bugün

cevap verilmesi için ısrarcı bir şekilde çalan telefonu "asiti kaçmış kola, buyrun" şeklinde açma alışkanlığı. genellikle filmlerde görülür, ismiyle bir bütün olmuş kişiler uygular.
diğer telefon açış türleri için;
(bkz: telefonu oksurerek acmak)
(bkz: telefonu ne var diye acmak)
(bkz: telefonu aglayarak acmak)
(bkz: telefonu kim o diye acmak)
(bkz: telefonu efendim diye acmak)
(bkz: telefonu x malikanesi ben y formatinda acmak)
(bkz: telefonu konus diye acmak)
(bkz: telefonda hitap sözü).
-alo ben kadir
*kim kadir?
-deli kadir uleyynnn!!*
24'te ctu'daki elemanlarin genelde yaptigi gorulur. dirt dirt da duuut diye telefon calar, "ctu, almeida" diye acardi tony abim.
yurt disinda adet olan ama biz de genel telefon acma hitaplarinin yaninda pek fazla ragbet görmeyen bir uygulamadir. kisisel fikrimce cok da mantiklidir, en azindan yanlis numara cevrilmisse telefonda üc saat yanlis numara geyigi yapilmadan is kisa yoldan cözülmüs olur.
karşılaştığım yeni piyasaya çıkan, son model insan tipidir. artık farklı olmak için mi yapılıyor , yoksa "bazı insanlar bir jenerasyon olarak bazı farklılıkların eşiğinde midir" karar vermekte güçlük çekilen hadisedir. gelgelelim şöyle anlar yaşamaya başladım. yeni tanışılmış ve aramak icab etmiştir; tel çalar , karşıdan "alo , efendim vs" gibi bir cevap beklenir .ama duyulan şudur:
"selen demirciii" ...
nasıl yani , ben mi sen mi?

(bkz: alo ben vahit)
kardeşim tarafından "annemin malikanesi, buyrun "şeklinde açıldığına da rastlanmıştır zamanında. annen kim,sen kimsin, burası neresi...
Askerde yapmadığınız durumlarda feci fırça yiyeceğiniz alışkanlık. Üsteğmen Sparrow gibilerinden açmak gerekir. Alo şeklinde bir laf nadiren duyarsınız.
Batıda uygulanan telefon açma geleneğidir. Ahize kaldırılır, kulağa getirilir ve mikrofona soyisim söylemek suretiyle telefona cevap verilir. Biz de genelde ya alo ya da efendim şeklinde açılır telefonlar. Aloyu bir yere kadar anlayabiliyorum da, bu efendim de neyin nesi oluyor? Nerden biliyosun seni aradıklarını ya da sana mı seslendiler de efendim diyorsun.

Telefona isim ya da soyisim söyleyerek cevap vermek son derece yerinde bir uygulamadır. Bir görgü ifadesidir.

Ama bizde konuşma ve hitap şekillerinde de olduğu gibi telefon açma hadisesi de bir görgüsüzlükler zinciri şeklinde devam eder.

Zaten neremiz düzgün ki.

Edit : Yeniden okuyunca aklıma başka şeyler de geldi. Şimdi mesele aslında tamamen kültürle ilgili. Batıda soyadı geleneği çok eskilere dayanmakta olduğundan oralarda telefona soyadı söyleyerek cevap verilir. Oysa bizde düne kadar insanlar ahmet oğlu mehmet şeklinde çağrılırdı. Bir soyadı geleneğimiz olmadığından, ki bazı yörelerde hala lakaplar ve hasan oğlu hüseyin geleneği devam etmektedir, telefonu açtığımızda da efendim gibi sıçık bir ifade kullanmamız gayet doğaldır. Yeni tanıştığımız birine önce adımızı söylemek de çok yeni olan bir uygulamadır aslında. Ki bunu da incelik, entellik olsun diye bokunu çıkarmadan bırakmamışız ve yeni tanıştığımız birine "tangut ben" şeklinde höykürürüz. Sanki ortamda başka tangutlar da varmış da ismimizi kaptırmak istemiyor muşuz gibi. Neyse lan ben bir şey demiyorum...
söylediğiniz ad ne olursa olsun, yanlış numarayı aramış olanın sizi kasap olarak nitelendireceği durumdur. tamam, seri katilleri araştırıyorum da, o kadar da değil. *
-ıkınsu ben
-ilk önce ben diyeceksin hanım kızım sonra isim zikret
-bu ne terbiyesizlik falan oldum yaneeeee
-ne olursan ol evladım ama adam ol, mevlana değilim ben
-akmerkez başıma yıkıldıı falan yaneeeeee
-???!!!
bu şekilde açmak hem arayanın hem arananın işini kolaylaştırır. gereksiz ve anlamsız tanıma/tanışma diyaloğunu ortadan kaldırır ama bu bizde işlemez kardeşim. telefon çalıyor, açıyorsunuz;

- ben zaagortenay, buyrun.
- alo, kimsiniz.
- duymadınız sanırım, zaagortenay
- pardon duymadım.

aslında duymuştur ama dinlememiştir, dinlemeyecektir, çünkü kafasında şartlanmıştır o soru "alo, kimsiniz ?"
drrrt.. drrt..

* sagem?
** ho? ne dion lo ben saa goem

=click=

* panasonic, buyrun?
** nokia'yi aramistim
* tamam
**peki

=click=
cep telefonunda yapıldığında komik hale gelen hadise. herkesi rehbere kaydediyon, arayanın kim olduğu gözküyo zaten. tanımadığın numaraların arama yüzdesi de düşük olduğuna göre her telefonu ismiyle açmak acaip saçma oluyor. böyle bi yapmacık hava veriyor. saçma işte.
- ben erkan bey, buyrun
+ lan ne zaman bey oldun tırt erkan
- haa, sen miydin murat abi, buyur..
+alo
-karakuzusu konusuyor buyrun.
+hmm.
hep o zengin donanımlı brezilya dizilerinin hizmetçilerinin telefon açışlarına özenmişimdir sözlük...
birkeresinde deneyim dedim,

- alo buyrun x.ler malikanesi.
- ne malikanesi lan, fakirane dicektin heralde, çayı koy geliyoruz babanla.
(bkz: demirbank)
(bkz: ego)
prison break'teki ajan mahone'dan esinlenerek uygulamaya basladıgım eylem.
6 okka ta.şak ve karizma bir isim gerektiren eylemdir.
karşısındakinin kimi aradığına emin olmasını sağlamaya çalışan insan eylemidir.
babamın konuşması gibi:
-ben sebahattin buyrun
*kim?
-ben sebahattin buyrunn
*neyse amca sen bana mithatı verir misin?
-tamam yavrum.
(bkz: alo volkan iyi günler ben)* *
telefon edip karşısındakine kimsin diye soran dallamanın cennetidir.