bugün

Ve efsane sona erer. Final sezonu bu akşam başladı, ana karakterlerin yarısından çoğu bu sezon ölebilir. 10. sezonun 2. Kısmını izlememiştim şuan başladım.
iki hafta önce başlayıp bugün itibariyle dokuzuncu sezon yedinci bölüme geldiğim dizidir. Bağımlılık yapıyor ve sürükleyici. Rick Grimes'ı helikopterle götürdüler kim bilir hangi diyarlara gitti.
3-5 sezon sonra iyice sıkan dizi.

vali mali vardı öldü möldü.
ne oldu o küçük piç? büyüdü mü? anasını zombi yemişti.
kaçtı o hücreden, fısıldayanlara gitti pezo.
6. sezondayım; şunu anlamıyorum, neden büyük hafif basit kalkanlar ve mızraklar yapmıyorsunuz .

10 kişi 100 zombiyi zorlanmadan öldürürsünüz.
--spoiler--

--spoiler--

Vali öldükten sonra kalite her sezon daha da düştü...

Mecbur izliyorum hala ama başladık bir kere diye...
neredeyse 1,5 senedir 10.sezonunu beklediğim dizi. umarım yakın zamanda final olur artık izlemek istemiyorum ama netflix'e düşünce de izlemek istiyorum.
B☆ku çıkmış dizidir.

Yetmezmiş gibi birde karakterler üzerinden yürüyen başka dizilerde yapmaya başladılar.
16 bölümnde starwars dan kaçan beyazlı adamlar basmış olup hey hey konu nereye gidiyora dönmüştür...
Herhangi Wattpad hikayesi bile 5. Sezon sonrasındaki senaryoya fark atar.
10.sezonun başlarında izlemeyi bir süreliğine bırakmıştım, netflix'ten topluca izlerim diye. neredeyse 1 sene oldu (belki de geçti) netflix'te hala 9.sezon var.
5 ekim de 10. Sezon finali nihayet yayınlanacak. 2021 de ise 10. Sezona ek olarak 6 bölüm gibi bonus bölümleri yayınlanacak. Ve 2022 sonlarında da 24 bölümlük final sezonu yayınlanacak.

Her gece de geçmiş sezonlardan 2 bölümü yayınlanıyor. Bu geceden itibaren 9. Sezon yayınlanmaya başlıyor.
not: entry tamamen spoiler ve öfke nöbeti içerir. +18

6. sezonuyla beni en sonunda zıvanadan çıkararak zehir zembelek biçimde önüme geleni(ev halkı), kanepeyi, buz dolabını, kapıları tokatlamama neden olmuş lanet dizi.

ilk defa 4 ay önce başladım izlemeye. kahramanlarımız bir şekilde bölüm ya da sezon sonunda "kazan bebeğim kazan" mottosuna sadık kalıp, izleyici morfini olan klişeyi ufak ufak veriyorlardı.

elbette bir dizide kahramanlar hep kazanmamalı, mücadele, ölümler, yiyecek arayışı ve diğer insanlarla yapılan savaşlar. ve akabinde ufaktan da olsa "ohh be sonunda bitirdiler şu işi" dedirtmeli izleyiciye. bu şekilde devam ederek gerçekçiliği ile zevk de verir. evet bu, dizide oluyordu, hiç olmasa da sıkmıyordu.

en son 5. sezonu bitirip bırakmıştım 2 ay önce. bugün 6. sezona başladım ve delirdim izlerken. gerilim elbette iyidir fakat bir yerden sonra kabak tadı verir. birkaç sezondur devam ettiğiniz dizi full gerilim içerdiği için artık buna alışırsınız ama bir yerde bu alışkanlık biter, sıkılma evresine geçilir. ben 6. sezonda bu hissi zirvelerde yaşadım.

arka sokaklar dizisindeki gibi her bölüm "win baby" modunda olsun istemiyoruz elbette ama bu nedir amına koyayım? ulan alexandria'ya yakın olan zombi sürüsünü uzaklaştırmaya çalışırken işleri berbat edip, zombileri alexandria'ya kadar çekip bütün mahallenin canına okutturmak nedir yahu? en sonunda hepsini yok etseler ve "en sonunda kazanırlar" minvalindeki "izleyici morfinini" zerk etmeye çalışsalar da başaramadılar. sevinemedim amına koyim sevinemedim. sıkıla sıkıla, ilerleterek izledim hep. ya 10. bölümde daryl ve rick'in yiyecek aramaya çıktığı kısımlara ne demeli! ulan erzak dolu kamyonet bulmuşsun. o esnada fırlama bir yavşakla karşılaşmışsın. hadi bir mallık yaptın kamyonu kaptırdın. en sonunda kamyonu yeniden ele geçirdin, neden adamı öldürüp yola devam etmek yerine elini ayağını bağlama fantezisi uygularsın? eleman kamyonun tepesine bindi ve en sonunda karşınıza çıkıp kamyonun göle uçmasını sağladı. erzak gitti amk erzak!

yapacağınız diziyi sikeyim! beni sinir krizlerine soktunuz bugün.
içindeki kadınların tavşan gibi yavrulayıp durduğu dizidir. Maşallah dedirtir. Her bölüm biri hamile kalıyor biri doğuruyor. Bu detay bir tek benim gözüme batmış olamaz. Normal koşullar olsa bu kadar doğurmazlar arkadaş. O koşullarda bu kadar çok doğum yaptırtan senaristlerin aklını gerçekten merak ediyorum.
Yemin ediyorum sokaklar şu an ufak çaplı bir the walking dead...

Daha tehlike durumlarda millet birbirini yiyecek demek...
çocukların ya da ergenlerin kafalarına göre takılıp sorun çıkarmalarına rağmen hiçbir tepki görmemelerini bir türlü anlayamıyorum.

Misal:
--spoiler--
Henry'nin onca tehlikeye rağmen Lydia'nın peşine takılarak ölümün eşiğinden dönmesi ve topluluğu tehlikeye atması.
Judith'in kar fırtınasına rağmen daryl'in köpeğini almaya giderek ölümden dönmesi.
--spoiler--

Şunlara bir iki tokat da patlatmıyorlar ya ona yanıyorum. *
En son mapusa sığınmışlardı orda kaldığım bölüm.
Göz bebeğim olan dizi. Hele ki benim gibi dizi izlemeyi pek sevmeyen, bir türlü başladığı diziyi bitiremeyen varsa başlasın.
Sanırım bir yıla kalmaz dünya bu diziye dönecek. (bkz: corona virus)

Ruhsatlı silahımı satılığa çıkarmıştım vazgeçiyorum.
asla bırakılmayacak dizidir.

hepiimiz negan ız.
(bkz: arka sokaklar)
Senelerdir hep duydum ve izlemedim ama dün hadi bi bakayım dedim.

Konu zaten malum hastalık zombiler falan, ortam iyi denebilir, konuya giriş de güzel.

Fakat gel gelelim bu adamlardaki karısının başkasına vermesi fantazisini anlamayamadım bir türlü.

Baş adamımızın bir karısı var, kocasının öldüğünü sanıyor ve hastalık sebebiyle çocuğuyla birlikte, kocasının arkadaşının yardımıyla şehirden kaçıyorlar. Bir müddet sonra da kadın kocasının arkadaşına vermeye başlıyor. Kocasının ölmediği anlaşıldığında ise kocasına dönüyor sanırım çünkü diziyi orada bıraktım çünkü kabak tadı verdi bu konu.

Breaking bad dizisinde kanser hastası başrolün karısı başkasıyla yatıyordu, game of thrones'da kralın karısı öz erkek kardeşiyle yatıyordu, the punisher'da hükümetin kötü adamlarından kaçan 2 arkadaştan biri arkadaşının karısıyla öpüşüyordu, arkadaşının karısı bu adama yanıktı ve üstelik arkadaşının karısıyla öpüşen adam rolündeki aynı adam the walking dead dizisinde arkadaşının karısıyla yatan adam rolünde. Sanırım adamda arkadaş karısı becericisi özelliği var oysa buradan bakınca gayet tipsiz, erkek güzeli sefil bilo görünümü var oysa.

Demem o ki bu nedir abicim ya.
7.sezonun ardından uzun bir süre ara verdiğim, 8 ve 9.sezonların netflix alemlerine düşmesi ile devam etmeye başladığım, gün itibari ile de 9.sezonunu bitirdiğim über dizi.
yer yer üzüldüğümüz zamanlar oldu, yeri geldi üzüldük, daha çok üzüldük, rick üzüldü biz üzüldük, daryl'in gözleri doldu biz şelale olduk(yazar burada mübalağa yapmıyor).
dizi an itibari ile kötü günler geride kaldı, sırada daha kötü günler var şeklinde ilerliyor. iki sezonu kendi içinde kıyaslamak gerekirse 9.sezon çok daha iyi geçti. fısıldayan vatandaşlarla 10.sezonda neler olacağı konusunda epey heyecanlıyım.
son olarak sevmeyeyim diyorum ama: *
Bu kadar uzatılmasının bir anlamı olmayan dizi.
10x2 den sonra link bulup izleyemediğim dizi. sinir tepeme geldi sayesinde.