bugün

alıntı bir veya birkaç cümle için de kullanılabilen, bunu yaparken doğru mu yapıldığından emin olunamayan.. * *
spoiler bir film, dizi ya da kitap hakkında hikayenin ya da mevcut durumun ortasından ya da sonundan bilgi vermektir.

başka bir deyişle: sinema'da çok merak ettiğiniz filmde bahşiş vermediğiniz yer göstericinin filmin sonunda Brad pit ölüyor demesi gibidir.

ya da hala anlamadıysanız:

--spoiler--

testere 1 filminde o yerde yatan adam var ya. aslında ölü değilmiş hacı. kalkıp gidiyor.
--spoiler--
kankalar sene 2010 sıcak bir yaz akşamı. hep duyardım LOST fena abi diye. neyse popüler kültüre olan nefretim orada da baskın çıktı ve izlemedim. inat ettim evet hataydı.

ardından diziye başladım. aga bir sardı bir sardı. oturuyorum 2010'un soğuk bir kış akşamında. ankara ayazı, aylardan aralık. son bölümü izleyen arkadaşım dizinin final bölümünü söyledi. benim diziyi bitirmeme 2 sezon kalmış olmasına rağmen. ayağa kalktım. usulca yanına yanaştım. diz çök dedim. sus, sus, sus, konuşma.

bilmem anlatabildim mi?

yapmayın şunu amk.
sözlükte yapmasını bilmeyenlere ipne denilmemesi gereken sözlük eklentisidir.
yıl olmuş 2014 bunu kullanmayı bilmeyen eşşeoğlueşşekler var...

direk sileceksin böyle cahil ipneleri...
Bu zamana kadar gördüğüm spoilerler geneli yanlış bi kere ekşide gördüm düzgününü lütfen örnek alın
https://eksisozluk.com/entry/41533164
spoiler çok önemlidir.
okumanın bile sorun olmadığını öğrenmek çok ilginç geldi.
ben fragman bile izlemeyen biriyim ki bazı orospu çocukları sikinin daşşağının keyfine eğlencesine spoiler veriyor.
bakın burada kızdığım nokta okumam değil. sizin böyle çocukça ve aptalca bir şeyden zevk almanız sinirimi bozuyor. bu kadar mı aptalsınız ? hayatınızda zevk algınız bu kadar mı aşağıda. ona sinirleniyorum. yoksa orospu çocuğu olmak bir tercih değildir. kaderiniz böyleymiş. bunun için de şükredin. orospu çocukları sizi
çok garip bir olaydır.

şöyle ki: bu zamana kadar neredeyse hiç bir dizi ya da film hakkında spoiler vermedim sözlüklerde. bazen ekşi de vermişimdir ama onlar da zaten kabul edilir şeylerdi. ama ben spoiler okuduğum zaman hemen kızıp sinirlenmiyorum ya da ne bilim küfür edip neden söyledin ben izlememiştim demiyorum tüm hikayeyi anlatsalar bile ben izlemeden içim rahat etmez ya da buna sinirlenmem yani. mesela çok merak ettiğim hikayesi olan game of thrones'da bazen dizinin başlığına yazıyorlar arada okumak keyif veriyor. sadece çok ama çok merak ettiğim filmlerdeki replikleri paylaşılmasını sevmiyorum. yani orada çok anlamlı bir söz söylenmişse bunu yazma işte. sen hikayeyi anlat keyifli de olur. ama spoiler hiç derdim olmadı.
küçük küçük sürprizleri saklamak için kullanılan özellik.

ayrıca, nereden geldiğini, ne olduğunu açıklamaya üşendiğimiz şeyleri de içine koyarız. havada kalan entryler için vardır.
ya da tanım olmadığı gibi hiçbir şeyden bir şey olmayan, hiçbir şeyle ilgili de olmayan bir şey yazıp, bunu spoiler içine aldıktan sonra öylece bırakabiliriz. kim bilecek ?
nefret edilen hadisedir.

kitap olsun, film olsun, dizi olsun hep bu lanet şeye yakalanma olasılığınız bir hayli fazla. bazen de kişi kendi kaşınır "dur ne yazmışlar izlemek istediğim dizi hakkında?" diye gereksiz bir soru karşısında dizide kimin öldüğü kim kiminle sevişmiş kimin eli kimin cebinde her bi' şeyi bilirsiniz. mutlu oldun mu izleyici? muradına erdin mi he? *
şu kitaplar hakkında bir şey yazarken de koyun şu spoilerları kardeşim...

bazı -evet bunu hakettiler- "salak" yazarlarımız sağolsunlar okuduğum kitabın henüz üçte birini bitirmeden ana karakterlerden birinin nasıl öldüğünü öğrendim.
* Benim o, bana ait, kıymetlim
*
--spoiler--
hepimiz ölücez
--spoiler--
game of thrones 'da spoiler veren şahıs,öpüyorum burdan,çok öpüyorum,canımsın.
çaylak yazarların nerede kullanacaklarını bilemedikleri hödö.

tam donu sıyırmıştım ki..

--spoiler--
bokum kaçtı.
--spoiler--
http://31.media.tumblr.co...7aeqZi8o1sb3glso1_500.jpg
(bkz: walter white ın ölümüyle ilgili spoiler vermek)
çaylaklık sebebi olmalı.
breaking bad ile ilgili spoiler verenin götüne şimendifer girsin.

not: breaking bad başlığına girmiyorum çünkü lüzumsuzun biri abanmış bile spoilera. yazmasan ölecen.
görsel
normalde gizli olarak görünür, üzerine basınca ille görmek isteyene açılır.
--spoiler-- Her canlı bir gün ölümü tadacaktır! --spoiler--
özellikle uludağ sözlükte sıkça yediğim iğrenç şey. koyun şu butonu elinize mi yapışır?
doctor who da river songun en sevilen repliği.
-dizi nasıl, seyredilir mi?
+yok yav mike ölüyo..

mike dediği 3.sezonun sonunda ölen esas oğlan..