bugün

"sivaslıyım" diyen herkes.
olunamaz doğulur.
kökeni sivasa dayanan her insan evladının içinde bulunduğu durumu anlatan sözcük.* **
an itibariyle lig tv de trabzonsporla maç yapmakta olan takımını destekleyen kişi.
uşak ilinin bir ilçesi. haziran ayı başında yapılan çilek festivaliyle ünlüdür.
gurur duyan kişi. değilse saygı duyar o başka.
(bkz: madımak oteli)

bunların bir kısmını tarih hiçbir zaman affetmeyecektir.
kapıyı açık ya da kapalı olarak gören insanlardır. aralık diye bir şey yoktur sivaslı için. insanları mezheplerine göre değil karakterlerine göre gruplarlar. *
insanları karakterlerine göre değil inançlarına göre gruplarlar. büyük kısmı da faşist ayaklarındadır, kendileri katıksız türk'müş gibi...
artık birçok saçma polemikle uğraşmayan, her ne kadar birçok provake etmeye çalışan olsada artık bu oyunlara gelmeyen sivaslıdır. ki burdan seslenmek isterim uğraşmayın sivasla. sivaslı sadece insanla ilgilenir. onu sever. bu kadar farklı grubun içinde barındırıldığı bir şehri görmeden bir yerlerinden laflar türetenlere selam ederim.
yurdun dort bir kosesinde bulabilirsiniz onlari."nerelisiniz?" diye sordugunuzda alacaganiz cevabin sivasliyim olma olasılığı kuvvetle muhtemeldir.
bugun sivaslıyı; yakanlar, yakılanlar diye gruplandıranlar yarın "türk"ü çeşitli gruplandırmalara sokacaklardır. nedir bu ayrımcılık, grupculuk ? faşistmiş, ayrımcıymış, ırkcıymış... yok ebenin ami ali sami... - ben neymişimde haberim yok -

sivaslı; sivaslıyım diyen herkestir. he bi'de en asil duygunun insanıdır.
etiket dünyasından bir kelime sadece. o topraklarda doğarsın ve tarihin dolayısıyla insanlığn en çirkin yaftasını yersin. her toprağın bir etiketi vardır, sanki karakter topraktan gelirmiş gibi.. ayrımcı böyle ister. insanlık denen özün bir çok şeyden sonra bahsi geçer. sivaslı aydın yakan, yobaz, dinci insandır.. gibi.
sivasli ; insan ayrımı yapmak isteyenin her nereli olursa olsun yapacağını bilendir.

türk müsün ? ermenileri katlettiniz!
alman mısın ? yahudileri katlettiniz !

örnekler çoğaltılabilir bi tabi.

hemen hemen her toplumun, her bölgenin tarihinde karanlık günler, dönemler vardır, olabilir. onları bunlarla yargılamak ayırmaya çalışmak ayıptır, insalık dışıdır.

önemli olan insandır nereli olduğu değil.
(bkz: yigido)
istanbuldaki 28 kişiden biri.*
fransa da kendilerine çokça hemşeri bulabilecek insanlar. öyle ki fransadaki ermenilerin hemen hemen tamamı sivaslı olduklarını iddia ediyor. özellikte nice şehrinde ermeni asıllı olupta sivas kökenli olmayan ermeni yok gibi. bir defasında yine bir fransız ermenisiyle tanıştım. adam türk olduğumu duyunca uzaylı görmüş gibi şaşırdı sonra hemen muhabbete başladık. tanıdığım tüm ermeniler sivaslı olunca dayanamayarak 'siz demi sivaslısınız?' diye sordum. adam da 'yok sivaslı değiliz biz gürün lüyüz' demez mi! tabi bende koşarak kaçtım.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
Uşak iline bağlı ilçe merkezi kasaba. Adını, işlevine ardıl olduğu il ve ortaçağ kenti Sebaste'den almıştır.
madımak otelinin yobazlar tarafından,faşist cuntası tarafından yakılmasından sonra,33 canın kıyımından sonra,hala oralıyım diyebilene aşk olsun denilcek bir durumdur.Bu sıfatlandıramadıgım durumdan sonra kütügümü değiştirmek istedgim lanet olası şehir.
artık adı "siva" olan, kartal dolaylarındaki bir giyim mağazasının eski adıdır efenim... evet öyledir.

bir de eski öküz eniştem için "nereli?" diye sorduklarında, verdiği/miz cevaptı.
sanırım dünyadaki sivaslı nüfusu, türkiye cumhuriyeti nüfusundan daha fazladır.

arkadaş, dünyanın her yerinde mi olunur ya? çöllerden kutuplara, asya'dan amerika'ya, sağdan sola, yukarıdan aşağıya 7 harfli;
sivaslı.

ihracat yapmak için ülkeler araştırırken her yerde iletişime geçtiğim sivaslılar,
dünya'nın en bilinmedik, küçücük bir adasına tatile giden bir arkadaşımın orada yerleşik sivaslı görmesi...

ben anlamadım bu işi.
bunların, sadece sivasın dışında 10 milyon sivaslı yaşıyor diye birde iddiaları vardır.
valla gittim gördüm dedikleri gibi ''havası sert, insanı mert'' arkadaş.
bunca yıllık akdeniz insanıyım böyle sıcakkanlılık böyle misafirperverlik görmedim. hani alkolün verdiği samimiyet de vardı işin içinde ama ömründe ilk defa gördüğün ve bundan sonra da muhtemelen hiç görmeyeceğin adamın ağzına dakikada bir fındık tıkıştırmak nedir abi ya. artı sürekli kendi rakılarından ikram etme çabası.
teşekkürler sivaslı vestiyer memmet ve tayfası.
(bkz: buyrun benim)

ayrıca kışa sormuşlar: -hey hey kış kardeş kış kardeş nerelisin sen böyle?

+aslen sivaslıyım ama karsta ikamet ederim gardaş la!.
bağlama ile metal yapmaya çalışan bir grup. bazı parçaları gerçekten çok keyifli. *