi.
bu topraklarda yetişmiş, gelmiş geçmiş en büyük, en değerli oyuncularımızdandır, üstaddır, konusunda duayendir. eğer yurtdışında doğup oralarda aktörlük yapsa yüksek ihtimalle 2-3 oscara sahip olurdu.

ses tonuyla, müthiş rol yeteneğiyle, karizmasıyla yaşayan bir efsane. önünde saygıyla eğilmekten başka yapacak bir şey yok. "büyüksün baba" demek istiyorum kendisine.
dedemin amcasının oğlu.

ne kötüledin kekeç yalan mı söyliycez.
Ezel dizisinde yaptığı felsefi konuşmalarıyla tanınan usta oyuncu.
ezel'de oynadığı karakterin ismi ramiz karaeskidir.