bugün

izlenen bir dizi ya da okunan bir kitabın sonunu ya da önemli olaylarını henüz bu eylemleri gerçekleşmemiş birine aktarmaktır.
aynısını ananıza bacınıza yapsalar iyi olur mu diye düşününce yapmamaya karar verebileceğiniz günümüzün problemlerindendir.
Türkiye diye bir yer kalmıyor.
--spoiler--

--spoiler--
sözlük içinde kullanımı çokta şey olmayan butondur.
Antik yunanda "gereksiz detay" tanrısına verilen ad.
bu da nirvanadır sanırım.
görsel
Ulu sözlükte ne anlamda kullanıldığı merak konusudur. Fazla yazar kullanmaz sanırım. Ya da tek tük.
görsel

spoiler nasıl verilir'in örnekle açıklanması *
dizilerde, kitaplarda ve filmlerde, bilmemeniz gereken, bilince filmden soğumamıza neden olan bir içerik çeşidi. hiç hoş birşey değildir. spoiler yediğiniz zaman, o filmi boşa izlemiş gibi birşey oluyorsunuz.
işin kötü tarafı başka filmlerin yorumlarını okurken, spoiler yiyorum. "brus wilss aslında ölüymüşşş" furyası, saw 1'in sonu, kayser soze ve lost'un sonu.
derin analiz kesileceğim diye götünüzü yırtmayın şerefsizler
hepimiz öleceğiz.
arkadaşlık bitiren olay.
araçların bagajına monte edilerek yol tutuşunu artıran bir aparat.

bu arada loki ve vision ölüyormuş. *
Uçak kanadının yukarı doğru çıkan parçasına verilen isim. Kargo tipi ticari uçaklarda hava akışını keserek; Küçük uçaklarda ise ekstra olarak hız alçaltmak ve manevra artırmak icin kullanılır.
Türkiye Cumhuriyeti'nin bilinen en eski spoilerı bundan 88 sene önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir ve aşağıdaki gibidir:

--spoiler--

Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.

--spoiler--

Mustafa Kemal Atatürk
--spoiler--

Mevcut olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

--spoiler--
yıllar önce yaşamış ve ölmüş olan mafya babası pablo escobarın hayatından kesitlerin sunulduğu dizide narcos'da dizinin ilk mi ikinci mi sezonunda escobar ölüyo.

herifçioğlu gelmiş demiş ki spoylir verme oç

ahhdashdashda lan olm.. şaka olsa anlarım az gülerim. ama ciddi olduğu için çok güldüm.

bak güzel kardeşim bir diziye başladıysan sözlüğe gelip yorum okuma. git dizini izle bitir gel öyle oku. merakından gelip ne olacak diye okuyup sonra da spoylir verme deme!

o yüzden arkadaşlar rahat rahat gelin sözlükte spoiler verin yazın amk bunların adas-das-das.

bu arada lady diana da sonunda ölüyo.
hitler de

hani izlersen..
Biyografik filmlerde pek rastlamayacağınız.
Uçaklarda genellikle hız kesici olarak kullanılırlar. Bu yüzden “Aerodinamik Frenler” olarakta isimlendirilirler.
Katil smerdyekov.
burda vermeyi seven ne çok ipne var.

anlatmayın oğlum daha biz izlemedik. sol pencerede gördükçe heyecanı kalmıyor.
yiyenlerin neden tadının kaçtığını anlamadığım sürpriz bozan bilgi. bence daha da heyecanlı hale getiriyor herhangi bir içeriği.
Tayyarelerin birçoğunda bulunan bir yardımcı kontrol yüzeyine verilen addır.
kanatların üst yüzeyinde bulunan spoiler’lerin 3 temel görevi bulunur;
1- alçalışta(descend) uçağın irtifa kaybetmesini hızlandırır.
2- yatışlarda aileron’a binen kuvveti ve kanat köküne etkiyen bükme momentini azaltır.
3- uçak iniş yaptığı anda pistte koşturmaya devam ederken fren görevi görür.
geçenlerde 45-50 yaşlarında bir ablamla, henüz izlemediğim bir film hakkında konuşurken ''fazla detayına girip de sana spoi vermeyeyim şimdi...'' demişti bana. allah allah dedim spoi ne ola ki acaba? bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp diyerek sordum; abla dedim "spoi" ne demek? dedi ki "yahu sen de nasıl genç olacaksın hiçbir şeyden haberin yok! internette diyorlar ya hani spoi-ler vermeyin diye..''

kafama dank ettiğinde bir kahkaha atmıştım ki son zamanlarda hiç bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum. abla dedim o kelimenin fabrika çıkış hali "spoiler" zaten, çoğul eki getirmene gerek yok. o da anlayınca başladı gülmeye tabi.

şimdi ne zaman spoiler kelimesini görsem "spoi" diyorum içimden *
08.03.2024 tarihi itibariyle tek bir spoiler yemeden breaking bad'i bitirebilmiş biri olarak kendimi spoiler survivor ilan ediyorum.