bugün

kenan evren' i mest edecek türden abuk söylemlerden biridir. kendisi de "büyük bir ressam" olarak picasso'nun resimlerini "ben de yaparım" diyerek küçümsemişti vaktiyle.
gören göz aklın yoluyla bakarsa muhteşem .
milyon dolar birimiyle alıcı bulur.

ama siz yine haklısınız tabii.
resimlerin anlatmak istediği şeyler var fakat bunları ben yapsam dalga geçerlerdi.
herkesin anlayamayacağı türden resimler yapmıştır. ben çok mu anlıyorum?

lakin picasso' eserlerinin mekanlarda yarattığı etki inanılmazdır. deneyin bak.
--spoiler--

-bana mutluluğun resmini çizebilir misin?
--çizmesine çizerim de sen anlayabilir misin?

--spoiler--
Yanlış bir benzetmedir. hiç bir şeyden anlamayan trolun açtığı başlıktır.
(bkz: sus lan köylü)
nesne ----------------------> sanatçının yorumu ----------------------> sanat eseri

hocamız sanat eserini anlatırken hep yukarıdaki şemayı resmeder ve sanatçı bir ağaca bakar, zihninde yorumlar , dışarıya farklı bir formda sunar, buna da eser/sanat eseri denir, yoksa sanatçı gördüğünün birebir aktarsaydı kendisi ya fotoğraf makinası ya da bilim adamı olurdu derdi.

(bkz: eski bir dostu hatırlamak)
Boktan bir suratla bakınca bir boka benzetememe durumu.
Resimlerin boka benzemesinin gerektiğini düşünen yazar beyanı.
ünlü ressamın kendisinin guernica tablosunun yorumu konusunda bir nazi komutana verdiği ayarı akla getiren saldırı türünde eleştiri.
Doğru olandır. Şimdi estetik falan diye savunulacaktır. Hakikaten bir sike benzemiyor yahu.
Bi halta benzemediği için çok seviyorum. Şunu anlatıyo bunu anlatıyo diyemesem bile o delilik hoşuma gidiyo.
Sanat ve kültür yoksunu kişilerce yapılan aptalca bir yorumlama biçimi,cahilliklerine vermek lazım.
bilimden anlamadığı gibi, sanattan da anlamayanların boş lafıdır.

picasso bazılarının ömrü boyunca çalışıp ulaştığı yerlere daha gençliğinde ulaştı ve hep daha fazlasını aradı.

http://www.artexpertswebs...tists/picasso-gallery.php

resimden anladığı sadece rönesans dönemi resmi olanlar veya fotoğraf olanlar şu sözünü okusunlar:

"Rafael gibi resim çizmem dört senemi aldı, çocuk gibi çizmem ise ömrümü..."

gençlik yıllarında yaptığı şu portreye bakın. haklı değil mi?

http://www.wikiart.org/en...-the-artist-s-mother-1896
yobazların zaten günah olduğunu söyledikleri (nedense uzun süredir böyle demiyorlar ama neyse!) resim sanatına burunlarını neden soktuklarını merak ettiren boş lafıdır.

yahu "çarpık, çurpuk"(!) çizmesi daha iyi değil mi? böylece çizdiği şeyler karşısındaki canlıya daha az benziyor, sakıncası ve günahı azalıyor. haklı değil miyim?
aniden görünce isyankarlığına güldüğüm başlık.

biraz kübizm ve sanat hakkında düşünmesi gerektiğini düşündüğüm yazar beyanıdır. çünkü eleştirileri teknik ile ilgili bilgi içermiyor. peki müthiş bir sanat ve kübizm anlayışı olsa dahi picassoyu illa beğenecek midir? hayır. herkes beğenmemelidir de zaten. bu da ne picassoyu başarısız ne de onu eleştireni cahil yapar.
picasso bi sanatçıdır, eyvallah... ama burada beğenmeyen kişiyi eleştirmek için götünü yırtan asalaklar çok komik. mesela baş harfi rumeli71. olayı yine dine bağlamış amk malı.

bak ben endtas okudum, resim, müzik, teknik çizim vs. sanatın her dalında bilgim vardır ama siz gerizekalısınız.

konuyu ferhan şensoy'dan bir vecize ile kapatmak isterim:
"ben sanatımı ortaya koymuşum ve çoktan yenisine başlamışım bile, eleştirmenin bana akıl vermesi kadar gereksiz bir şey yok. eleştirmenin düşüncelerinden bana ne?".

sanatçıyı savunmakta, ona akıl vermekte gereksiz bir hareket. adam sanat yapıyor beğeniyorsan takip edersin beğenmiyorsan kaldırır atarsın. boka benzemiş dersin. picasso falan farketmez, sana kalmış.

şimdi ben matrix'i izleyip çok saçma diyen adamı da tanıyorum. ona göre saçma, bana göre sanat eseri. ne yapayım onun dünyasına girip zorla matrix'in bir sanat eseri olduğunu mu kabul ettireyim? niye amk?
görsel

Mesela budur. Bu nedir allasen ben ilkokula giderken resim dersinde bu tablonun alasını çiziyordum o Zaman ben de sanatçıyım da haberim mi yok acaba.
Bu tablo ne mesaj içeriyor olabilir şimdi Adam kabataslak bir adam resmi çizmiş hepsi bu.
(bkz: bok)
google'a picasso yazıp cıkan resimleri sorgulayan bir işsizin beğenmedıgı resimlerdir.
picasso'nun yaptığı bazı resimleri ilkokulda yapsam resim hocası terlikle kovalardı herhalde. resim ve müzikte piyasada isim yapmak önemli. fotoğraf makinasını bulan adamların (ismini bile bilmiyoruz) picasso kadar değeri yok ya ne diyeyim.