bugün

hâlâ kararlaştırılamayan sistemdir. Adamlar koca sistemi yerine alternatif bulmadan kaldırıyor. Işte yeni türkiye.
dayı sınavı gelecektir.

ayrıtıntılar birazdan geliyor.
(bkz: Teog 2 0 1)
Bugün açıklanmış olan sistemdir. Öğrencilerin 5,6,7,8. sınıf ortalaması alınacak ve sekizinci sınıfın sonunda yine merkezi bir açık uçlu sınav yapılacak ve buna göre öğrenciler yerleştirilecekmiş.

Şimdi bu neler getirir? Geçmişe dönük olarak ortalamaların dahil edilmesi dezavantaj oluşturabilir. Öğrenci veya veli ben böyle bir durum olduğunu bilmezdim onun için önem vermedim diyebilir.

Türkiye'de okullar arasında muazzam bir fark var. Bazı okullarda doğru dürüst öğretmen bulunmazken yapılan sınavlar öğrencilerin not ortalamasını etkileyebilir. Bazı okullar okulun başarılı göstermek için puanlarını şişirebilir.

Açık uçlu sınavda merkezden alınacak sorulardan bir sınav olacakmış. Bunları kim hazırlayacak, kim okuyacak? Elektronik ortamda okunacağı belirtiliyor.

Ortaokul sonrası öğrencilerin gidebileceği okullar imam hatipe dönüştürülüyor. Örneğin yüz bin nüfuslu bir yerde bir fen, iki Anadolu, bir meslek, bir sağlık, bir ticaret lisesi varken üç tane imam hatip lisesi var. Belki de dört.